Kalça ekleminin artrozu tedavisi

Coxarthrosis, kalça ekleminin deforme edici bir artrozudur.kalça ekleminin artrozuBu, dejeneratif doku değişiklikleri, kıkırdak hasarı ile karakterize kronik bir hastalıktır. Semptomatik olarak, koksartroz, kalça ekleminde düzenli ağrı ve deformite, hareketliliğin bozulması ile belirlenir. Patolojik değişiklikler, kıkırdak hasarına ve müteakip inflamatuar reaksiyona dayanmaktadır. Artroz ile kemik dokusu değiştirilir. Lezyon lokal olarak oluşur, ancak diğer eklem eklemleri de tutulabilir. Hastaların ana koşulu yaşlı insanlardır. Bir risk faktörü, kalıtsal bir yatkınlık, büyük vücut ağırlığı ve travma olabilir. Bu sorunu olan kişilerde endokrin bozuklukları ve metabolik dengesizlikler bulunur. Ancak tedavide ana vurgu, kıkırdağın yapısının ve işlevinin restorasyonuna verilir. Koksartroz tedavisi, anti-inflamatuar tedavi, eklemlerin beslenmesini yenilemek için kondroitin ve glukozamin preparatlarının kullanımı, egzersiz tedavisi ve fizyoterapi dahil uzun vadeli bir süreçtir. Evde eklemlerin bakımı için bitkisel tedavi önerilir. Doğru beslenme ve orta derecede egzersiz önemlidir.

koksartroz belirtileri

Koksartroz ile eklem kıkırdağı öncelikle deforme edici değişikliklere maruz kalır. Hastalığın gelişiminin 3 aşaması vardır. İlk aşamada eklem dokularında morfolojik bir değişiklik yoktur. Sadece işlevsel canlılığı acı çekiyor. Bir kişi, fiziksel efor, koşma, uzun mesafeler yürüme sonrasında eklem bölgesinde periyodik ağrı hisseder. Dinlendikten sonra ağrı sendromu kaybolur. İkinci aşamada, kemik deforme olmaya başlar. Hareketlerin doğallığı keskin bir şekilde azalır. Ağrı yoğundur ve genellikle istirahatte ortaya çıkar. Üçüncü aşama, kronik ağrı sendromu ile karakterizedir. Ağrı hastaları gece gündüz rahatsız eder. Bastonsuz yürümek zordur, kişi vücudu öne eğmek zorunda kalır. Eklem kemiklerinde çoklu büyüme görülür.

Artrozun ana belirtileri şunlardır:

 • sabah sertliği;
 • eklem ağrısı;
 • 1 km'den daha uzak bir mesafede hareket etmede zorluklar;
 • uzun süreli oturma veya ayakta durma ile artan ağrı.

Ayak hastalıkları uzmanları, koksartrozu en yaygın artroz türlerinden biri olarak adlandırır. Risk grubu, obezite, ağır fiziksel çalışma, yaşlı insanları içerir. Tedavi eksikliği, doğal olmayan hareketlilik veya tam hareketsizlik ile birlikte kalça ekleminin tamamen tahrip olmasına ve ayrıca alt ekstremitelerin ciddi işlev bozukluklarına yol açar.

İlaç tedavisi

Coxarthrosis tedavisi egzersiz kısıtlaması ile başlar. Bu, çeşitli terapi yöntemlerini birleştiren uzun vadeli bir süreçtir: anti-inflamatuar ve analjezik ilaçlar, eklem içi enjeksiyonlar, fizyoterapi ve egzersiz tedavisi.

Coxarthrosis 1, 2, 3 derece tedavisinin özellikleri:

 • ilk aşamada, enflamatuar süreci durdurmak için NSAID'ler reçete edilir, metabolik süreçleri normalleştiren ilaçlar, analjezikler de gereklidir, karmaşık tedavide halk ilaçları kullanılır;
 • koksartrozun ikinci aşamasında, ilaç tedavisine hyaluronik asit bazlı eklem içi enjeksiyonlar eklenir, lazer tedavisi, elektrik stimülasyonu yapılır;
 • üçüncü aşama konservatif ve operatif bir şekilde tedavi edilir, ameliyatsız baş etmenin imkansız olduğu durumlarda eklem protezleri yapılır.

İlaç en büyük rolü oynar. Anti-inflamatuar ve destekleyici ajanlar olmadan distrofik değişikliklerden kaçınılamaz ve sürekli ağrı ortadan kaldırılamaz. Doktorlar, alevlenmeler sırasında hastaların durumunu hafifletmek için çeşitli eylemlerin farmakolojik ajanlarını reçete eder.

