Bel ağrısı

bel bölgesinde sırt ağrısı

Dünyadaki insanların %80'i en az bir kez lomber omurgada ağrı yaşamıştır. Sebepleri, lomber bölgede ağrıyan ağrının stres tarafından kışkırtıldığı psikosomatik denilenden, çok daha korkunç ve tedavi edilmesi zor bir kanser teşhisine kadar değişebilir.

Rahatsızlık ve sırt ağrısı, hasta bir omurgadan söz ettiğinde ve diğer organlarda sağlıksız bir duruma işaret ettiğinde nasıl anlaşılır? Ve bel bölgesinde omurga ağrısı için bir doktora görünmek için doğru anı nasıl kaçırmazsınız?

Bel bölgesinde sırt ağrısı nedenleri

Lomber bölgede aynı anda birkaç organ ve sistem vardır - bunlar sindirim, idrar, üreme ve kas-iskelet sistemleri ve bir kişinin refahını etkileyen bir dizi bezdir. Neyse ki, bel ve alt sırtta ağrılı ağrı ile kendilerini hissettiren patolojilerin çoğu tedavi edilebilir ve hayati tehlike oluşturmaz. Lomber bölgedeki sadece her 20. ağrı vakası cerrahi müdahale veya karmaşık terapötik önlemler gerektirir.

Lomber bölgedeki omurgadaki ağrı nedenlerini daha ayrıntılı olarak düşünün. Bunlar şunları içerir:

 • sırt kaslarının, özellikle lumbosakral bölgenin aşırı gerilmesi;
 • kas ve iç organların spazmları;
 • inflamasyon veya apse varlığı;
 • hormonal bozukluklar;
 • kalp hastalıkları;
 • mide veya bağırsak hastalıkları (gastrit, peptik ülser ve diğerleri);
 • duruş bozuklukları;
 • nevralji, dahil. psikojenik karakter;
 • osteokondroz, spinal kanalın darlığı, spinal fıtık ve omurganın diğer patolojileri;
 • böbrek veya iç genital organ hastalıkları;
 • obezite;
 • gebelik;
 • neoplazm metastazları.

Lomber osteokondrozda ağrının doğası

Lomber vertebradaki birincil ağrı (dejeneratif-distrofik, inflamatuar süreçler ve omurilik yaralanmaları ile ilişkili) ile kaslardaki ve iç organlardaki fonksiyonel bozukluklardan kaynaklanan ikincil, "yansıyan" ağrı arasında ayrım yapmak gerekir. Lomber bölgedeki birincil ağrıyan ağrılar kendi başlarına görünür ve nadiren ek semptomlar eşlik eder (genellikle daha sonraki aşamalarda, örneğin, intervertebral disklerin ileri çıkıntıları ile). İkincil ağrılara hemen hemen her zaman şişkinlik, idrara çıkma ve dışkılama değişiklikleri (nadir, sık, ağrılı veya diğer karakteristik olmayan özelliklere sahiptir), bulantı, kusma, karın ağrısı ve ateş eşlik eder. Beldeki ağrının türü de sorun hakkında çok şey söyleyebilir:

 • paroksismal ("iç kısımları tutar") - böbrek ve pelvik organların hastalıkları;
 • her gün artan - inflamatuar bir süreç (örneğin, epitelyal koksigeal pasajda), apse, kist;
 • keskin bıçaklama (özellikle bir yaralanmadan sonra) - bir iç organın (karaciğer, dalak, böbrek, mesane vb. ) veya damarın yırtılması, iç kanama, mide veya bağırsak ülseri, damarın ayrılmış bir trombüs ile tıkanması (hemen bir doktora danışın) böyle bir acı için! );
 • periyodik çekim - omurilik köklerinin (radiküler sendrom) sıkılmasının özelliği, spazmlara eşlik edebilir;
 • donuk sürekli - karaciğer, böbrekler, dalak, bazı endokrin bezlerinin bir hastalığını gösterir;
 • çekme, hareketle ağırlaştırılmış - omurga ve bitişik dokuların yaralanmaları.

