Servikal osteokondroz için halk ilaçları

servikal omurganın osteokondrozu

Servikal omurganın osteokondrozu (Osteohondroz), intervertebral disklerin dejeneratif-distrofik bir lezyonudur, bunun sonucunda disklerin kendileri, omurlar ve servikal omurganın eklemleri hasar görür, intervertebral disklerin yüksekliğinde bir azalma gözlenir. Hastalık tedavi edilmezse ilerler ve baş ağrısına, dolaşım sorunlarına ve hatta fıtıklara neden olabilir.

Servikal osteokondroz, ilaçlarla zayıf bir şekilde rahatlatılan akut ağrının nedenidir. Halk ilaçlarının kullanılması, bu hastalığın hoş olmayan semptomlarından kurtulmanıza izin verir ve vücuda zarar vermez. Konservatif tedavi, fizyoterapi, masaj ile birlikte ek olarak kullanılırlar ve iyileşme şansını arttırırlar.

Geleneksel olmayan bir yaklaşımın özellikleri

Servikal omurganın osteokondrozunun halk yöntemleriyle tedavisi bir uzman gözetiminde gerçekleştirilir. Hastalığın kendisi tehlikeli olarak kabul edilir, bu nedenle nitelikli tıbbi bakım olmadan hızla ilerler ve bir takım komplikasyonlara yol açar. Ciddi kontrendikasyonların veya antienflamatuar ilaçlara karşı akut intoleransın saptanması durumunda doktorlar tarafından geleneksel olmayan bir yaklaşım kullanılır. Bu nedenle, tedavinin ana özellikleri şunlardır:

 • Nüfusun tüm kesimleri için minimum yan etki sayısı ve kullanılabilirliği.
 • Kanıtlanmış tariflerin bir parçası olarak, yalnızca kullanımlarının güvenliğini artıran doğal bileşenler.
 • Doğru yaklaşımla yüksek tedavi etkinliği.
 • Geleneksel terapi, masaj, egzersiz terapisi, fizyoterapiyi geleneksel tıp yöntemleriyle birleştirme imkanı.
 • Kursun dozuna ve süresine bağlı olarak, yan etki geliştirme olasılığı düşüktür.
 • İltihap ve ağrının başarılı bir şekilde giderilmesi, kas spazmlarının ortadan kaldırılması, merkezi sinir sisteminin stabilizasyonu.
 • Her şeyi yüksek kaliteli malzemelerden kendiniz pişirme yeteneği, tüm süreç kolaydır ve özel bilgi ve eğitim gerektirmez.
 • Tedavi evde yapılır.

Alternatif yöntemler, istikrarlı bir remisyon elde etmenize ve hastalığın ilerlemesini durdurmanıza, bağışıklığı artırmanıza, hastanın genel durumunu iyileştirmenize izin verir. Doğal bileşim nedeniyle, yan etki olasılığı veya komplikasyon gelişme olasılığı düşüktür.

Ana yöntemler ve tedavi yöntemleri

Servikal osteokondroz, bir dizi hoş olmayan semptomla kendini gösterir. Birçok hasta, görme veya işitme azalması, kulak çınlaması görünümü, artan yorgunluk, kas, diş ağrısı ve baş ağrıları, sertlik nedeniyle basit egzersizleri tam olarak yapamamadan şikayet eder. Onlarla savaşmak için, geleneksel tıbbın çeşitli yöntemleri ve tarifleri kullanılır, yani:

 • merhemler,
 • sürtünme,
 • tentürler,
 • kaynatma,
 • sıkıştırır,
 • banyolar.