 • İlaç en büyük rolü oynar. Anti-inflamatuar ve destekleyici ajanlar olmadan distrofik değişikliklerden kaçınılamaz ve sürekli ağrı ortadan kaldırılamaz. Doktorlar, alevlenmeler sırasında hastaların durumunu hafifletmek için çeşitli eylemlerin farmakolojik ajanlarını reçete eder.
 • Kas gevşeticiler. İskelet kası tonusunu azaltın. Kaslar gevşer, bu nedenle ağrı sendromu azalır, kişi ağrıdan dinlenir. Bu ilaçlar kardiyak aritmisi olan hastalarda kontrendikedir.
 • Kondroprotektörler. Kollajen içeren semptomatik müstahzarlar. Hasarlı kıkırdağı besler ve onarırlar. Eklemi dışarıdan kollajen ile besler ve vücut tarafından üretimini uyarır. Kondroprotektif ilaçlar uzun süre içilir. Bu fonların etkisi altında dokulardaki metabolizma gelişir, tahrip olan kıkırdak yavaş yavaş büyür. Karmaşık tedavide, bu ilaçlar, özellikle hastalığın ilk aşamasında, şüphesiz faydalıdır. Kronik artrozda sakatlığı ertelerler.

Kıkırdak dokusunun tahribatını durdurmak ve eklemi "yağlama" sağlamak için, bileşimde sinovyal sıvıya benzer olan hyaluronik asit ve sentetik maddelere dayalı müstahzarlarla enjeksiyonlar yapılır. İnsan vücudunun dokularıyla son derece uyumludurlar. Kıkırdak yıkım sürecini etkili bir şekilde durdururlar, analjezik ve kondroprotektif etkileri vardır. Sentetik maddeler, ek bir bakteriyostatik etki sağlayan gümüş iyonları içerir.

protez

Endoprotez, kalça eklemini tedavi etmek için cerrahi bir yöntemdir. Koksartroz ve displazi sonucunda kıkırdak dokularında geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıktığında eklem replasmanına başvururlar. Ameliyat sonucunda sadece sabit ağrı sendromunu azaltmak değil, aynı zamanda eklemin işlevini ve hareketliliğini de eski haline getirmek mümkündür. Yapay derzler metal-polietilen ve seramikten yapılmıştır. Canlı kemiğe fiksasyon çimentosuz ve çimentosuz bir şekilde gerçekleşir. Endoprotezler iyi kök alır ve onlarca yıl hizmet edebilir. Ancak bazı durumlarda protez çabuk aşınır, ardından ikinci bir ameliyat gerekir.

Fizyoterapi tedavisi

Kalça ekleminin artrozunun tedavisi, fizyoterapi yardımı da dahil olmak üzere karmaşık önlemlerle gerçekleştirilir. Bu yön, fiziksel rehabilitasyon, iyileşme ve remisyon döneminde vücudun desteklenmesi, alevlenmelerin önlenmesi ile ilişkilidir. Fizyoterapi ortopedistler, travmatologlar, romatologlar, masörler, egzersiz terapisi eğitmenleri tarafından uygulanmaktadır.

Aşağıdaki yöntemlerin koksartroz tedavisi için etkili olduğu kabul edilmektedir:

 • ultrason tedavisi;
 • lazer tedavisi;
 • indüktotermi;
 • masaj;
 • manuel terapi.

Ultrason tedavisi ile yüksek frekanslı dalgalar dokulara nüfuz eder ve bir titreşim masajı gibi davranır. Biyokimyasal süreçleri iyileştirir, durgunluğu önler, tıbbi maddelerin daha iyi emilmesini sağlar. Ultrason iltihabı azaltır.

Lazer tedavisi kan damarlarını genişletir, lenf akışını uyarır, iltihabı engeller ve dokuları iyileştirir. Teknik, doku trofizmini iyileştirir, organların yapısını ve işlevlerini korumaya yardımcı olur.

İndüktotermi sırasında yüksek frekanslı dalgalar vücudu etkiler. Yöntem, kas-iskelet sisteminin herhangi bir iltihabı ve patolojisinin varlığında etkilidir. Bağışıklık sistemini uyarır, ağrıyı giderir ve yenileyici bir etkiye sahiptir.

