Göğüs osteokondrozu: semptomlar, duyumlar

Osteokondroz çok tehlikeli bir hastalıktır. Algılanamaz bir şekilde ortaya çıkar ve hafif rahatsızlık hissi, bazen sakatlığa neden olan ciddi omurga bozukluklarına dönüşür.

akut göğüs ağrısı meme osteokondrozunun nedeni olabilir

Bu hastalığın tedavisinde terapistler, nörologlar, ortopedistler, omurgalılar ve diğer uzmanlar yer almaktadır.

Göğüs osteokondrozunun belirtileri ve hisleri

Torasik omurganın osteokondrozu, servikal veya lomber omurganın osteokondrozundan daha az yaygındır. Torasik omurlar daha az hareketlidir ve daha korumalıdır. Bu hastalık, semptomların tanımlanmasının zor olması nedeniyle karmaşıklaşır ve daha sonra bu, bir dizi başka hastalığa yol açabilir.

Torasik bölgenin osteokondrozunun ortaya çıkmasının ana nedenlerinden biri, insanlarda skolyoz varlığıdır. Omurganın eğriliği ile omurlar üzerindeki basınç artar ve omurgadan disklerin yer değiştirmesi ve kaybı olur. Bu hastalıkla ortaya çıkan ağrı, omurlarda meydana gelen değişikliklerin, metabolizmanın ve kan akışının aksaması ile belirtilir. Bu hastalık çoğunlukla hareketsiz bir yaşam tarzı sürdüren insanları, ofis çalışanlarını, sürücüleri, öğrencileri etkiler.

Torasik osteokondroz ile semptomlar ve duyumlar ana ağrı sendromlarına ayrılır: dorsago ve dorsalji. Dorsalji, hafif ve hastaya çok az rahatsızlık veren, kalıcı bir kronik ağrıdır. Dorsago, ani, keskin bir acıdır. Bir kişi uzun süre belirli bir pozisyonda kaldığında ve onu dramatik bir şekilde değiştirdiğinde ortaya çıkar. Nefes darlığı görünebilir, nefes almak zorlaşır, kaslar zayıf kontrol edilir.

Torasik dejeneratif disk hastalığı: semptomlar ve duyumlar tipik ve atipiktir

Torasik bölgenin osteokondrozu, diğer herhangi bir hastalık gibi, bir dizi karakteristik özelliğe sahiptir. Tipik semptomların listesi:

 • nefes alırken, vücudu döndürürken, kolları yukarı kaldırırken acı verici duyumlar yoğunlaşır;
 • ağrı tek bir yerde başlar ve ardından hızla tüm göğüs bölgesine yayılır. Nefes almada güçlük. Hasta rahat bir pozisyon aramaya zorlanır. İnterkostal nevralji oluşur;
 • kaslar çok gergin, periyodik olarak spazmlar meydana gelir;
 • interkostal nevraljinin öncüsü, yürürken veya egzersiz yaparken ortaya çıkan tekrarlayan ağrı, sırtta ve göğüste rahatsız edici hislerdir;
 • ağrı sendromu geceleri yoğunlaşır, sabaha kadar tamamen azalabilir. Ayrıca hipotermi sırasında da belirginleşir.

Torasik bölgenin osteokondrozu için, diğer hastalıkların özelliği olan semptomlar ve duyumlar karakteristiktir. Bu tür semptomlara atipik denir. Bunlar şunları içerir:

 • kardiyovasküler sistem hastalıklarına benzer ağrılı duyumlar. İlaç alırken iyileşme olmaz ve hatta sağlık durumunu kötüleştirebilir. Ayrıca EKG ile herhangi bir değişiklik gözlenmez;
 • hastalığın gelişiminin akut aşamasında olan kadınlar için meme bezlerinin ağrıları karakteristiktir. Bir mamologu ziyaret ederek bu patolojiyi dışlayabilirsiniz;
 • bazen hastalar gastrit, ülser, gastrointestinal sistem hastalıklarında ağrıya benzer ağrılı hislerden şikayet ederler. Ancak, osteokondroz ile bu hastalıkların aksine ağrı, yemek yerken değil, güç yükleri anlarında yoğunlaşır;
 • idrar ve üreme sistemi bozuklukları;
 • bazı hastalar yutma refleksinde güçlük çekerler, "boğazda yumru" hissi.

Göğüs osteokondrozu ile derhal tedavi gerekir ve kendi kendine ilaç tedavisi kabul edilemez. Bu, hastanın durumunda bir kötüleşmeye ve ardından sakatlığa yol açabilir. Uzmanlar, hastalığın tipik ve atipik semptomlarını tanıyabilir. Kalifiye doktorlar, modern ekipman kullanarak torasik osteokondrozu teşhis eder ve bunları en son etkili yöntemleri kullanarak tedavi eder.

Göğüs osteokondrozu: semptomlar ve tedavi

Hastane, göğüs osteokondrozunun tedavisi için en iyi şemaları ve yöntemleri kullanır. İlaç yöntemi, iltihaplanma sürecini ortadan kaldırmaya ve ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Osteokondrozla baş etmenin ana yöntemi, kondroprotektörlerin uzun süre kullanılmasıdır. Omurlararası disklerin kıkırdağını, esnekliğini geri yüklerler. Hastane hastaları için tedavi için ön koşul, kas-bağ çerçevesini güçlendirmek için egzersiz terapisidir. Kas gevşetici ilaçlar (kas spazmlarını giderir), steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçlar kullanılır.

Genel dengeyi korumak, vücuttaki metabolizmayı iyileştirmek için doğru beslenme gereklidir. Hastane, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin iyileşme döneminde evde olduğundan çok daha kolay olduğu bir beslenme uzmanı ve yatan hasta koğuşlarında hizmet vermektedir.

Ek tedavi yöntemleri arasında kullanılır:

 • akupunktur;
 • masajlar;
 • fizyoterapi;
 • manuel terapi;
 • vakum tedavisi.