Kanıtlanmış tariflerin tüm bileşenleri herhangi bir eczanede bulunabilir ve genellikle ucuzdur. Bu sadece bitkisel müstahzarlar için değil, aynı zamanda arıcılık ürünleri (arı zehiri, propolis, perga), yılan zehiri, aromatik yağlar ve daha fazlası için de geçerlidir.

servikal osteokondroz için kompres

Boyun ağrısı için en iyi kompresler

Servikal kondrozun halk ilaçları ile tedavisi, çeşitli sürtünme ve kompres türlerinin kullanımıyla başlamak daha iyidir. Lokal maruziyet bölgeyi ısıtacak, ağrının tezahürünü azaltacak, kan dolaşımını iyileştirecek ve iltihabı hafifletecektir. Prosedürü günde birkaç kez yapın, genellikle beşten fazla değil. Bu durumda, ayarlanan maruz kalma süresi aşılmamalıdır. Kompresler için en iyi tarifler:

 • Taze yaban turpu yaprakları bulmak, üzerlerine kaynar su dökmek gerekir. Çözelti biraz soğuduktan ve infüze edildikten sonra gazlı bez ıslatılır ve ağrılı noktaya uygulanır. Bütün bunları gece yapmamak daha iyidir. Özel bileşenler sayesinde, böyle bir etki ağrıyı iyi giderir.
 • Taze süzme peynir alın, iyice yoğurun ve biraz sirke ekleyin. Elde edilen kitle boyun bölgesine eşit olarak uygulanır. Kompresin üstüne bir eşarp takmanız veya sıcak bir bez koymanız gerekir. Bütün bunlar en az 12 saat tutulur, bu nedenle genellikle geceleri yapılması önerilir.
 • Sıradan terebentin, servikal osteokondrozla mücadelede kendini kanıtlamıştır. 200 gr çavdar ununa su ilave edilerek sert bir kek yapılır. İki gün boyunca demlenir, ardından terebentin ağrılı noktaya uygulanır, hamurla kaplanır ve bir eşarp ile sarılır. Rahatsızlık tolere edilebilir olsa da, tüm bunlar tutulmalı, ardından çıkarılmalı, yeri ılık suyla durulayın.
 • İltihabı ve ağrıyı etkili bir şekilde giderir, bal ve patates. Bunu yapmak için, soyulmuş yumrular kaba bir rende üzerine sürülür, doğal bir arıcılık ürünü ile ikiye karıştırılır ve tüm bunlar ağrılı noktaya uygulanır. Bunun üzerine kağıt ve temiz bir bez koyun. 2 saat beklettikten sonra suyla durulayın ve yeri kurutun. Köknar yağını cilde sürün.

Yumurtalar, votka, ballı aloe suyu, sarımsak ve gazyağı da osteokondroz için kompreslerin ana bileşenleri olarak kullanılır. Bazı ürünlerde, dikkatsizce kullanıldığında yanıklara neden olabileceğinden, maruz kalma dozunu ve süresini gözlemlemek özellikle önemlidir.

Osteokondrozlu boyun için sürtünme

Alternatif tedavi yöntemleri de kompreslerle birlikte iyi bir ovma kullanılmasını önerir. Boyundaki ağrı, sıkışma veya diğer patolojik süreçler sorununu çözmek için çeşitli bileşenlerden oluşabilirler. Aşağıdaki tarifler bunun için çok popüler:

 • Yarım paket doğal tereyağı (%72) alın, bir yemek kaşığı un, çırpılmış yumurta ve 25 gr sirke ile karıştırın. Karışım homojen bir kıvamda olmalı, daha sonra infüzyon için karanlık bir yere gönderilmelidir. Elde edilen bileşim ağrılı bölgeye yıkanır, birkaç saat bir filmle kaplanır ve daha sonra ılık su ile yıkanır.
 • Rendelenmiş turp kaba bir rende üzerine sürülür, sonunda yaklaşık yarım bardak almalısınız. Votka ve bal aynı miktarda eklenir, onlara normal tuz eklenir, 2 yemek kaşığı yeterlidir. Homojen bir kütle elde edildikten sonra, bileşim sürtünme olarak kullanılabilir. Karışım mükemmel bir şekilde ısınır ve ağrıyı giderir.
 • Şiddetli ağrı için etanol, iyot ve kafur alkolden oluşan bir karışım kullanmak iyidir. Sırasıyla 300 ml: 10 ml: 10 ml oranında karıştırılırlar. Elde edilen bileşime ezilmiş formda 10 tablet analgin eklenir.

Sürtünmenin yapıldığı yerde kesik veya açık yara varsa kullanılamaz. Kompres veya kanıtlanmış diğer yöntemleri kullanmak daha iyidir. Uygulamaları, alevlenmesi bu tür bir tedaviyi tetikleyebilen, derinin kronik patolojilerinin varlığında da kabul edilemez.

