Servikal osteokondroz: semptomlar ve tedavi

Servikal osteokondroz, servikal omurgadaki intervertebral diskleri etkileyen dejeneratif-distrofik bir hastalıktır. Dejeneratif değişiklikler genellikle omurganın en hareketli kısımlarında gelişir, bu nedenle servikal bölgede, omur yapısındaki ihlaller nedeniyle, C5, C6 ve C7 seviyesindeki sinir kökleri en sık acı çeker.

Servikal osteokondroz belirtileri

servikal osteokondrozlu baş ağrısı

Servikal osteokondrozun semptomlarından biri, sıklıkla şakaklara yayılan, sıkıştırıcı, bası yapan bir baş ağrısıdır.

Servikal osteokondrozun klinik belirtileri refleks ve radiküler olarak ikiye ayrılır.

refleks belirtileri

Hastalar sözde lumbago hakkında endişeleniyor - servikal omurgada meydana gelen, hareketle şiddetlenen keskin keskin bir ağrı. Belki başını döndürürken bir çatırtı görünümü, bazen hastalar şiddetli ağrı nedeniyle başın zorla pozisyonunu alırlar.

Servikal osteokondrozdan muzdarip insanlar genellikle şakaklara ve gözbebeklerine yayılabilen baş ağrılarını bastırmaktan veya daraltmaktan şikayet ederler. Bazen görme keskinliği düşebilir, hastalar gözlerinin önünde her şeyin uçuştuğunu söylerler.

Vertebral arterin sinir pleksusu tahriş olduğunda, genellikle hastanın baş dönmesi geliştirdiği serebral dolaşımın ihlali olarak yanlış teşhis edilen vertebral arter sendromu ortaya çıkabilir. Bulantı ve kusma eşliğinde başın keskin bir hareketi ile ortaya çıkabilirler.

Servikal osteokondroz kliniğindeki refleks sendromlarından biri, hastanın anjina pektoris atağını andıran duyumlara sahip olduğu kardiyaljiktir. Genellikle, bu fenomen hastalığın diğer belirtileri ile birleştirilir, bu nedenle kalp hastalığı ile ayırıcı tanıda nadiren zorluklara neden olur.

radiküler sendromlar

Radiküler sendromlar, spinal kökün sıkışmasından kaynaklanır. Bu durumda ortaya çıkan motor ve duyusal bozukluklar, hangi sinir kökünün etkilendiğine bağlıdır:

  • C1 - oksipital bölgede hassasiyet ihlali;
  • C2 - oksipital ve parietal bölgelerde ağrı;
  • C3 - omurilik sinirinin ihlal edildiği boynun yarısında hassasiyet ve ağrı azalması, muhtemelen dilin hassasiyetinin ihlali, dil üzerindeki kontrol kaybından dolayı konuşma bozukluğu;
  • C4 - omuz-skapular bölgede bozulmuş hassasiyet ve ağrı, baş ve boyun kaslarının tonunun azalması, olası solunum bozuklukları, karaciğer ve kalpte ağrı;
  • C5 - omuzun dış yüzeyinde ağrı ve bozulmuş hassasiyet;
  • C6 - boyundan skapulaya, ön kola, omuzun dış yüzeyine, ön kolun radyal yüzeyinden başparmağa uzanan ağrı;
  • C7 - boyundan skapulaya, omzun arkasına, önkoldan elin II - IV parmaklarına kadar uzanan ağrı, bu bölgede hassasiyet bozukluğu.
  • C8 - boyundan omuza, önkoldan küçük parmağa yayılan ağrı ve duyu bozukluğu.

Servikal osteokondroz tedavisi

Servikal osteokondroz, uzun süreli, sistematik ve kademeli tedavi gerektiren karmaşık bir hastalıktır. Terapi, ağrıyı ortadan kaldırmayı ve etkilenen bölgedeki iltihaplanma süreciyle mücadele etmeyi amaçlar.

Hastalara analjezik reçete edilir. Son zamanlarda, ağrı sendromunu etkili bir şekilde ortadan kaldıran ve enflamatuar sürecin aktivitesini azaltmaya yardımcı olan steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, omurganın dejeneratif-distrofik hastalıklarının tedavisinde giderek daha popüler hale gelmiştir.

Servikal osteokondroz tedavisinde, kondroprotektörlerin atanması belirtilir - kıkırdak dokusunun tahribatını yavaşlatan ilaçlar. Birçok doktor, bu ilaçların kullanımının kıkırdak dokusunun yenilenmesini de desteklediğine inanmaktadır.

Tahriş edici maddeler veya steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar içeren harici merhemlerin ve jellerin kullanımı etkisizdir. Bileşimlerinin bir parçası olan ilaç maddesinin cilt, deri altı doku ve kasların bariyeri nedeniyle etkilenen bölgeye ulaşması olası değildir. Bununla birlikte, bu dış ajanları kullanmanın bir anlamı vardır, çünkü cilde ovulduklarında boyun masajı yapılır.

Etkilenen sinir kökündeki rejeneratif ve metabolik süreçleri iyileştirmek için hastalara B grubu vitaminleri verilir. Çoğu zaman doktorlar hastalara kas içinden uygulanan kombine bir vitamin preparatı önerir.

Servikal osteokondroz tedavisinin ilaç dışı yöntemleri arasında akupunktur, hirudoterapi, fizyoterapi, egzersiz terapisi, masaj, manuel terapi yer alır.

Ağır vakalarda cerrahi tedavi gerekli olabilir.

profilaksi

osteokondrozlu boyun için jimnastik

Servikal omurga için günlük jimnastik, osteokondrozun iyi bir şekilde önlenmesidir.

Servikal osteokondroz gelişiminin önlenmesi zor değildir. Aktif bir yaşam tarzı sürmeniz, spor yapmanız veya en azından sabah egzersizleri yapmanız önerilir.

Hastalığın önlenmesinde önemli bir rol, işyerinin doğru organizasyonu ve çalışma ve dinlenme şekli ile oynanır. Hareketsiz çalışan kişilerin iş günü boyunca birkaç kez biraz ısınması gerekir ve çalışma sırasında duruş ve baş pozisyonunu izleyin.

Uyumak için iyi, rahat bir yatak ve yastık seçmek de önemlidir. Omurga hastalıkları olan kişilerin özel ortopedik ürünler kullanmaları tavsiye edilir.

Hangi doktorla iletişime geçilecek

Omurga osteokondrozu olan hastalar bir nörolog tarafından izlenir. Bu hastalığa sahip hastalara yardımcı olan çok sayıda başka uzmanlık alanı doktoru vardır: fizyoterapi egzersizleri ve masaj uzmanları, osteopatlar, manuel ve refleks terapistleri, fizyoterapistler ve diğerleri.