Sırt ağrısı hangi hastalıkları gösterir?

Sırt ağrısı, bir kişi için çok fazla rahatsızlığa neden olur. Risk faktörleri ağır fiziksel emek ve sinirsel gerginlik olabilir. Sırt ağrısına ne sebep olur ve kemik omurlarını zorlamamak için ne gibi önlemler alınmalıdır? Yaşam boyunca, bir kişi vücudun genel durumunu etkileyen sürekli fiziksel efor yaşar.

sırt ağrısı

İskelet çerçevesi, ana omurga olan kemikli eklemlerden oluşur. Kemikli omurların disklerine binen yükler bazen sırt ağrısına neden olur. Ağrıya neden olan birçok neden ve semptom vardır. Sırt ağrısına ne sebep olabilir? Ani başlayan akut sırt ağrısına lumbago denir. Bu fenomen, sırtta ve alt sırtta kısa akut konvülsif kasılmalar ile karakterizedir. Sürekli sırt ağrısı hastalığının kronik formuna lumbodynia denir.

Sırt ağrısına ne sebep olabilir: hastalıkların nedenleri

Sırt ağrısı belirtileri, omurganın eklem bağlarının ihlalleri veya hasarları, burkulmalar ve iskeletin doku yapısındaki kas spazmları ile kendini gösterir. Sırt ağrısı hipotermiye bağlı olabilir.

Sırt ağrısının en yaygın nedeni ani hipotermidir. Vücudunuzu ani sıcaklık değişikliklerine maruz bırakmanız gereken çeşitli yaşam durumları vardır. İnsan vücudu, hava atmosferindeki ani değişikliklerin vücudun genel durumunu her zaman olumlu yönde etkilemeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Özellikle sıcak bir yerde uzun süre kaldıktan sonra soğuk hava akımına maruz kalan insan vücudu, sıcaklık değişimlerine hızla tepki verir ve bu da sırt ağrısına neden olur. Alt sırt veya sırt kaslarında soğuk algınlığı yakalarsanız, geri tepme uzun sürmez. Hemen ertesi gün sırt ağrısı, bir kişinin normal bir yaşam sürmesine izin vermez. Keskin veya ağrıyan ağrıya vücudun fiziksel sınırlamaları eşlik eder. Sırtınızı düzeltmek zordur.

Hareketlerdeki sertlik, yürüyüşü değiştirir ve bazen basit hareketler büyük zorluklarla verilir. Sırtınız ağrıyorsa ne yapabilirsiniz? Bunun için vücuttaki iltihabı mükemmel bir şekilde giderecek güvenilir ve kanıtlanmış farmakolojik ürünler vardır.

Hipotermi ile bel ağrısı tedavisi nasıl olmalıdır?

Isınma merhemleri veya jelleri her zaman evdeki ilk yardım çantasında olmalıdır. Kaslar üzerinde ısınma etkisi olacak ve sırt ağrısını azaltacaklar. Bu ürünleri kullandıktan sonra belinizin etrafına yünlü bir fular veya atkı sararak sırtınızı sıcak tutmanız tavsiye edilir. Uygun hazırlık yoksa, sırtınızı alkol veya votka ile ovabilirsiniz.

Sırt ağrınız birkaç gün içinde geçmezse, bir doktora görünmelisiniz.

İlaç tedavisi, sırt ağrısının enjeksiyonla giderilmesini içerir. Birkaç seanstan sonra hasta rahatlamış hissedecek ve normal yaşam tarzına dönecektir. Sırtınız sürekli ağrıyorsa, herhangi bir eczaneden satın alınabilen sırt ağrısının önlenmesi için özel bir kemer önerilir. Köpek veya koyun yününden yapılır. Her gün giyebilirsin, kıyafetlerin altında görünmez.

Siyatik ana belirtileri

Siyatiğin ilk aşaması sırt ağrısı ve sırt ağrısıdır.

Bazen bahçede çalışırken veya evde ağır fiziksel işler yaparken aniden sırtınızda keskin bir ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı sendromu kısa ömürlüdür ve çabuk geçer. Ancak bundan sonra çalışmaya devam ederken aniden yeni bir atak hissedebilirsiniz. Sırt ağrısı geri döner. Bu sefer ağrı, sırtın motor fonksiyonlarını felç edebilir. Bu semptomlara ne sebep olur ve sırt ağrısını gidermek için ne gibi önlemler alınmalıdır? Her durumda, lumbosakral siyatikte (veya lumbagoda) bir sırt ağrısı vardır. Bu gibi durumlarda, bir doktorla acil bir konsültasyon gereklidir.

