Beliniz ağrıyorsa ne yapmalısınız?

bel bölgesinde sırt ağrısı

Sırttaki ağrılı hisler her insana aşinadır ve doktora gitmenin en yaygın nedenlerinden biridir. Ayrıca, hastaların yaklaşık %80'i tam olarak bellerinin ağrıdığından şikayet etmektedir.

Bazen omurganın alt kısmındaki rahatsızlığın nedeni, rahatsız edici bir pozisyonda uzun süre kalmak olabilir. Ağrılar düzenli hale gelirse, bir uzmana danışmak için bir neden vardır.

Sırt ağrısı, osteokondrozdan kötü huylu tümörlere kadar çok çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir.

Terapötik önlemlerin kompleksi bu ağrının nedenine dayanmalıdır. İlaçlar ve alternatif tıp kullanılabilir.

Alt sırt neden ağrıyor: nedenler

Sırt ağrısına neden olabilecek çeşitli faktörler vardır. Sadece hastanın muayenesine ve ek muayenelere dayanan deneyimli bir uzman, doğru teşhisi koyabilir ve etkili bir tedavi yöntemi önerebilir. Birincil ve ikincil ağrı sendromları arasında ayrım yapın.

İlk durumda, omurgada dejeneratif-distrofik değişikliklerin ortaya çıkmasının bir sonucu olarak alt sırt, aşağıdaki gibi hastalıklarla ağrıyor:

 • Osteokondroz - kemik ve kıkırdak dokusunun bir lezyonudur, doğada distrofiktir;
 • Spondiloartroz, omurganın hareketliliğinden sorumlu intervertebral eklemlerin lezyonları ile karakterize osteoartrit formlarından biridir.

İkinci durumda, alt sırtın ağrımasının nedenleri daha geniştir:

 • Skolyoz veya omurganın eğriliği;
 • Enflamasyon, bulaşıcı olmayan doğa (romatoid artrit, ankilozan spondilit, Reiter sendromu);
 • Omurların ve omurlararası disklerin hasar gördüğü çeşitli bulaşıcı hastalıklar (tüberküloz, bruselloz, epidural apse) bel ağrısının yaygın bir nedenidir;
 • Gastrointestinal sistem hastalıkları (akut apandisit, bağırsak tıkanıklığı);
 • Çoğu zaman, sırt ağrısı yansıyan bir doğaya sahiptir. Bu durum, pelvik bölgede bulunan organ hastalıklarının (renal kolik, zührevi hastalıklar, jinekolojik patolojiler) varlığında ortaya çıkar.
 • Omur veya omurilikte bulunan bir tümör, ağrının ortaya çıkmasına katkıda bulunur;
 • Omuriliğe kan akışının ihlal edildiği inme ve inme öncesi koşullar, alt sırtın ağrıdığı hissine neden olabilir;
 • Hamilelik sırasında, omurga üzerindeki yük büyük ölçüde artar, buna bağlı olarak lomber omurgada çekme ağrıları olur;
 • Omurga kırıkları ağrının en ciddi nedenidir.

Ayrıca, alt sırt genellikle kas gerilmesi, intervertebral disklerin yer değiştirmesi, kalça ekleminin artrozu nedeniyle ağrır. Akut ağrıdan muzdarip olan hasta, yürürken hareketliliğini oldukça ciddi şekilde sınırlayan vücudun zorunlu bir pozisyonunu alır. Tipik olarak, bu sorun sporcular veya çalışmaları fiziksel aktivite ile ilgili olan kişiler tarafından karşı karşıya kalır.

Uzun süreli çalışma sırasında, ağırlık kaldırma veya taşıma, düşme, çarpma, keskin düzleştirme, hipotermi veya taslakta olmanın bir sonucu olarak, rahatsız edici bir pozisyonda alt sırt ağrıyor. Tüm bu nedenler, sırt veya spazmın derin kaslarının iltihaplanmasına neden olabilir.

Bazen alt sırt stres nedeniyle ağrıyor. Gerçek şu ki, omurganın bu kısmı vücudun en psikosomatik kısımlarından biridir, bu nedenle çeşitli endişelere ve deneyimlere keskin tepki verir. Öfke, korku, sinirlilik, adrenalinin kan dolaşımına salınmasına katkıda bulunur ve bu da omurga kaslarının tonunda bir artışa yol açar. Yeterli akıntı olmazsa, gergin olan kaslar gerilmeye başlar ve ağrı oluşur. Bu nedenle, dengesiz bir ruhu olan insanlar genellikle omurgada ağrı yaşarlar.