Popüler merhemler

Osteokondrozu tek başına merhemlerle tedavi etmek imkansızdır, ancak bunlar karmaşık tedavinin önemli bir bileşenidir. Farklı bileşimler sorunlu bölgeyi uyuşturabilir, iltihabı hafifletebilir ve genel durumu iyileştirebilir. Aşağıdaki kanıtlanmış tarifler çok popüler:

 • Yarım paket kaliteli tereyağı alın (domuz yağı ile değiştirebilirsiniz), nane otu, kişniş meyveleri ve huş tomurcukları ekleyin. Elde edilen merhemi sorunlu bölgeye günde 23 kez uygulayın.
 • Az veya yağlı olarak, sarı kantaron, yılan dağcı kökü, huş tomurcukları ekleyin. Ortaya çıkan karışım biraz ısrar ediyor ve sadece amaçlanan amacı için kullanılıyor.
 • Calendula çiçekleri, nane otu, şerbetçiotu fideleri, çayır çiçeği çiçekleri, okaliptüs yaprakları alın ve hepsini yağla karıştırın. Elde edilen bileşim ağrılı bölgeye uygulanır.
 • 6 büyük defne yaprağı alın, ardıç iğneleriyle (yaklaşık 1 çay kaşığı) karıştırın, 70 gr tereyağı ekleyin. Karışımı tercihen bir karıştırıcıda homojen bir kıvam elde edilene kadar iyice ezin ve ağrılı noktaya ovalayın. Kompozisyon ağrıyı mükemmel şekilde giderir ve etkilenen bölgeyi yatıştırır.

Merhemler, üzerlerine bir eşarp takarsanız kompres olarak da kullanılabilir. Her şeyi bir bandajla sıkıca sabitlemek önemlidir ve kumaşın karışımı emmemesi için üzerine plastik bir sargı yerleştirilir.

Yararlı bitkilerden kaynatma

Geleneksel tıp sadece boyun ağrısı üzerinde lokal bir etki sunmakla kalmaz, aynı zamanda birçok ev yapımı ilacın da içeri alınmasını sağlar. Merhemler, kompresler ve sürtünme, iltihaplanma ve ağrı ile sorunu yerel olarak çözmeye yardımcı olursa, kaynatmalar, infüzyonlar bağışıklık sistemini mükemmel şekilde uyarır, içeriden metabolizmayı iyileştirir.

En popüler tarifler:

 • Yaklaşık 400 gr kızılcık ve soyulmuş sarımsak karanfil alın, birkaç orta boy yeterlidir. İyice öğütün veya ince doğrayın, bir gün boyunca temiz bir kapta bırakın. Bundan sonra bileşime 800 g bal ekleyin, homojen bir kıvam elde edilene kadar karıştırın. İlaç günde 3 kez bir çay kaşığı içinde kullanılır.
 • Ayçiçeği kökü alın (mevsim dışında bulmak sorunludur), durulayın ve iyice kurulayın, doğrayın. 3 litre suya eklenen 150 gr yeterli olacaktır. Bütün bunlar ateşe verilir ve kaynatılır. Elde edilen et suyu iki gün demlenir, daha sonra yemeklerden 30 dakika önce bir çorba kaşığı alınır. Kursu kesmemek için ilacın yeni bir bölümünü önceden hazırlamanız tavsiye edilir.
 • 250 gr soyulmuş iğne alın, bir litre su dökün. Bütün bunlar ateşe verilir ve yarım saat pişirilir. Elde edilen et suyu dallardan temizlenir ve 8-12 saatlik aralıklarla üç gün içinde içilmesi gereken 6 porsiyon oluşturacak şekilde eşit parçalara bölünür.
 • Karahindiba kökü (yaklaşık 15 g) kirden, kuru sürgünlerden temizlenir ve yarım litre kaynar su ile dökülür. Elde edilen çözelti bir saat demlenir, daha sonra süzülür ve yemeklerden önce bir çorba kaşığına alınır.

