Lomber Omurga Ağrısı Tedavisi

Çoğu zaman, lomber omurgadaki ağrı, iltihaplanma sürecinin başlangıcı da dahil olmak üzere patolojinin gelişimini gösterir.bir kız için sağlıklı sırtTedaviye zamanında başlanmazsa, semptomlar ilerleyecek ve sağlığın geri kazanılması daha zor olacaktır. Bu yazıda lomber omurga ağrısının nedenleri ve tedavileri hakkında bilgi edineceksiniz.

Sırt ağrısının özellikleri

Doğaya bağlı olarak ağrı 3 tipe ayrılır:

Kronik.Bir kişi herhangi bir fiziksel aktivite sırasında - bükülürken, merdiven çıkarken veya vücudu bükerken rahatsızlık hisseder. Nüks (alevlenme) döneminde ağrı yoğunlaşabilir ve vücudun çeşitli bölgelerine verilebilir.

Keskin.Disk yer değiştirdiğinde ortaya çıkar ve alt sırtta akut ağrılı hislerle karakterizedir. Hareket kabiliyeti sınırlıdır, kişi yataktan kalkamaz, yürümesi veya eğilmesi zordur.

Ağrıyan.Uzun süre kaybolmayan hoş olmayan hisler eşlik eder. Kural olarak, ağrıyan ağrı, böbrek hastalıklarının, genitoüriner sistemin gelişimini işaret eder. Ayrıca osteokondroz, spondiloartroz, spondiloartrit belirtisi olabilir.

Lumbosakral omurga

Lomber omurgadaki ağrı ve rahatsızlığa ek olarak, hasta eşlik eden semptomlar yaşayabilir:

 • Kas Güçsüzlüğü;
 • idrara çıkma ve dışkılama üzerinde kontrol kaybı;
 • bacaklarda uyuşma;
 • artan vücut ısısı;
 • titreme;
 • kasık / kasık ağrısı;
 • adet döngüsünün ihlali.

Rahatsızlık uzun süre geçmezse ve bir kişi aynı anda birkaç semptomdan şikayet ederse, hemen bir terapistle iletişime geçmek önemlidir. Sadece bir doktor doğru teşhisi koyabilir ve tedaviyi reçete edebilir.

Sırt ağrısı nedenleri

Lomber bölgede ağrı sendromunun gelişmesi nedeniyle iki ana hastalık grubu vardır:

Omurga sorunları:

Osteokondroz.Omurlar arası disklerin esnekliklerini ve normal çalışma yeteneklerini kaybettiği dejeneratif-distrofik hastalık. Hastalık, zamanında tedaviye tabi olarak ilk aşamada çözülebilir. Bükülerek şiddetlenen keskin ağrılar, hastalığın ilerleyici gelişimini gösterir.

lomber omurganın osteokondrozu sırt ağrısına neden olur

Spondiloz.Omurlararası diskin ciddi şekilde tükendiği ve yıprandığı bir omurga bozukluğu. Patolojinin nedeni travma ve omurga üzerinde artan stres. Spondilozlu bir kişi vücudu döndürmede zorluk çeker. Hastalık yavaş bir seyir ile karakterizedir, bu nedenle tedavinin sonucu genellikle olumludur.

Skolyoz.Hızlı büyüme nedeniyle en sık ergenlik döneminde ortaya çıkabilen omurganın eğriliği. Hastalığın 4 evresi vardır ve bel ağrısı şeklinde kendini gösterebilir.

Lumbago.Bir kişinin rahatsız edici bir pozisyonda donması durumunda lomber omurgada ani çekim ağrısı. Lumbago ile hareketlilik de sınırlıdır.

Osteoporoz.Kemikli omurların gözenekli hale geldiği, yoğunluğunu ve elastikiyetini kaybettiği ciddi bir patoloji. Ağırlık kaldırırken, vücut pozisyonlarını değiştirirken ve diğer yükler sırasında bel ağrısı oluşabilir.

Sistemik eklem hastalığı, bir kişinin bel bölgesindeki sırt kaslarında sertlik, ağrı ve gerginlik yaşadığı. Bu hoş olmayan hisler geceleri yoğunlaşabilir ve sık uyanmalara neden olabilir. Ağrı hareket ve egzersiz ile hafifler.

ankilozan spondilit evreleri

Miyofasyal sendrom.Uzun süreli rahatsız edici duruş nedeniyle veya fiziksel efordan sonra gelişen oldukça yaygın bir hastalık. Ayırt edici bir özellik, alt sırtta veya kalçalarda tetik (ağrı) noktalarının varlığıdır. Üzerlerine basıldığında keskin bir ağrı oluşur.

