Boyun ağrısı: Hangi hastalıklar böyle bir semptomla karakterize edilir ve bunların nasıl tedavi edileceği

Boyun ağrısı ile her insan hayatında bir kereden fazla karşılaşmıştır. Boynun arkası ağrıyorsa, çoğu durumda neden servikal omurgada yatmaktadır. Her hastalığa daha yakından bakalım.

miyozit

Hipotermi ve soğuk algınlığı ile boyun miyoziti gelişir - kasların akut iltihabı. Bir kişi boyun ve omuzda şiddetli ağrı çekmeye başlar, hafif bir sıcaklık yükselir. Ağrılı bölgenin palpasyonunda, kasın üzerindeki cilt ödemli, şişmiş, dokunulamayacak kadar sıcaktır. Başınızı etkilenen tarafa çevirmeye çalıştığınızda boyun kaslarında keskin bir ağrı ve gerginlik olur.

Boyunda ağrı

Miyozit, solunum veya viral bir hastalığın arka planında kendini gösterebilir. Sonra boğazda, boyunda, şişmiş lenf düğümlerinde bir ağrı var.

Tedavi

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, iltihabı hızlı ve etkili bir şekilde durdurmaya yardımcı olacaktır. Lokal olarak çeşitli merhemler ve jeller kullanılabilir. Burada son hakkında önemli bir gerçeği eklemek gerekiyorgone - ince bir tabaka ile bulaşmanız gerekir ve hiçbir koşulda suyla yıkanamaz.

Votka, seyreltilmiş alkol veya dimexide ile yarı alkol ve ısınma kompresleri kullanabilirsiniz. Halk ilaçları da iyi yardımcı olur: haşlanmış patates, balla ovma, ezilmiş lahana yapraklarının uygulanması.

Miyozit tedavisine ek olarak, soğuk algınlığı tedavi edilir - burun ve boğazda antiviral veya antibakteriyel ilaçlar, vitaminler, spreyler. Boğaz ağrısının hızlı bir şekilde giderilmesi için, bir sprey çok yardımcı olur - etkisi tedavinin başlamasından 20-30 dakika sonra hissedilebilen güçlü bir antibakteriyel ve antifungal ilaç.

servikal osteokondroz

Herkes hastalığı duymuştur, ancak gelişiminin nedenleri hala bir sırdır.

Predispozan faktörler, yaralanmalar, uzun süreli zorlama pozisyonu, ağır fiziksel çalışma sırasında kas ve tendonların mikrotravması, omurgadaki distrofik süreçler, yaşlılık, menopozdur.

boyun ağrıyor

Çıkıntı, instabilite, servikal omurgada fıtık, sinir köklerinin sıkışması meydana gelir, vertebral arterdeki kan akışı bozulur, bu da serebral iskemiye yol açar.

Servikal osteokondrozun tüm semptomları aşağıdakilere ayrılır:

 • refleks;
 • radiküler ve vasküler sıkıştırma;
 • omurga.

Daha:

 1. Refleks semptomları, patolojik omurganın doku reseptörlerinin uzun süreli tahrişi ile ortaya çıkar. Etkilenen omurdan gelen sinir uyarıları omuriliğe girerek çevredeki kaslarda ve dokularda değişikliklere neden olur. Sağlıklı tarafın kasları tüm işlevleri üstlenir ve patolojik bir hareket klişesi oluşturur. Ve etkilenen taraftaki kaslar, yer değiştirmiş omurları belirli bir pozisyonda sabitleyerek daha fazla eğriliğini önler. Ancak fizyolojik bir pozisyon alma fırsatı da vermezler. Şu anda bir kişi doktora ve kiropraktöre gitmezse, kas atrofisi meydana gelir, omur dokularında dejeneratif değişiklikler, servikal osteokondroz oluşur. Gelecekte, hastalığın ilerlemesi, omuz kuşağı kaslarının iltihaplanmasına ve fibrozisine neden olur, periartiküler torba iltihabı oluşur. Refleks belirtileri:
  • dikenli süreçler boyunca ağrı - boynun palpasyonu, omurlarda rahatsızlık, ağrı, çekime neden olur;
  • boyun kaslarının arkasındaki gerginlik ve ağrı, başı çevirmeye çalışmak veya sondalamaya çalışmakla şiddetlenir;
  • servikalji - boyunda ağrıyan veya keskin ağrı, kişiye bir mola vererek periyodik olarak azalabilir. Ancak yüklerle, oturma pozisyonunda uzun süre kalmak (örneğin, uçuşlar sırasında, otobüste veya arabada uzun yolculuklar sırasında), ağrının gelmesi uzun sürmeyecektir. Servikalji ile, bir kişi boyunda periyodik olarak bir çıtırtı duyabilir, ciltte rahatsızlık ve uyuşukluk hissedebilir;
  • servikokraniyalji - boyunda başa yayılan ağırlık ve ağrıyan ağrı. Çoğu zaman, başın arkası acı çeker - ağırlık, "nabız" hissi, uyuşukluk vardır, bir kişi başını eliyle desteklemek veya sert bir yüzeye yaslanmak ister. Periyodik olarak "sıcak basması" vardır - başın ve boynun arkası yanıyor veya donuyor gibi görünüyor. Uyku da acı çekiyor - aralıklı, yüzeysel, hasta sabahları halsiz, kayıtsız, yorgun uyanıyor. Ağrı başın her tarafına yayılabilir - fotofobi ortaya çıkar, tapınaklarda, boyunda, gözlerde daralma ağrıları, tansiyon yükselir, bulantı ve kusma sıklıkla görülür;
  • servikobrakialji - servikal bölgedeki ağrı omuz ve kola yayılır. Omuz kaslarında ağrı ve spazm, sertlik, omuz ekleminde ağrı, çatırdama, kolu kaldırmaya veya çekmeye çalışırken zorluk vardır.
 2. Omuriliğin köklerinin ve damarlarının sıkışması, vertebral arter sendromu ile kendini gösterir. Bu, vertebral damarların sıkışmasının çeşitli tezahürlerinin büyük bir kompleksidir. Hastalığı doğrudan gösteren 3 grup semptom vardır:
 3. Boyunda ağrı
  • kalıcı veya paroksismal nitelikte zonklama ve ağrıyan baş ağrısı, yanma, dayanılmaz. Uzun süreli rahatsız edici pozisyon ile artar, oksiputtan alına yayılır;
  • kokleovestibüler değişiklikler - baş dönmesi, yürürken kararsızlık, kulaklarda çeşitli sesler (tıklama, çınlama, uğultu). Bir hastada baş dönmesi, bir kişinin yaşam kalitesini kötüleştiren sabit veya paroksismaldir;
  • görme patolojisi - gözlerin önünde kararma ve "uçar", rahatsızlık ve "kum" hissi, yanma, görme azalması.

Vertebral arter sendromunun çeşitli belirtileri vardır:

Barre-Lieu sendromu - başın ön bölümlerine geçen posterior servikal ve oksipital bölgede ağrı vardır - "kaskın çıkarılması". Özellikle kişi rahatsız bir yastıkta uyuduysa, geceleri ve uykudan sonra yoğunlaşır. Başı çevirirken, baş dönmesi ve kulak çınlaması ortaya çıkar, gözlerde kararır.

Baziler migren - migren atağından önce, gözlerde karanlık, yanıp sönen siyah noktalar, fotofobi belirir. Saldırı şiddetli baş dönmesi, kulak çınlaması, dilin bozulmuş eklemlenmesi ile başlar (kişi kelimeleri telaffuz etmekte güçlük çeker). Boyun arkasında, başın arkasında şiddetli ağrı, atağı azaltmak için kişinin hareketsiz kalmasına neden olur. Baş ağrısının zirvesinde, şiddetli vakalarda kusma görülür - bayılma.

Kokleovestibüler semptom - boynun arkasında ağrıyan ağrı, başı eğip döndürürken çatırdama, baş dönmesi, işitme kaybı ve konuşma anlaşılırlığında bozulma. Çoğu zaman hastalar fısıldayarak konuşmayı ayırt edemezler.