Bel ağrısının lokalizasyonu

 1. Lomber bölgede ve sakrumun üstünde ağrı travma, gastrointestinal sistem ve kardiyovasküler sistem hastalıklarının yanı sıra yaralanmalar, onkoloji veya basit aşırı efor nedeniyle ortaya çıkabilir. Genellikle bu bölge, özellikle başarısız vuruşlar, işlenmemiş bir düşüş ve egzersiz tekniğine uyulmaması gibi başarısız spor aktivitelerinden sonra kendini gösterir.
 2. Belin altında (kuyruk sokumu üstünde) genellikle yük kaldırırken, uzun süre ayakta dururken veya yürürken, buzda ve diğer sert yüzeylerde morluklarla birlikte aşırı efordan dolayı ağrır. Bazen bel bölgesinde ağrıyan ağrının nedeni bir enfeksiyon veya hipotermi olabilir. En yaygın ağrı, rahatsız edici, fizyolojik olmayan bir duruşta çalışmak veya dinlenmekten kaynaklanır - örneğin, bilgisayarda zaman geçirmek veya yarı eğik "muz" pozisyonunda araba kullanmak. Bağırsakların ve genitoüriner sistemin işleyişindeki bozukluklar (kabızlık, sistit, piyelonefrit, prostatit, dismenore) nedeniyle ağrı daha az görülür. Ağrının "düşük" lokalizasyonu, özellikle yaşlı insanlarda veya sporcularda kalça eklemi ile ilgili sorunları da gösterebilir.
 3. Omurganın soluna zarar verirse, bu onunla ilgili sorunları dışlamaz - örneğin, skolyoz ve / veya osteokondroz, bozulmuş kan dolaşımı ve hatta omurilik kanalının enfeksiyonu.
 4. Özellikle enfeksiyonların ve osteokondrozun özelliği, en ufak bir fiziksel eforla yoğunlaşan kalıcı ağrıyan ağrıdır.
 5. Ağrı sendromu periyodik olarak azalır ve hastaya hala bir mola verirse, intervertebral diskin yer değiştirmesi, sıkışmış bir sinir kökü veya siyatik olabilir. Ayrıca bel bölgesindeki ağrı diyabet veya hipotermiye neden olabilir.
 6. Hasta sıklıkla "kaldığını" hissediyorsa ve birkaç saatlik hareketsiz aktiviteden sonra ağrı hissediyorsa, ağrı henüz patolojiye dönüşmemiş yanlış bir yaşam tarzına işaret edebilir, ancak acil değişiklikler gerektirir - sadece lomber osteokondrozda ağrı kesici değil , ancak karmaşık terapi.

Kalbin ve sindirim organlarının ciddi patolojileri durumunda ağrının alt sırta verilebileceğini lütfen unutmayın. Aynı anda sol omuz bıçağının altında ve yanında ağrıyorsa, kalp krizini acilen dışlamak önemlidir. Bununla birlikte, keskin ağrı atakları işkence görürse - "sanki canlı kesiliyormuş gibi" - mide veya bağırsak ülseri.

Bel ağrısı - teşhis

Doktorlar, akut ve kronik sırt ağrısına neden olabilecek 120'den fazla neden tanımlamaktadır. Bunlardan en yaygın olanları.

 1. Omur ve kalça eklemlerinin dejeneratif-distrofik ve diğer lezyonlarından kaynaklanan hastalıklar. Örneğin, osteokondroz, osteoartrit, spondiloz, vertebral herni, spinal stenoz, kifoz, skolyoz, çıkıntı, faset sendromu, siyatik, lumbago, nörojenik topallık, hormonal spondilopati.
 2. Otoimmün hastalıklar. Romatoid artrit, Bechterew hastalığı.
 3. Enflamatuar hastalıklar. Spondiloartropatiler, dahil. psoriatik ve reaktif artrit.
 4. Travmatik yenilgi. Spondilolistezis, kas ve bağlarda hasar, omurlarda morluklar, çıkıklar, subluksasyonlar ve kırıklar.

Daha az yaygın olarak, omurgadaki neoplazmalar ve metastazlar, osteomiyelit, anjina pektoris, kolesistit, abdominal aort anevrizması, miyokard enfarktüsü, duodenum ülseri ve diğer hastalıklar bel ağrısının nedeni olabilir.

Kadınlarda lomber omurgada ağrı

Kadınlarda, akut ve subakut (periyodik veya 12 haftaya kadar süren) sırt ağrısı, menstrüasyon, hamilelik veya menopoz sırasında küçük hormonal bozuklukları veya doğal fizyolojik süreçleri gösterebilir. Ancak çoğu zaman kendini şu şekilde ilan eder:

 • lomber osteokondroz - uzun süre topuklar üzerinde kalan, düzenli olarak 5 kg'dan fazla yük taşıyan kadınlar, profesyonel veya ev işleri yaparken uzun süre eğik pozisyonda kalmaya zorlanır;
 • artrit, genç kadınların savunmasız olduğu inflamatuar bir hastalıktır. Alt sırt yaralanması, genitoüriner enfeksiyon, yetersiz sıcak ancak modaya uygun giysiler nedeniyle hipotermi ve ayrıca kalıtım (örneğin, akrabalarda romatoid artrit varlığı);
 • artroz, vücuttaki hormonal değişikliklere tepki olarak genellikle 40 yıl sonra ortaya çıkan, ağırlıklı olarak yaşa bağlı bir hastalıktır;
 • uzantıların iltihabı (adneksit);
 • rahim ağzı veya yumurtalık kanseri;
 • yumurtalık kistinin burulması;
 • endometriozis.