İç organların hastalıkları:

Apandisit saldırısı.İnsan vücudunun işleyişinin özelliklerine bağlı olarak, ağrı sağ tarafta görünebilir ve alt sırta verilebilir.

Böbrek iltihabı.Böbrek fonksiyon bozukluğu durumunda ana semptom, bel bölgesinde çekme ve rahatsız edici ağrıdır. Ayrıca ödem görünümü ve vücut sıcaklığındaki artış eşlik edebilir.

pankreatitBu hastalığın gelişmesiyle birlikte, bir kişi mide bulantısı, kusma ve mide rahatsızlığı yaşayabilir. Bel ağrısına tam olarak pankreatit neden oluyorsa, omurga palpe edildiğinde ağrı artmaz.

kolesistit.Ağrı sağ hipokondriyumda lokalize olurken alt sırta yayılır. Lumbago ve alt sırttaki rahatsızlık, omurilik sinirlerinin liflerinin patolojik sürece dahil olduğunu gösterir.

endometriozisRahim duvarlarının tabakasının iç hücrelerinin sınırlarının ötesinde büyümesi durumunda jinekolojik bir hastalık. Kadın bel bölgesinde ağrı yaşıyor.

Obezite.Aşırı kilo, alt sırt ve omurlararası diskler üzerinde gereksiz stres yaratır. Sonuç olarak, deforme olurlar ve çökerler. Bir kişi uzun süre yürürken veya merdiven çıkarken rahatsızlık hisseder.

Onkoloji.İyi huylu veya kötü huylu bir tümör varsa bel ağrısı oluşabilir. Çok fazla kalsiyum "emer", kemik yapılarında bir eksiklik vardır, incelirler.

Sırt ağrısının fizyolojik nedenleri

Hipotermi. Soğuk havalarda uzun süre temiz havaya maruz kalmak, belde uyuşukluğa neden olabilir. Aynı zamanda eğilirken, hareket ederken ve dönerken rahatsızlık artar. Bazen bacakta veya kalçada verebilir.

Kritik günler. Adet döngüsü sırasında, kadınların yaklaşık %50'si alt karın bölgesinde lomber bölgeye kadar uzanan hoş olmayan ve çekme hissi yaşar. Kural olarak, rahatsızlık, döngünün bitiminden sonra kaybolur.

Aşırı yük. Aşırı ağırlık kaldırma ve bel bölgesinde çok fazla stres, ağrılı hislere neden olur.

doruk. Menopoz sırasında, kadının vücudunda iyileşme süreçlerini düzenleyen bir hormon olan östrojen seviyesi azalır. Kemik dokuları tamamen iyileşme yeteneklerini kaybeder. Kırılgan hale gelirler.

Uygunsuz ayakkabılar. Yüksek topuklu ayakkabılar ve dar ayakkabılar giymek bacaklarınızdaki kan damarlarını sıkıştıracaktır. Sonuç olarak, ağrıyan bel ağrısı oluşur.

Fiziksel aktivite eksikliği. Hareketsiz bir yaşam tarzı ve egzersiz eksikliği, kronik bel ağrısına katkıda bulunur. Kaslar atrofiye uğrar ve doğal elastikiyetini kaybeder.

teşhis

Önce doktor hastayla görüşür ve muayene eder. Genel bir kimyasal analizin (kan ve idrar bağışı) geçişini önerir. Genel bir resim elde etmek ve ciddi patolojik değişiklikleri dışlamak için aşağıdakileri yapmanız önerilir:

BT.Patolojinin gelişimini erken bir aşamada tespit edebileceğiniz modern bir teşhis yöntemi. Tüm kemik yapılarını net bir şekilde görselleştiriyor.

MR.Yumuşak dokuların ve kıkırdakların durumunu gösterir. Ayrıca MRG yardımı ile tümörler, intervertebral fıtıklar ve kan damarlarındaki değişiklikler teşhis edilir.

Röntgen.Omurganın kemik yapısındaki değişiklikler hakkında bilgi verir, morlukların, mikro çatlakların varlığını gösterir ve omurganın patolojilerinin saptanmasına yardımcı olur.

Ultrason.İç organların durumunu belirlemenin yanı sıra inflamatuar süreçleri tespit etmenizi sağlar.

lomber omurganın röntgeni

Elde edilen verilere dayanarak, doktor bir teşhis koyar ve tedaviyi reçete eder. Gerekirse, diğer uzmanlar tarafından muayene edilmeyi teklif eder: jinekolog, endokrinolog, gastroenterolog.