Oftalmik sendrom - servikal osteokondrozun arka planına karşı görme bozulur. Bir kişi okurken hızlı göz yorgunluğu, gelen görme alanı kaybı, konjonktiva kızarması ve lakrimasyon geliştirir.

spondilartroz

Hastalık, eklem yüzeyinin kenarı boyunca kemik büyümeleri olan kıkırdağın "aşınması ve yıpranması" ile karakterizedir. Hastalık her yaşta ortaya çıkar, ancak çoğu zaman yaşlılarda ortaya çıkar. Eklemlerde travma, iltihaplanma, doğuştan gelen değişiklikler spondilartroz gelişimine neden olabilir.

belirtiler

Hasta, servikal omurgada ağrıyan ağrıdan rahatsız olur, bu ağrı başını çevirerek ve eğerek şiddetlenir. Çoğu zaman bir kişi başını tamamen yana çeviremez, hareket aralığını artırma girişimi sırt ağrısına neden olur. Sırtüstü pozisyonda ağrı azalır. Boynun yanı sıra omurga bölgesi, diz ve kalça eklemleri de sürece dahil olur.

Hastalık ilerledikçe servikal ve lomber bölgelerde intervertebral kanalda daralma meydana gelir. Spondilojenik miyelopati gelişir - kas tonusunun zayıflaması ve iç organların işlev bozukluğu ile omurganın kronik bir hastalığı. Miyelopati, bir kişide ağrıda bir artışa neden olur, boyun ve baş damarlarındaki kan akış hızını azaltır.

spondiloartrit

Boynun arkasında uzun süreli ağrı, kafayı göğse tam olarak getirememe - semptomlar ayrıca omurganın romatoid artritinden de söz edebilir. Hastalık, poliartritin arka planına karşı gelişir - eklemlerin çoklu lezyonları.

belirtiler

Ağrı boyun arkasında oluşur, başın arkasına yayılır, baş öne arkaya eğildiğinde, sağa ve sola döndüğünde şiddetlenir. Kişi başını tam olarak hareket ettiremez, boyun kasları gergin ve ağrılıdır. Şiddetli vakalarda hayatı tehdit eden bir komplikasyon gelişir - bulbar sendromu. Belirtileri çeşitlidir ve atlas subluksasyonu sırasında medulla oblongata'nın sıkışma derecesine bağlıdır. Hastanın konuşması bozulur - geveleyerek, yavaşlar ve kişi konuşmaktan çabucak yorulur. Yutma da bozulur, özellikle sıvı gıdalar. Bir kişi boğulur, sıvı burundan veya ağzın köşelerinden akar. Kardiyak aktivite bozulur - aritmi, taşikardi meydana gelir.

Boyun Ağrısı İçin Doktor Görmek

Çocuklarda servikal spondiloartrit, akut sinüzitin bir komplikasyonu olarak gelişir - sinüslerin iltihabı. Hastalığa Fransız bir doktordan dolayı Grisel'in tortikolisi adı verilmiştir. Hastalık, atlasın eklemlenmesinde ve eksenel omurun dişinde bir kusur ile oluşur.

Hastalığın semptomu spesifiktir ve hızlı bir şekilde teşhis koymanıza izin verir: Çocuğun kafası iltihap kaynağına doğru eğilir ve hafifçe sağlıklı tarafa doğru çevrilir.

Servikal osteokondroz ve spondiloartrit tedavisi aynıdır. Hastanın manuel bir terapist ile konsültasyon ve tedaviye ihtiyacı vardır. Uzman, klinikte pahalı tedavi ihtiyacını ortadan kaldırarak omurları hızlı ve ağrısız bir şekilde yerine yerleştirecektir. Gerekirse, altı ayda bir veya yılda bir, klinikteki bir nörolog, bir ilaç kürü reçete eder: bunlar, kas içinden veya damardan verilen enjeksiyonlar ve tabletlerdir.

Yaka bölgesinin, akupunkturun servikal osteokondroz masajının tedavisinde iyi yardımcı olur. Kendi kendine masaj yapabilirsiniz - yumuşak dairesel hareketlerle boyun kaslarını başın arkasından omuzlara kadar ovalayın. Boyun kaslarına kuvvetle masaj yapamazsınız - arteriyel ve kafa içi basıncında bir artışa neden olabilirsiniz.

