Osteokondroz nasıl tedavi edilir: iyileşme yolundaki ana aşamalar

Kralın osteokondrozu nasıl tedavi ettiğinin hikayesi bu güne kadar hayatta kaldı. Sıcak su dolu büyük bir fıçıya 150-200 gram hardal eklendi ve sıcak bir banyoda keyifli ve faydalı bir eğlence için büyük bir avcı olan kral, yavaşça boynuna kadar daldı. İşlem çay partisi ile sona erdi.

osteokondroz banyosu ve tedavisi

Ertesi sabah, hükümdar bir sonraki askeri kampanya için hazırdı.

Osteokondroz nedir ve bugün nasıl tedavi edilir?

"Esnek olmayan" hastalık tehlikesi

Osteokondroz bir kişiyi esnek yapmaz - ince bir aforizma, ilerlemesi yıkımına yol açan intervertebral diskteki dejeneratif değişikliklerin sonuçlarını doğru bir şekilde tanımlar.

Yavaş yavaş "yaylanma" yeteneğini kaybeden intervertebral disk, artan basınç nedeniyle çatlaklarla kaplanır ve içeriği zamanla "sıkılır" - bir intervertebral fıtık oluşur.

osteokondrozda omurga yaralanması

Sızan sıvı, omuriliğin sinir uçlarını sıkıştırarak bir kişinin tüm iç organları arasındaki "bağlantıyı" bozar. Böylece, torasik bölgenin osteokondrozu, yıllarca gastriti tedavi etmeyi veya kalp ağrısının nedenini aramayı sağlar; lomber veya lumbosakral osteokondroz, alt ekstremitelerin kısmi veya tam felce neden olabilir ve servikal - beyne kan akışını zorlaştırır.

Bazen hastalık "yaşam direğinin" birkaç bölümünü etkiler - tedavi standartları aşağıda açıklananlara benzer olan omurganın yaygın osteokondrozu gelişir, ancak iyileşme süreci hasta ve doktorlar tarafından çok daha fazla çaba gerektirir.

Bacak eklemlerinin kıkırdak dokusu ve kemikleri de yıkıcı süreçlerden muzdariptir. Hareket sırasında ateş etme ağrıları, baldır kaslarında kramp ve ağrı, parmakların uyuşması ve bacak derisinin hassasiyetinin azalması lumbosakral osteokondroz ile ilişkilidir.

osteokondrozlu bacakta ağrı

Bununla birlikte, daha sık olarak, bu semptomlar, tedavisi bir nörolog ziyareti ile başlayan ve klasik masaj, manuel terapi, osteopati ve akupunktur yardımı ile başarıyla gerçekleştirilen bacağın osteokondrozunu gösterir.

Ve omurganın osteokondrozu nasıl tedavi edilir? Gerçekten de, zamanla vücut, disklerin "eksik" yüksekliğini vertebral cisimlerin kemik dokusunun büyümesiyle telafi eder ve birlikte büyürken, bu tür büyümeler "yaşam ekseninin" bireysel bölümlerini hareketsizleştirir.

Osteokondroz alevlenmeleri nasıl tedavi edilir?

Ağrının hızla giderilmesine ek olarak, alevlenmiş osteokondrozun tedavisinin ana amacı, kas spazmını ortadan kaldırmak ve sinir köklerini sıkıştıran iltihaplı dokuların şişmesiyle mücadele etmektir.

Akut dönemde, osteokondroz tedavisi için modern standartlar, omurgayı boşaltmayı ve ağrıyı ortadan kaldırmayı amaçlayan tedaviyi reçete eder:

 • Akut dönemde, özellikle bir intervertebral fıtık varlığında, hastaya bir pozisyonla tedavi gösterilir - süresi en az 6 gün olan katı yatak istirahati;
 • Ağrı kesiciler, iltihaplanma ve ağrının giderilmesine katkıda bulunur; genellikle osteokondrozlu analjezikler ve NSAID'ler reçete edilir;
 • Stabil, şiddetli ağrı sendromunda, glukokortikoid veya novokain ile anestezik enjeksiyon endikedir. Şiddetli osteokondroz ile bu ilaçlar uzun süreli bir analjezik etki sağlar;
 • Osteokondrozda dayanılmaz, uykudan mahrum bırakan ağrı ile hipnotik ve sakinleştirici kullanılması önerilir;
 • Sırt ve alt ekstremite kaslarının hipertonisitesi ile, merkezi eylemin kas gevşeticileri reçete edilir;
 • Omurganın basıncını düşürürken, şişliği gidermek için diüretikler kullanılır;
 • Osteokondrozda ağrının lokal tedavisi, anti-inflamatuar bileşenli merhemler ve jeller ile sağlanır. Ağrı lokalizasyonu bölgesinde uygulanırlar;
 • Omurgaya kan akışını optimize etmek için, kan dolaşımındaki tıkanıklığı ve ayrıca bir vazodilatör olan nikotinik asidi ortadan kaldıran anjiyoprotektif ilaçlar ve venotonikler reçete edilir;
 • Ameliyat genellikle felç için tek doğru çözümdür.