Bel ağrısı nasıl tedavi edilir

Tedavi yöntemleri hastalığa bağlıdır ve ayrı ayrı reçete edilir. Kural olarak, karmaşık terapi en etkilidir. Genellikle şunları önerirler:

 • ağır kaldırmaktan kaçının;
 • B grubu ve kalsiyum vitaminlerini alın;
 • destekleyici bir bandaj kullanın;
 • yüzmek, daha fazla hareket etmek veya tıbbi jimnastik kursu almak;
 • şiddetli iltihabı hafifletmek için kortikosteroidler alın (doktor tarafından yönlendirildiği gibi);
 • spazmları gidermek için kas gevşeticiler.

Hastalığın nedenine bağlı olarak, doktor yatak istirahati veya tersine fiziksel aktivitede bir artış önerebilir. Örneğin, sinirler sıkışırsa pasif dinlenme önerilir. Bazı kas spazmları için masaj ve orta düzeyde egzersiz. Ayrıca, tedavi yöntemleri şunları içerir:

Fizyoterapi.Etkilenen alan üzerinde bir dizi fiziksel etki yöntemini içerir. Yardımı ile mikro sirkülasyon iyileşir, ödem ve spazmlar kaybolur ve ayrıca bir anti-inflamatuar etki elde etmek mümkündür.

Manuel terapi.Kas-iskelet sistemini tedavi etmek için kullanılan bir tür alternatif tıp. Uzman sinirlerin sıkıştığı yeri bulur ve spazmlı kasların gevşemesine yardımcı olur. Aynı zamanda, aksine, çok rahat olan yerleri de tonlar.

Akupunktur.Özel iğneler kullanarak ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Vücut ve omurgadaki aktif noktalara enjekte edilirler. Kaslar gevşer ve alt sırt daha sağlıklı hale gelir.

Konservatif tedavi başarısız olduğunda, bir beyin cerrahına danışmak gerekir. Çoğu zaman, operasyon, omurilik kökünün ihlaline ve radiküler ağrı oluşumuna yol açan intervertebral fıtıklar için reçete edilir.

Şiddetli bel ağrısı için ne yapmalı

Tolere edilemeyen akut bel ağrısı için hastaya abluka verilir. Bir doktorun ağrının meydana geldiği veya bir sinir lifinin geçtiği bir bölgeye ağrı kesici enjekte ettiği bir prosedür. Bu radikal yöntem ağrıyı geçici olarak giderir. Buna ek olarak, bir uzman antibiyotikler, immünomodülatörler ve kondroprotektörler reçete edebilir.

Şiddetli sırt ağrısı ile kendi kendine ilaç almayın veya dayanmayın. Bu, sakatlık veya ölüm dahil olmak üzere ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Önleme ve prognoz

İş ve oyun arasında bir denge kurmaya çalışın. Hareketsiz bir yaşam tarzı ve fiziksel aktivite eksikliği sırt ağrısının ana nedenleridir.

Bütün gün bilgisayar başında çalışıyorsanız veya araba kullanıyorsanız, egzersiz yapmak veya yürüyüşe çıkmak için zaman bulmaya çalışın. Salonda iki saat geçirmek gerekli değildir. Yoga, fitness veya Pilates arasından uygulanabilir bir egzersiz seçebilir ve evde yapabilirsiniz.

Sırt çantanızda ağırlık taşıyın. Bu, sırtınızdaki yükü eşit olarak dağıtmanıza ve yırtılmamasına yardımcı olacaktır. Ağır bir şey kaldırırken sırtınızı değil bacaklarınızı bükün. Yukarıdan ulaşmanız gerekiyorsa, bir merdiven veya sandalye kullanın.

Masaj yaptırın. Yılda iki kez bir masaj terapistini ziyaret edin ve en az 10 seanslık bir masaj kursuna katılın. Bu, kas spazmlarını hafifletmeye ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Ortopedik bir yatak ve yastık alın. Bir rüyada, bir kişi hayatının spend'sini harcıyor. Bu süre zarfında kendinizi rahat hissettiğinizden ve tamamen rahatlayabileceğinizden emin olun. Bir satıcıya danıştıktan sonra ürünleri ortopedik bir salonda satın alın.

Kendinize zarar vermemek için geleneksel tıp ve kendi kendine ilaçlama yöntemlerine dikkat edin. Uzman yardımına ihtiyacınız varsa, kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. Randevu almak için bir istek bırakın veya arayın.