Bel ağrısı belirtileri varsa derhal tıbbi yardım alın:

 • bir yaralanmadan sonra ortaya çıktı;
 • hastanın tıbbi geçmişinde onkolojik ve kanser öncesi (örn. servikal displazi) koşullarla ortaya çıkar;
 • sıcaklıkta bir artış ile birlikte;
 • açıklanamayan kilo kaybı ile birlikte;
 • idrara çıkma ve dışkılamada zorluğa neden olur;
 • lekelenmeye eşlik eder;
 • bacaklarda uyuşukluk veya sertlik hissi, yürüyüşte değişiklik ile ilişkili.

Erkeklerde lomber omurgada ağrı

Erkekler bel ağrısından kadınlardan daha az muzdariptir. Çoğu zaman, kadınlarda olduğu gibi, nedenleri osteokondroz veya böbrek hastalığında yatmaktadır. Lomber bölgede omurgada ağrıya neden olan cinsiyete özgü hastalıklar arasında şunları sayabiliriz:

 • epididimit (seminal uzantının iltihabı);
 • prostatit;
 • orşit (testislerin şişmesi);
 • genital organların testis ve diğer onkolojik hastalıkları;
 • prostat kanseri.

Genellikle, güçlü yarıdaki bel ağrısı, vertebral veya kasık fıtığı nedeniyle oluşur. Bu hastalıklar özellikle aktif olarak fiziksel emekle uğraşan veya rahatsız edici bir pozisyonda çalışan 40 yaş üstü erkeklere yatkındır. Kadınlarda bu patoloji daha az yaygındır.

sırt ağrısı tedavisi

Sırt ağrısının (bel) tedavisi, omurlar ve omurlar arası diskler, sinir lifleri ve kaslar üzerinde terapötik bir etki gerektirir. Lomber omurgadaki ağrıyı hafifletmenin yanı sıra, varsa, omurgadaki dejeneratif süreçleri yavaşlatmak, iltihabı hafifletmek, kan mikrosirkülasyonunu ve sinir uyarılarının iletimini düzeltmek gerekir. Tedavi, yalnızca bir doktor tarafından veya hemen bir grup uzman tarafından - ana ve eşlik eden teşhislere bağlı olarak bir nörolog, travmatolog, jinekolog, ortopedist, romatolog ve diğer doktorlar tarafından reçete edilir.

Omurga hastalıkları ile ilişkili vakaların% 98'inden fazlasında tedavi konservatif olarak gerçekleştirilir - fıtık durumunda bile ameliyattan vazgeçilebilir.

tıbbi yaklaşım

İlaçlar yardımıyla ağrılar birkaç ay içinde tamamen ortadan kaldırılabilir (örneğin bel bölgesindeki omurgadaki ağrılar 3-4 ay boyunca köklerin sıkıştırılması, fıtıklar ile tedavi edilir). Daha sonra, tanıya bağlı olarak, remisyon sağlamak için terapi kurslarda periyodik olarak tamamlanır veya gerçekleştirilir.

Sırt ağrısı (bel) tedavisinde yardım:

 1. Tabletler, merhemler, enjeksiyonlar şeklinde steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar.
 2. Hormonal müstahzarlar (bloklar ve damlalıklar şeklinde).
 3. Ağrı kesici için analjezikler.
 4. Kondroprotektörler.
 5. Isınma müstahzarları, örneğin arı ve yılan zehirine dayalı merhemler, hardal sıvaları.
 6. Venotonikler ve anjiyoprotektörler.
 7. Antikonvülsanlar, anksiyolitikler ve antidepresanlar.

Sırt ağrısı için fizyoterapi

Bel ağrısını tedavi etmek için kullanılır:

 • masaj (klasik, çukurluk, hidromasaj);
 • fonoforez;
 • elektroforez;
 • manyetoterapi;
 • lazer tedavisi;
 • diadinamik terapi;
 • elektriksel nöromiyostimülasyon;
 • manuel terapi;
 • akupunktur;
 • balneolojik prosedürler ve çamur tedavisi;
 • kinesiterapi.