Bu tür kaynatmalar vücuttaki tuzları iyi giderir, bunu idrarın değişen rengiyle anlamak kolaydır. Sürecin başlangıcında, neredeyse turuncu olur, ardından tüm zararlı bileşenler vücudu terk eder etmez daha şeffaf hale gelir. Ancak tedavi süresi boyunca baharatlı ve tuzlu yiyeceklerin kesinlikle yasak olduğunu unutmamalıyız. Kaynatmalar diğer daha muhafazakar yöntemlerle iyi gider ve patolojiye karşı mücadelede vücudu desteklemeye yardımcı olur. Dulavratotu, ayrık otu, sicim, menekşe ve bitkiler gibi şifalı otlar da kullanılmaktadır.

terapötik banyolar

Servikal osteokondroz ile çeşitli bileşenlerin eklendiği ılık su, gerginliği, ağrıyı ve spazmları giderir. Prosedür, 37–39 ° C aralığında bir sıcaklık kullanılarak gerçekleştirilir, termometrede daha yüksek bir artış kabul edilemez. Bunun tıbbi bir işlem olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle aşırıya kaçmamak önemlidir. Yararlı bir ek olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • huş ağacı yaprakları,
 • at kestanesi,
 • papatya,
 • bischofit,
 • iğne dalları.
servikal osteokondroz için bitkisel banyo

İşlem önleyici amaçla yapılsa bile suda kalma süresi 10-20 dakikadır. Optimal sıcaklık ve sudaki fito bileşenlerin varlığı nedeniyle, kas dokusu gevşer, iltihaplanma azalır ve ağrı pratikte hissedilmez. Bu tür banyolar ayrıca baş dönmesi, sık ağrılar ve ruh halini yükseltmek, psiko-duygusal durumu iyileştirmek için de faydalıdır.

bitkisel çaylar

Benzer bir rahatsızlığı olan diğer hastaların incelemelerini inceleyerek belirli bir çarenin etkinliğini doğrulayabilirsiniz. Genellikle hastalar, ilaçların en iyisine yardımcı olan ve tamamen etkisiz olduğu ortaya çıkan tarifleri paylaşır. En popüler tedavilerden biri bitki çaylarıdır. Osteokondrozla mücadelede aşağıdaki ücretler kullanılır:

 • Calendula + papatya + çilek + huş yaprağı + St. John's wort.
 • Meyan Kökü + Civanperçemi + Nane + Kadife çiçeği.
 • İsveç kirazı + kekik + muz + melisa + yabani gül + beşparmakotu.
 • Isırgan + papatya + kuru çiçek + aynısafa + karahindiba.
 • Çilek + anaç + çam tomurcukları + ıhlamur çiçekleri + lavanta.
Servikal osteokondroz için bitkisel ilaçlar

Bu ücretler eczanelerde veya bitkisel mağazalarda satılır ve genellikle demleme sırasında dozajı kendiniz seçmenize gerek yoktur, paket üzerinde gösterilir. Çoğu durumda, 350 g kaynar su için bir çay kaşığı yeterlidir. İçeceği şeker eklemeden iç. Ücretler özellikle hastalığın ilk aşamasında etkilidir.

Diğer tedaviler

Geleneksel tıp, kas-iskelet sistemi patolojileriyle mücadele etmek için çeşitli yollar kullanır. Sadece ürünler ve şifalı bitkiler değil, aynı zamanda çamur, parafin, mum ve diğer bileşikler de kullanılır. Uygulamanın gösterdiği gibi, ağrı sendromunu da iyi durdururlar, iltihabı ortadan kaldırırlar, kan akışını iyileştirirler ve remisyon süresini uzatmanıza izin verirler.

