Ellerin eklemlerinde ağrı

parmak eklemlerinde ağrı

İnsan vücudunun 300'den fazla eklemi vardır: en büyüğü - kalça ve omuzdan, en küçüğüne - el ve ayak parmaklarının eklemleri. Ve her biri sağlık ve doyurucu bir yaşam için önemli ve gereklidir. Küçük ve mantıksız, ilk bakışta, bacak ve kol eklemlerindeki ağrı, vücuttaki ciddi bozuklukları, dolaşım ve metabolik sistemlerle ilgili sorunları gösterebilir. Bu nedenle, eklemlerde ağrının ilk belirtilerinde bir osteopatik uzmana başvurmak doğru ve zamanında karar olacaktır. Sonuçta, iskelet, eklemler, kaslar ve iç organların birbirine bağlı karmaşık bir sistemi olarak vücudu eklem hastalıklarının en mantıklı beyanını veren ve tedavilerinde yüksek verimlilik gösteren osteopatidir.

Elde uyuşma ve ağrı. Nedenler ve hastalıklar

Eldeki ağrı ve ellerin uyuşması genellikle kardiyovasküler sistemin işlevsizliğinden (bozulması) kaynaklanır. Ayrıca, nedenler servikal omurganın nevraljik hastalıkları, ellerin sıkışmış sinirleri olabilir. Kalp hastalığında, sol elin uyuşması sıklıkla not edilir, bu küçük parmak ve yüzük parmağının duyarlılığında hafif bir azalma olarak başlar ve yavaş yavaş uzuv boyunca ön kola yayılır ve esas olarak iç kısmı etkiler.

Her iki elin eklemlerindeki ağrı, başparmak ve işaret - ve bazen orta - parmaklarda uyuşma ile birlikte, servikal omurgadaki ihlalleri, olası sıkışmış sinirleri, intervertebral disklerin veya omurların kendilerinin yer değiştirmesini gösterir.

Parmak uçlarının uyuşması, büyük olasılıkla, vücutta A ve B vitaminlerinin eksikliğini gösterir. Bu semptom, vücudun mümkün olduğunca yorgun olduğu kış sonlarında ve ilkbahar başlarında en belirgindir.

45 yaş ve üstü, uyuşma, eklemlerdeki küçük yüklerden (dikiş, örgü, klavye ile çalışma) sonra bile eli tamamen hareket ettirememe, el damarlarının aterosklerozunu ve ayrıca hasarı gösterebilir. dirsek ve omuz eklemlerine.

Yaşa bağlı birçok hastalık ve önceki yaralanmalar, ellerin eklemlerinde ağrı şeklinde kendini gösterir. Gözetimsiz bırakılan elin naviküler ve lunat kemiklerinin gerilmesi, morlukları ve çatlakları bir kerede iyileşmeyebilir. Böyle dikkatsiz bir yaklaşımın sonuçları, kısmen veya tamamen hareketlilik kaybını tehdit eder. Ayrıca, kırıkların ve çatlakların teşhisi oldukça basittir - hem X-ışınlarının kullanımıyla hem de bir osteopat ziyareti sırasında. İkincisi, bu tür yaralanmaların sonuçlarına yardımcı olabilir, kemiklerin olası yer değiştirmesini ve kan damarlarına zarar vermesini, ağrıya neden olan sinir uçlarının sıkışmasını ortadan kaldırır.

El eklemlerinin meslek hastalıkları

Ellerin eklemlerindeki ağrı, düzenli aşırı eforlarından, monoton fiziksel egzersizlerin performansından, eklemler üzerindeki olumsuz dış etkilerden kaynaklanabilir. Bu tür maruziyetten kaynaklanan yaralanma ve hastalıkların çoğu mesleki olarak sınıflandırılabilir.

Bu nedenle, ellerin eklemleri genellikle aşağıdaki kategorilerde acı çeker:

  • Bilgisayar başında çok zaman geçiren insanlar. Sağ elini kullananlarda sağ el, sol elini kullananlarda sol el daha sık etkilenir. Elin aynı pozisyonda sürekli bulunması nedeniyle - bir bilgisayar faresinde - bağların (tendonlar) ve yakındaki sinirin şişmesi meydana gelir. Zamanla, bilekte artan ağrı, uyuşmaya ve hatta eli tamamen hareket ettirememeye neden olabilir. Hastalığa "Tünel Sendromu" adı verildi;
  • Hamile kadın. "Tünel sendromu" da, 3-4 aylık hamilelikten sonra en belirgin hale gelen, içlerinde kendini gösterir. Genellikle, ellerin eklemlerindeki ağrı, geç gebeliğin özelliği olan şişlikten önce gelir. Artan vücut ağırlığı ile birlikte karpal sinirin ihlaline yol açarlar. Ağrı, eklemdeki hafif rahatsızlıktan ellerin tamamen uyuşmasına kadar değişen derecelerde ifade edilebilir. Genellikle, bir çocuğun doğumundan sonra eklemlerin işlevselliği geri yüklenir;
  • Piyanistler, terziler, çamaşırcılar, temizlikçiler. Sürekli stresin bir sonucu olarak, esas olarak başparmağın çalışmasından sorumlu tendon kaslarına düşen, eldeki ağrı bu bölgede lokalize olur. Hastalığın erken bir aşamada teşhis edilmesi, onunla baş etmeyi nispeten kolaylaştırır. Ana şey, skar dokusunun büyümesinin oluşumu değişmeye başlamadan önce bir osteopatla iletişim kurmaktır. Bu genellikle eklemlerde belirgin ağrı, iltihaplanma ve şişlikten önce gelir;
  • Vinç operatörleri, marangozlar, kriko aletleriyle çalışan inşaatçılar. Kienböck hastalığı (el bileği kemiklerinin avasküler nekrozu) olarak adlandırılan hastalık, ciddi bir yaralanma veya el ekleminin düzenli mikrotravması sonucu gelişir. Hastalığa, el ekleminde şiddetli ağrının gelişmesi nedeniyle bilek bölgesindeki kan dolaşımının ihlali neden olur ve daha sonra kemik dokusunda değişiklikler ve tahribat başlar. Genellikle, bir kişinin işçisi olan elin eklemleri acı çeker.