Masaj donanımsal ve mekaniktir. Sanılanın aksine masaj sırasında sadece cildin yüzey tabakası ve kaslar açığa çıkmaz. Masör çalışması sırasında, iç organların düzenlenmesinin refleks ve hümoral mekanizmaları aktive edilir. Çok çeşitli masaj tekniklerinin kombinasyonu ile hasta antispazmodik, tonik, lenfatik drenaj ve analjezik etkiler alır.

Bir chiropractor, bir kişinin kemikleri ve eklemleri üzerinde çalışır. Bazı bölgelerdeki gerginliği giderir, diğerlerini tonlandırır, ağrıyı ortadan kaldırır, eklemlerin fonksiyonel canlılığını geri kazandırır. İlk olarak, doktor, kasların, bağların, eklemlerin durumunu ve yeteneklerini belirlediği teşhis teknikleri uygular. Ardından tedaviye geçer. Alevlenmeler ve komplikasyonlar sırasında manuel teknikler kullanılmaz.

kaplıca tedavisinin rolü

Sanatoryum tedavisi koksartroz için büyük önem taşımaktadır. Kas-iskelet sistemi hastalıkları olan kişileri desteklemek için tedavi ve profilaktik kurumlar esas olarak doğal faktörleri kullanır.

 • Klimaterapi. Bunlar arazi özellikleri, hava faktörlerinin, deniz suyu, güneş, havanın birleşimidir. Klimatoterapi iyileşmeye yardımcı olur, alevlenmelerin gelişmesini engeller, vücuttaki biyolojik ve fizyolojik süreçlerin seyrini iyileştirir. Artroz tedavisi için ideal koşullar, yüksek hava sıcaklıkları ve çok fazla güneş radyasyonu olan bölgelerde yaratılır.
 • Şifalı çamur. Kökeninde farklılık gösterir. Turba, sülfür-silt, sapropel, hidrotermaldir. Yüksek ısı kapasitesi ile karakterizedirler. Cilde nüfuz eden ve eklemler üzerinde faydalı bir etkiye sahip olan mineral, organik, biyolojik olarak aktif bileşenler içerirler. Metabolik süreçleri iyileştirir, iltihabı azaltır ve kan dolaşımını normalleştirir.
 • Maden suyu. İz elementler, çözünmüş tuzlar, biyolojik olarak aktif maddeler içerir. Kas-iskelet sistemi hastalıkları için mineral banyolarının alımı belirtilir. Prosedürler hareketliliği arttırır, sesi yükseltir, kan dolaşımını aktive eder, metabolizmayı iyileştirir.
 • Fitoterapi. Şifalı bitkilerin kullanımına dayalı bir yöntem. İnfüzyonlar, kaynatmalar, yalnızca hasta vücudu etkili bir şekilde desteklemekle kalmayıp aynı zamanda belirgin bir terapötik etkiye sahip olan çok miktarda aktif madde içerir.

Sanatoryumlarda doğal faktörlerle tedavi, fizyoterapi yöntemleri, egzersiz tedavisi, diyet beslenme, günlük rejime bağlılık ile birleştirilir. Eklem hastalıklarının tüm evreleri için spa programları geliştirilmiştir.

Fiziksel aktivite

Artrozlu kişiler için önerilerde doktorlar bacaklardaki yükü sınırlamayı tavsiye ediyor. Evde ve bahçede çömelmeyi, çömelmeyi ve fiziksel işleri daha dikkatli yapmayı bırakmaya değer. Ağrı zaten hissediliyorsa eklemi zorlamayın (kardinal yükü azaltın). Özellikle koşmayı, zıplamayı hariç tutmaya değer. Ancak, jimnastik olmadan yapamazsınız.

Eklemin çalışması için özel egzersizler yapılmalıdır. Artrozlu bir kişi kategorik olarak "gençlerin" jimnastiği için uygun değildir - hızlı bir tempoda, artan yüklerle, tüm seansın yüksek yoğunluğuyla. Ağrılı bir eklem ile jimnastik, rahatsızlık veya ağrı görünene kadar son derece yavaş, pürüzsüz, ölçülü bir şekilde yapılmalıdır. Acı varsa - ara vermeye değer.

Terapötik jimnastik, kasların durumunu normalleştirmenize, eklemdeki kan dolaşımını iyileştirmenize, yeterli beslenmeyi sağlamanıza ve çürüme ve iltihaplanma ürünlerini ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Jimnastik, ilaçların hızlı bir şekilde boğaz eklemine girmesine ve terapötik bir etkiye başlamasına yardımcı olur. Fizyoterapi egzersizlerinin en zor görevi yükü doğru dozda vermektir. Çok kısa bir egzersiz, iyileşme etkisini sağlamayacaktır. Ve aşırı yük, ekleme ek zarar getirecektir. Yetkili tavsiyeler sadece ilgili doktor tarafından verilebilir. Her durumda hastanın durumuna ve hastalığın seyrinin özelliklerine bağlı olacaktır.