Hastalar sıklıkla aplikatörü kullanır - iğnelerin nokta etkisi kas gerginliğini azaltır, kan dolaşımını uyarır. Aplikatörleri sadece bir doktora danıştıktan ve doğru bir teşhis koyduktan sonra kullanmak gerekir - tümör büyümesini uyardıkları için iğneler onkolojik süreçte kontrendikedir.

Vertebral arter sendromu ve serebral iskemi durumunda, nootropik tedavi zorunludur: vasküler dolaşımı uyaran, beyin oksijenasyonunu artıran, baş dönmesi ataklarını ve kulak çınlamasını azaltan ilaçların intravenöz enjeksiyonları.

Omurga tüberkülozu

Tüberkülozun kemiklerde ve eklemlerde yayılmasıyla en sık etkilenen omurgadır. Hastalığın tehlikesi uzun bir sessizlik dönemindedir. Tüberküloz 2-4 yıl boyunca hiçbir şekilde kendini göstermez. Hastalık ilerledikçe ve omur gövdeleri tahrip olurken boyun ve omuzlarda ağırlıklar, omurgada net bir lokalizasyon olmadan belli belirsiz ağrılar ortaya çıkar.

Kişi başını uzun süre kendi başına tutamaz, eliyle sürekli desteklemeye çalışır. Boyundaki şiddetli ağrı nedeniyle hasta başını döndürmekten ve eğmekten kaçınır. Omur yok edildiğinde, süreç çevre dokulara yayılır, bir apse oluşur - kapsülde bir apse. Boynun arkasında, yoğun elastik kıvamda, boyutu yavaş yavaş artan bir şişlik görülür. Bir apse farinkse yayılabilir, öksürük, yutma güçlüğü ve boğaz ağrısı olabilir.

Tüberküloz sürecinin tedavisi özel bir tüberküloz dispanserinde gerçekleştirilir. Tedavi, birçok yan etkisi olan, zor ve uzundur. Sentetik üretimin güçlü bakterisidal müstahzarları kullanılır. 2-3 ilaçlı kurs dozları reçete edilir. Tedavi sürecinde aylık kan ve idrar tetkikleri, mikobakteri tüberküloz muayenesi yapılır. Hasta iki ayda bir röntgen muayenesinden geçer.

Servikal omurga kanseri

Tümör her yaşta ortaya çıkabilir. Bir neoplazm kıkırdak, kemik ve sinir dokusundan büyüyebilir. Tümör bağımsız bir hastalık olabilir veya başka bir organdan metastatik bir odak olabilir. Çoğu zaman, servikal bölgedeki metastazlar meme, prostat, akciğer ve mide kanserine neden olur.

Tümör yayıldıkça semptomlar artacaktır: bir kişinin sürekli boynu ağrır, başını eğerken ve döndürürken zorluklar ortaya çıkar. Zayıflık, terleme, yorgunluk var. Tümörün büyümesi ve köklerin ve kan damarlarının sıkışması, kolların ve omuz kuşağının titremesine ve zayıflamasına, sürekli baş ağrılarına, baş dönmesine yol açacaktır.

Tedavi

Uygulamak:

 • cerrahi müdahale - sağlıklı dokular içinde tümörün tam radikal eksizyonu;
 • kemoterapi - tümör hücrelerinin bölünmesini yavaşlatan ve daha da gelişmesini önleyen sitotoksik ilaçlar;
 • radyasyon tedavisi - iyonlaştırıcı radyasyonlu tümör hücreleri üzerindeki etkisi;
 • semptomatik tedavi - kanserin son aşamalarında ağrı kesiciler, narkotik analjezikler en sık kullanılır.

Omurga kanseri, belirtileri genellikle osteokondroz ile ilişkilendirilen ve tedavisi geç olan son derece tehlikeli bir hastalıktır. Bu nedenle servikal omurgada ağrı oluştuğunda röntgen veya manyetik rezonans görüntüleme yapılması gerekir. Bu, hızlı bir şekilde teşhis koymanıza ve uygun tedaviye başlamanıza izin verecektir.

Poliklinikte, MRG finansal nedenlerle çok nadiren reçete edilir - ancak bu muayene birçok özel merkezde ücretli olarak yapılır. Sorunun kaynağının ne olduğunu bilmeden hastalığı uzun süre tedavi etmektense, birkaç bin ruble ödemek ve kendinizi korumak daha iyidir.