Terapötik çamur çeşitli şekillerde kullanılır. Genellikle prosedürler sanatoryum koşullarında veya özel sağlık odalarında gerçekleştirilir. Maruz kalma süresi bireysel olarak belirlenir. Teknik, önleyici amaçlar için çok uygundur.

servikal osteokondroz için çamur tedavisi

Olası hatalar

Halk yöntemleri, güvenlik ve doğallıklarına rağmen, yanlış kullanıldığında zararlı olabilir. Tedavi, uzmanların sıkı gözetimi altında yapılmalıdır, çünkü kendi kendine tedavi genellikle patolojinin hızlı ilerlemesine yol açar. Bunun olmasını önlemek için en yaygın hatalardan kaçınmanız gerekir:

 • Akut fazda ısıtma pedleri veya sıcak kompres kullanılmasına izin verilmez. Geçici rahatlama rahatlama anlamına gelmez, çünkü ısıya maruz kalmak sadece iltihabın yayılmasına ve doku hasarının şiddetlenmesine yol açar.
 • Hastada sıklıkla basınç dalgalanmaları varsa, servikal osteokondrozlu banyolar ve buhar odaları kontrendikedir. Vücut ısısı çok yüksek olduğunda, soğuk algınlığı sırasında hipertansiyonu olmayan insanlar için içlerinde yürüyemezsiniz.
 • Omurlar büyürse, tuzların giderilmesinde etkili olduğu kanıtlanmış geleneksel ilaç tarifleri işe yaramaz.
 • Patolojik süreç alanında, kendi kendine masaj veya diğer doğrudan etkiler yapılamaz, sadece sağlık durumunu kötüleştirecek ve komplikasyonlara yol açacaktır.

Bunlar evde kendi kendine ilaç kullanan veya geleneksel ilaç tariflerini kullanan hastaların en sık yaptığı hatalardır. Bu nedenle, ilgili doktorla birlikte servikal omurların patolojisi ile ilgilenmek daha iyidir.

Alevlenme nasıl önlenir?

Servikal osteokondroz ile mücadele uzun süre devam edebilir ve hastanın sadece tüm doktor reçetelerine uyması değil, aynı zamanda alevlenmeye neden olan tüm faktörleri dışlaması gerekir. Kendinizi bozulmalardan aşağıdaki şekillerde koruyabilirsiniz:

 • Günlük yaşamda, omurga üzerinde stresten kaçınmak, başın keskin dönüşlerini yapmamak, çömelme, bükülmeler veya duruşta hızlı bir değişiklik yapmamak gerekir.
 • Boyun ve omuz kemerinin hipotermisini önlemek için hava durumuna göre kalın giyinin, daima bir eşarp giyin.
 • Fizyoterapi egzersizleri çerçevesinde sağlanan egzersizleri sürekli yapın, dersleri kaçırmayın, teknolojiyi ve eylem sırasını takip edin.
 • Profesyonel aktivite bir pozisyonda veya bilgisayarda oturmakla ilişkiliyse, her 1, 5 saatte bir kısa bir mola vermeniz ve boyundaki kan dolaşımını eski haline getirmek için basit bir ısınma yapmanız gerekir.
 • Vücudun savunmasını azalttığı, komplikasyonları tetiklediği ve durumu kötüleştirdiği için alkol ve sigara içmeyi bırakın.
 • Akut solunum yolu hastalıklarını ve virüsleri zamanında tedavi edin, tüm doktor talimatlarına uyun.
 • Vücut ağırlığını kontrol edin, akşamları zararlı yiyecekleri ve aşırı yemeyi hariç tutun.
 • Sıcak banyoları veya banyo gezilerini reddedin.
 • Yeterli sertlik derecesine sahip yüksek kaliteli bir ortopedik yatak satın alın.

Ayrıca hastalar, boyun bölgesinde terapötik etkilerden geçmek için bir masaj terapistini ziyaret etmelidir, genellikle 10 gün boyunca reçete edilir. Bir yandan 5 kg'dan fazla olmayan ağırlıkları taşımayı reddetmek de aynı derecede önemlidir, aksi takdirde omurgada deformasyon süreçlerini tetikleme riski vardır.

Servikal osteokondroz, bir takım hoş olmayan sonuçlara yol açan kıkırdak dokusunun tahrip edilmesidir. Dövüşe zamanında başlamazsanız, sinir uçlarının sıkışmasına, kan damarlarının sıkışmasına ve verimin düşmesine neden olur. Patoloji sadece ilaçlarla değil, halk ilaçları ile de tedavi edilebilir. Bunun için güvenli ve alerjik reaksiyona neden olmayacak en etkili yöntemler ve tarifler seçilir.