El eklemlerinde ağrının diğer nedenleri

Ellerin eklemlerindeki ağrı, sadece el bölgesinde değil, lokalize olabilir. Omuz ve dirsek eklemleri eşit sıklıkla etkilenir. Genellikle lezyonlarına ellerin, omurganın yaralanmalarının yanı sıra hastalıklar ve yaşa bağlı değişiklikler neden olur ve eklemlerde kıkırdak dokusunun incelmesine neden olur. Her durumda, tedavi, hastalığın karmaşıklığına ve ciddiyetine bağlı olarak farklı olabilir. Sadece deneyimli bir osteopatik uzman, eldeki ağrının neden olduğunu, eklemde bir çatırtı ve ellerin hareketliliğinin diğer bozukluklarını teşhis edebilir.

Ellerin eklemlerinde ağrının osteopatik tedavisi

Ellerin eklemlerindeki ağrı her zaman doğrudan bu eklemlerin kendilerine verilen hasardan kaynaklanmaz. Aksine, hastalığın temel nedenleri genellikle ellerden oldukça uzaktır. Bu nedenle tedavi ancak altta yatan nedenleri ortadan kaldırmayı hedefliyorsa etkili olabilir. Bu, osteopatlar tarafından uygulanan yaklaşımdır. Aynı zamanda, manuel teknikler orta derecede fiziksel aktivite ile birleştirildiğinde ve buna paralel olarak hastanın beslenmesi düzeltildiğinde ve hastalığın birincil kaynağı etkilendiğinde, karmaşık yöntemler ellerde ağrı durumunda yüksek verim gösterir.

Tedavinin ilk aşamasında kol eklemindeki ağrı her zaman kesilir. Bu, hastanın vücudunu osteopatik etkilere daha duyarlı hale getirir ve seans sırasında tamamen rahatlamasını sağlar. Seanslar, vücudun kendini toparlaması ve osteopat tarafından işleyişine getirilen değişikliklere uyum sağlaması için gerekli olan oldukça uzun aralarla (1-2 hafta) yapıldığından, bu süre boyunca eklemin sabit bir pozisyonda sabitlenmesi önerilir. . Bunun için ateller, korseler, çeşitli destek bandajları vb. kullanılabilir.

Kol eklemindeki ağrı ortadan kalktıktan sonra, osteopat kas spazmlarını gidermeye ve eklemlerin yakınındaki bölgelerde ve bir bütün olarak vücutta normal kan dolaşımına müdahale eden blokları ortadan kaldırmaya başlar. Etkilenen bölgedeki kan akışının restorasyonu, doku beslenmesini iyileştirir, bunun sonucunda ağrı geri gelmez ve eklemler yavaş yavaş iyileşmeye başlar.

İyileşme aşamasında, vücudun ve hasarlı bölgelerin gerekli tüm eser elementleri, vitaminleri ve besinleri almasını sağlayacak doğru beslenme çok önemlidir. Dokunun kademeli olarak yenilenmesi ve restorasyonu sayesinde, ellerin eklemleri kayıp hareketlilik kazanır, sadece ağrı kaybolmaz, aynı zamanda uyuşma ve rahatsızlık hissi de kaybolur.

Ellerin iyileşen durumunu korumak için, olumlu eğilimleri pekiştirmek ve el kaslarını güçlendirmek için eklem kademeli olarak yüklenmelidir. Fizyoterapi prosedürleri ve fizyoterapi egzersizleri bir uzmanın sıkı gözetimi altında yapılmalı ve standardize edilmelidir. Ağrı ellerin eklemlerine dönerse, yükü azaltmak gerekir.

Ellerin tedavisine paralel olarak, hastalığın temel nedenleri etkilenir - omurga, servikal bölge, iç organlar. Osteopatik teknikler, bir bütün olarak vücuttaki kan akışını ve metabolizmasını iyileştirmeyi amaçlar, bu da elbette tüm sistemlerinin çalışması üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu durumda bir osteopata yönelmenin avantajı, eldeki ağrıyı tedavi ederken, aynı anda bu ağrının temel nedeni haline gelen diğer daha derin rahatsızlıkları da hafifletmesidir.

El eklemindeki ağrı, bilek bölgesinde her zaman bir ihlal değildir, bu nedenle semptomatik yöntemlerle geleneksel tedavi işe yaramayabilir. Sorunu daha geniş algılayan bir osteopat ise sadece birkaç seansta yardımcı olabilir.