Bel ağrısı tedavisi

Alt sırttaki rahatsızlık ve hatta ağrılı duyumlar, hafif önemsizden, küçük bir hareketi bile zorlaştıran dayanılmaz ağrıya kadar değişen yoğunlukta olabilir. Ayrıca genellikle karıncalanma, tüylerin diken diken olması, uyuşmanın eşlik ettiği keskin, donuk, çeken veya yakıcı bir ağrı olabilir. Genellikle kalça, ayak veya dizdeki ağrı ile birleştirilir.

Alt sırt 3 günden fazla ağrıyorsa, bir terapiste danışmak zorunludur. Muayene sonuçlarına göre uzman bir doktora başvurmanız gerekebilir. Bu nedenle, omurganın, sırt kaslarının veya sinir sisteminin durumunu değerlendirmek için, üriner sistem hastalıkları şüphesi varsa, bir nörolog muayene edilmelidir - kadın üreme hastalıklarının varlığında bir ürolog ile istişare sistem - bir jinekolog tarafından.

Ayrıca, hastalığın enflamatuar yapısını, kalça eklemlerinin ultrasonunu, omurganın röntgenini (MSCT veya MRI) ve diğer çalışmaları dışlamak veya doğrulamak için genellikle idrar ve kanın genel bir analizi yapılır. Şiddetli ve ilerlemiş vakalar dışında, bel ağrısının tedavisi ameliyat gerektirmez ve ilaçla tedaviden vazgeçilebilir.

Konservatif tedavinin üç ana hedefi vardır:

 • hastayı ağrıdan kurtarmak;
 • Omurgadaki olumsuz süreçleri azaltmak için bir terapötik ve önleyici tedbirler programının geliştirilmesi;
 • Hastanın tatmin edici bir yaşama dönüşü.
adamın bel bölgesinde sırt ağrısı var

Bel ağrısında en hızlı etki ilaç tedavisi ile verilir. Genellikle tedavide kullanılır:

 • Kas gevşetici ilaçlar. Akut ağrı oluşur oluşmaz kullanılmalıdırlar. Bu, kaslardaki spazmı gidermenize, omurilik köklerinin ortaya çıkan sıkışmasını (sıkmasını) ortadan kaldırmanıza izin verir;
 • Anti-inflamatuar ağrı kesiciler, ağrıyı ve iltihabı hızla giderebilir. Tabletler ve enjeksiyonların yanı sıra harici kullanım için bir merhem ve jel şeklinde kullanılabilirler.
 • Kondoprotektörler (kondroitler ve glukozaminler dahil ilaçlar). Bu maddeler, intervertebral eklemlerin ve disklerin kıkırdak dokusunda bulunur;
 • Vitamin tedavisi.

Bununla birlikte, alt sırt ağrıyorsa ilaç tedavisini kullanmak her zaman mümkün değildir. Alerji, hamilelik ve bazı hastalıkların varlığında ilaçlar kontrendikedir.

Bu durumda sırt ağrısıyla başa çıkmaya nasıl yardımcı olabilirsiniz? Öneriler:

 • Masaj en güvenli tedavilerden biridir. Tek kontrendikasyon kanser varlığıdır. Masaj prosedürleri, kas spazmını hafifletmenize, ağrıyı azaltmanıza, tüm dokulara kan akışını iyileştirmenize izin verir;
 • Fizyoterapi - manyetik alanlara maruz kalma, elektrik akımları, omurga hastalıklarının varlığında en etkili yöntemler olarak kabul edilebilir. Ağrı hissi azalır, doku beslenmesi iyileştirilir, kaslar güçlendirilir;
 • Manuel terapi ve akupunktur. Bu yöntemler masaja benzer, ancak daha incelikli bir refleks bağlantılılık düzeyinde çalışırlar.

Sırt ağrısı riskini azaltmak için sert bir şilte ile sert bir yatakta uyumalı, doğru duruşu korumalı, bilgisayar başında çalışırken veya araba kullanırken molalar vermelisiniz, bu sırada basit egzersizler yapabilirsiniz, ağırlık kaldırmaktan kaçının, denemeyin. fazla kilo almak ve düzenli egzersiz yapmak. . .