Primer lumbago ile sırt ağrısı nasıl tedavi edilmelidir?

Sırt ağrısı yaşarsanız, hemen yatay bir pozisyon almalısınız. Bu durumda, yatak sert olmalıdır. Ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler, analjezikler almanız gerekir. Alevlenme sırasında sıcak banyo yapmak kesinlikle yasaktır: bu sadece ağrı sendromunu artıracaktır. Bu dönemde tuz ve sıvı alımı sınırlandırılmalıdır. Ağrı gün içinde azalmazsa, evde doktor çağırmak mantıklıdır.

Fıtıklaşmış bir disk (siyatiğin ikinci aşaması) kendini nasıl gösterir?

Sırt ağrısı kronik olabilir, yani sürekli ağrı bir kişiyi bırakmaz. Geçici rahatlama sadece uzanırken gelir. Bu durumda, yüksek bir olasılıkla, fıtıklaşmış bir intervertebral diski teşhis etmek mümkündür.

Sürekli sırt ağrısı bacaklara yayılır, hareketle artar, tam nefes alıp vermeyi engeller. Bel bölgesinde azaltılmış hassasiyet. Bu semptomlarla, doktora acil bir ziyaret gereklidir. Doktor gerekli tedavi kompleksini reçete edecektir.

Lomber osteokondroz ve sırtın meslek hastalıkları

Kemik omurlarını birbirine bağlayan intervertebral disklere mineral beslemesi ihlal edildiğinde, lomber osteokondroz oluşur. Yeterli zenginleşme almayan eklem dokuları kurur. Sonuç olarak, diskler silinir ve sırt ağrısı ortaya çıkar. Osteokondroz tedavisi bir dizi özel önlem sağlar:

  1. Manuel ve karmaşık terapi.
  2. Özel jimnastik egzersizlerine duyulan ihtiyaç.
  3. Fizyoterapötik manipülasyonlar.
  4. Terapötik masaj kompleksi.
  5. Diyet kemik yapısını güçlendirmek için yeterli miktarda mineral (fosfor, kalsiyum) içermelidir.

Her durumda, tedavi yöntemlerine bireysel bir yaklaşım gereklidir. Bu, tedavi eden romatologunuz tarafından yapılacaktır.

Meslek hastalığına bağlı sırt ağrısı nedir?

Sürekli ağrı, belirli mesleklerden insanlar tarafından yaşanır. Temel olarak, bu tür bir faaliyet, entelektüel emek çalışanlarını içerir. Çalışma günü boyunca sürekli bir yerde kalmak, omurganın kemik yapısındaki kas dokusunun zayıflamasına neden olur. Bu da kötü duruş yaratır. Bu özellik özellikle okul çağındaki çocuklarda not edilebilir.

Meslek hastalıklarının tedavisi ve önlenmesi doğrudan işyerinde yapılmalıdır:

  1. Sırt kaslarına yük vermenizi sağlayacak beş dakikalık bir fiziksel jimnastik önerilir.
  2. Omurgayı aşırı yüklememek için otururken sırt düz olmalıdır. Bu, doğru duruşu oluşturacak ve sırtın kemikli iskeletine dağıtılmış bir yük verecektir.
  3. Zor bir günün ardından, tüm sırt ve önkol için rahatlatıcı bir önleyici masaj gereklidir.

Herhangi bir tedavi, ilaç ve fizyoterapi seanslarını içermesi gereken entegre bir yaklaşımı içerir. Sadece bir romatolog, sırtın neden ağrıdığını öğrenebilir, doğru tanıyı koyabilir ve etkili tedaviyi reçete edebilir.

Ağrıdan nasıl kurtulur ve önleme için ne yapmalı

Vücudun dorsal kısmındaki kemik yapılarının rehabilitasyonu ve restorasyonu minimum fiziksel eforla yapılmalıdır. Bununla birlikte, sırtınız ağrıyorsa, hiçbir durumda yatak istirahati vermemelisiniz.

Sırt kasları sürekli çalışır durumda olmalıdır. Çocuğun sırtı ağrıyorsa, doktor tarafından muayene edildikten sonra, alternatif basit fiziksel egzersizlerle manuel terapi ve masaj da önerilir.

Sağlığınıza dikkat edin!