Osteokondrozu nerede tedavi ederiz?

Kural olarak, hasta bir tür döngüden geçer - hastane - klinikte tedavi - hidropatik veya sanatoryum - evde doktor gözetiminde tedavi.

bir hastanede osteokondroz tedavisi

Çoğu zaman, akut dönemde bile tedavi evde yapılır, ancak listelenen terapötik önlemlerin düşük etkinliği ile hastanın hastaneye yatırılması konusuna karar verilir.

Osteokondroz için iyileşme süresi

Akut bir dönemden sonra, yıkıcı süreçleri engellemeye ve yerel kan akışını ve metabolizmayı optimize etmeye yönelik çabalar gösterilmelidir. Tedavinin beklenen sonucu, kıkırdak dokusunun maksimum restorasyonudur.

Osteokondroz tedavisinin bir sonraki aşamasının amacı, nörolojik komplikasyonların sonuçlarını ortadan kaldırmak ve gelecekte alevlenmeleri önlemek, omurganın yumuşak "bileşenlerinin" daha fazla dejenerasyonunu önlemektir.

İyileşme döneminde osteokondrozu nasıl tedavi ederiz?

Bu aşamada farmasötik preparatların alımı devam etmektedir. Bunların en önemlileri, A, E, P, C vitaminleri ve kan damarlarının duvarlarını güçlendiren ve sinir impulsunun normal "yolunu" ve ayrıca kondoprotektörleri geri kazandıran B grubunun "temsilcilerinin" çoğudur. İkincisi, kıkırdak özleridir - "sarkma" kıkırdak dokusunun restorasyonunu uyaran osteokondroz için bir tür hap. Kompozisyonlarına genellikle bir anti-enflamatuar bileşen eklenir, bu da NSAID'lerin dozajını azaltmayı mümkün kılar. Kondoprotektörler, ağrı sendromunun alevlenmesi olmadan alınır.

Oral kondoprotektörlerin etkisini arttırmak için, osteokondroz için bir kremin yanı sıra kondroitin ve glukozamin bazlı merhemlerin kullanılması tavsiye edilir.

osteokondroz için terapötik sıvalar

Osteokondroz için nispeten yeni ve iyi ilaçlar yamalar.

Yapışkan yüzeye sahip küçük kumaş parçaları, ısıyı korumaya, uyuşturmaya ve bağlantı bölgesindeki yıkıcı süreçleri yavaşlatmaya yardımcı olur:

 • Bitkisel maddeler ve balmumu içeren osteokondroz için Çin yamaları, iltihabın son azalmasını hızlandırır ve kasları gevşetir. Ağrının kaybolmasıyla metabolik süreçler normalleşir ve onlarla birlikte - etkilenen segmentin trofizmi;
 • Osteokondroz için biber sıva, "yanan" belladonna, çam reçinesi ve biberin varlığı nedeniyle, sorunlu bölgeye kan akışını uyarır, kas spazmını ortadan kaldırır ve sinir köklerini sıkıştıran dokuların şişmesini hızlandırır;

Fizyoterapi ve alternatif tedaviler

Enflamasyon azaldıkça, osteokondroz komplikasyonlarının varlığında daha fazla rehabilitasyon, ilaç dışı maruz kalma yöntemleri ile gerçekleştirilir. Tedavide ağırlık fizyoterapi ve alternatif yöntemlere doğru kaymaktadır.

Bu dönemin temel amacı, motor rejiminin genişletilmesidir.

İlaçsız osteokondrozdan nasıl kurtulur:

 • Fizyoterapötik prosedürler - kızılötesi lazer, manyetoterapi, kondroksitli fonoforez, kas hipertonisitesini ve sinirlerin "gerginlik" semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur ve ayrıca kıkırdak dokusunun tahribatını önleyen kondroitini doğrudan sağlıksız segmente vermenize izin verir;
 • Osteokondrozun etkili tedavisi nadiren, kendi ağırlığının, ek yükün veya bir kiropraktörün kuvvetlerinin etkisi altında omurganın gerilmesi veya gerilmesi olmadan gerçekleşir. En erişilebilir spinal traksiyon yöntemi, özellikle osteokondroz stoop ile birleştiğinde, yatay çubuğa asılmaktır. Ancak teknik yanlışsa bu basit egzersiz bile komplikasyonlarla doludur, bu nedenle herhangi bir traksiyon yöntemi doktorla tartışılmalıdır;
 • Sinir uçlarının, kan damarlarının ve bağ dokularının pleksusları üzerinde ince iğnelerle noktasal hareketle omurgaya kan akışını iyileştirmek ve içindeki metabolik süreçleri normalleştirmek de mümkündür. Ek olarak, osteokondroz için akupunktur, analjezik görevi gören endojen opiyatların salınımını ve sentetik muadilini uygulama ihtiyacını ortadan kaldıran "anti-inflamatuar" kortizol üretimini tetikler. Paravertebral kasların kademeli olarak gevşemesi de ağrıyı azaltmaya yardımcı olur;
 • Çoğu zaman, osteokondroz tedavisi bir "yaşam işi" haline gelir ve acıyı hafifletmek için birçok yol deneyen hastalar, apitoksin ve arı ürünlerinin iyileştirici özellikleri hakkında olumlu geri bildirimler bırakır.

  Bu nedenle, terapötik arı zehiri dozları, iltihabı önemli ölçüde azaltır ve ağrıyı analjeziklerden ve NSAID'lerden daha etkili bir şekilde hafifletir, vazodilatasyonu ve hızlandırılmış besin tedarikini destekler.

Ne olmadan kurtarma imkansız?

Belki hastalığın başlangıcından önce, günlük rutin önceliğiniz değildi. İyileşme döneminde, dinlenme, beslenme ve fiziksel aktivite programı gözlenmezse, doğal amortisman mekanizmasının "güncellenmesi" mümkün değildir.

Bu nedenle, duruşların ve hareketlerin hijyenini inceleyin - günlük yaşamda gözlemleme yeteneği, omurgayı "boşaltmanıza" izin verecektir.

osteokondroz için egzersizler

Uyumak için yer

Bir gece istirahati organize ederek başlayın. Akut fazda, normal bir şiltenin altına sert bir kalkan yerleştirin. Gelecekte osteokondroz için hangi yatak kullanılacak?

Duruş deformitelerinin yokluğunda - ortopedik. Eğrilik varlığında yatak daha rijit olmalıdır.

Servikal omurganın osteokondrozu için ortopedik yastıkların kullanılması önerilir.

Yatak istirahatinden çıktıktan sonra hastanın korse kullanması önerilir - osteokondroz durumunda, etkilenen bölümleri boşaltır ve zayıflamış kasların spazmını önler. Kullanım süresi doktor tarafından belirlenir.

Beslenme

Diyetinizi gözden geçirin. Belki daha önce ideal değilse, iyileşmenin sıçrama tahtası . . . açlık olacaktır. İlk orucun hastalığı ağırlaştırdığı, sonraki orucun onu iyileştirdiği bilinmektedir. Oruç osteokondrozu nasıl tedavi eder? Aslında, intervertebral disk küçük bir hidrolik amortisördür. Bir su yastığı gibi, disk yastıkları da darbe alır. Disk üzerindeki alternatif sıkıştırma ve basıncın serbest bırakılması, diski nemli tutar.

Yazarın yöntemine göre, kuru oruç, diski çevreleyen dokulardan "atık", "ölü" suyun ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur ve kendi saflaştırılmış hücreler arası sıvısının yenilenmesini uyarır.

Oruç doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Beden Eğitimi

Osteokondroz için en iyi çare beden eğitimidir. Egzersiz terapisi eğitmeni tarafından seçilen omurganın kendi kendini uzatması ve vücut kaslarının güçlendirilmesi için egzersizler yapmak günlük bir kural haline gelmelidir. Eğitim, alevlenmeler arasındaki dönemlerde, günde birkaç kez seri olarak yapılmalıdır.

osteokondroz için egzersiz tedavisi

Bu nedenle, osteokondroz tedavisinde modern ve aynı zamanda makul bir eğilim, segmental jimnastiktir. Şematik olarak, iki aşamada temsil edilebilir: genliği eklem veya segmentteki mevcut hareketliliği biraz aşan hareketler yoluyla kas germe ve "gizli" hastalık yerine yerel jimnastik ve akupresür ile birlikte elektriksel kas stimülasyonu .

Böylece, paravertebral kasların gevşemesi, ardından kan akışının uyarılması, bu da rejeneratif sürece yol açar.

Ağrı genellikle omurgada ciddi "arızalara" işaret eder. Bu nedenle, ziyareti doktora ertelemeyin ve sağlıklı olun!