Koksartroz için beslenme

Kıkırdak yıkımının birçok nedeni vardır. Kalça ekleminin 1, 2, 3 derece artrozunun tedavisinde beslenme büyük önem taşımaktadır. Bugün pazar, koruyucular açısından zengin gıdalarla dolu. Çekici jambonlar, füme etler, sosisler, raflarda gösterişli, çok sayıda özel bileşen içerir. Et, üretim sürecini hızlandıran ve hızlı bir şekilde çekici bir ürün elde eden enzimler, aktif maddeler ile işlenir. Koruyucular, herhangi bir ürünün raf ömrünü uzatır: üreticiler arasında yaygın olarak kullanılmayan ancak yaygın olarak kullanılmayan hazır veya ham.

Koruyucularla doldurulmuş yiyecekleri yerken, bir kişi nemi tutan fazla miktarda tuz alır. Kıkırdak dokusunda tuz tutulur ve birikir ve eklem arızaları. Bu tür artroz, doğası gereği, tedaviye iyi uyum sağlayan basit bir iltihaptır. Metabolik bozuklukların arka planında ortaya çıkan koksartroz, metabolik başarısızlık, abur cubur alımı, diyete bağlı kalmayı gerektirir. Kendinizi gıda alımında kesinlikle sınırlamanız veya sağlıklı gıdaların tüm listesinden vazgeçmeniz gerekmez. Bazı basit kurallara uymak yeterlidir:

 • mağazadan hazır füme etleri reddetmek;
 • konsantre et suyu tüketimini hariç tutun;
 • pişirme yöntemine göre pişirme ve haşlama tercih edin;
 • tuz tüketimini tamamen hariç tutun, tuzlu balık, sosis, konserve yiyecekler almayın;
 • günde 10-15 g'dan fazla hayvansal yağ tüketmeyin, çeşitli bitkisel yağların eklenmesiyle yemek hazırlayın;
 • gıdaların kalori içeriğini izleyin, sözde "hızlı" karbonhidratlardan, şekerden, şekerlemelerden vazgeçin;
 • mayonezi diyetten, mevsim salatalarından ve az yağlı ekşi kremalı soslardan hariç tutun;
 • alkollü içeceklerin tüketimini hariç tutmak;
 • yağlı balık, havyar tüketimini sınırlayın.

Füme etler yerine, yerli üreticiler tarafından çiftliklerde yetiştirilen doğal etleri, tavukları satın alın. İlk yemekleri, vitamin açısından zengin yiyecekleri birkaç saat kaynatmadan sebze sularında pişirmek daha iyidir. Bugün popüler olan bulyon küpleri neredeyse %100 kimyasaldır. Bu, en saf haliyle zarardır.

haşlanmış eti tamamen terk etmemelisiniz. Ancak önceden pişirilmiş yağsız parçalar alıp porsiyonlar halinde bir tabağa koymak ve ancak bundan sonra sebze çorbasını dökmek daha iyidir. Etin tamamen reddedilmesi bir aşırılıktır.

Kemiklerin ve eklemlerin gücünü korumak için eski bir tarif jöleli et. Birkaç on yıl önce, yapay koruyucular hakkında çok az şey biliniyorken, bu haklıydı. Şimdi, böyle bir ürün sadece kolesterolü artırabilir.

Taze balıklar daha önce koruyucularla tedavi edilmemiştir. Ancak modern üreticiler bunu da öğrendi. Bugün balığın faydalarından ancak doğrudan balıkçı teknesinden tezgaha gelmesi veya canlı olarak satın alınması durumunda bahsedebiliriz.

Sadece beslenme ilkelerini değiştirerek, bir kişi deforme olan artrozdan muzdarip olmayı azaltabilir. Diyet çok miktarda taze sebze, çilek, ot, meyve içermelidir. Az yağlı süt ürünleri, yağsız et ve tavuk faydalıdır. Pirinç, pancar, patates, karpuz vücuttan tuzun atılmasına yardımcı olur. Haftada bir kez kefir, süzme peynir, meyveler, bitkisel kaynatmalarda oruç günleri düzenlenmesi önerilir.