Bel ağrısı için egzersiz tedavisi

Lomber bölgedeki ağrı için bir dizi egzersiz günlük olarak ve sadece remisyona ulaştıktan sonra yapılır! Hastalığın alevlenmesi ile herhangi bir yük sadece durumu ağırlaştırabilir. Egzersizleri yapmadan önce bir egzersiz terapisi eğitmenine danışmalısınız.

 1. Dizlerinin üstüne çök ve sağ bacağını öne koy (ayak yere bas, diz dik açıyla bükülü). Dengeyi koruyarak, sol elinizle sol ayağınızı kalçanıza doğru çekin ve kaslardaki gerilimi hissedin. Her iki tarafta 10 kez.
 2. Dört ayak üzerine çıkın, dümdüz ileriye bakın. Sırtınızı bükün ve bükün - "kedi" egzersizi yapın.
 3. Sırt üstü yatın ve bacaklarınızı dizlerinizin altında tutarak dizlerinizi göğsünüze kadar çekin ve birkaç saniye bu pozisyonda kilitleyin. 10 kere.
 4. Başlangıç pozisyonu aynıdır. Bacaklarınızı çaprazlayın (ağırlık üzerinde) ve kasları iyice gerin, iki elinizle diz altındaki alt bacağı destekleyin.
 5. Dört ayak üzerinde durun, sol kolunuzu ve sağ bacağınızı yere dik olarak kaldırın. diğer taraf için de tekrarlayın. 10 kere.

Bir masaj silindiri ile bel bölgesinde ağrı için bir dizi egzersiz de önerilir. Örneğin: silindiri sakrumun altına koyun ve diğer bacak yerdeyken dizinizi göğse doğru çekin. Her bacak için 10 kez tekrarlayın. Gerginlik yeterli değilse, elinizi başınızın arkasına koyun ve/veya bükülmüş dizinizi hafifçe yana doğru hareket ettirin.

Sırtınıza nasıl bakılır - doktor tavsiyeleri

Belinizi korumak için size 10 basit ipucu öneriyoruz.

 1. Sırtınızı sağlıklı tutmak için ciddi fiziksel (zihinsel ve duygusal) aşırı çalışma ve hipotermiden kaçınmak önemlidir. Soğukta veya ani sıcaklık değişiklikleri olan odalarda uzun süre çalışmak zorunda kalırsanız, kaliteli termal iç çamaşırı alın.
 2. Lomber bölgede omurgadaki ağrının zamanında tedavisini gerçekleştirin.
 3. Osteokondrozun ilk aşaması teşhisi konduysa, kas-iskelet sisteminde doğuştan veya edinilmiş deformiteler varsa, ortezleri kullanın - sırtınızı rahatlatmaya yardımcı olan özel bandajlar ve korseler. Ağır bir sırt çantası taşıyorsanız, sırtınızı bel ağrısı semptomlarından korumak için tasarlanmış bir sırt çantası alın.
 4. Ayrıca yılda en az 3-6 ay tedavi ve profilaktik amaçlı kondroprotektör almayı unutmayın.
 5. Diyetinizi dengeleyin, böylece vücudunuz yeterli vitamin ve minerallerin yanı sıra proteinleri de alır.
 6. Uyumak için bir yeri uygun şekilde donatın. Yatak çok yumuşak veya çok sert olmamalı, yatağın uzunluğu boyunuzdan biraz daha büyük olmalıdır. Yastığın yüksekliği lomber osteokondrozda ağrıyı gidermek için de önemlidir - ortopedik bir tane satın almak en iyisidir. Evcil hayvanlar sizi rahatsız edici bir uyku pozisyonuna zorlarsa, onları yatağa yatırmayın.
 7. Oturarak çalışma sırasında dirseklerinizin masa üstünde, rahat bir yükseklikte olduğundan ve sandalyenin oturma yeri inciklerinizi yere dik tutmanıza izin verdiğinden emin olun.
 8. Size zaten bir omurga hastalığı teşhisi konduysa, alt sırttaki profesyonel stresi azaltacak rasyonel istihdama dikkat edin.
 9. Alkol, kahve ve sigarayı kötüye kullanmamaya çalışın.
 10. Normal bir fiziksel aktivite seviyesini koruyun (günde 3-4 kez bel ağrısı için en az 15 dakikalık egzersizler şeklinde).

Sırtınıza sağlık!