Eklem ağrısı

Eklemler ağrıdığında, kişi rahatsızlık hisseder ve bunları gidermek için ilaçlar alarak en kısa sürede rahatsızlıktan kurtulmaya çalışır. Bununla birlikte, ağrı, başlangıcını işaret eden ciddi bir hastalığın habercisi olarak hizmet edebilir. Gecikmeye ve sadece semptomatik tedaviye yol açabilecek sonuçlardan kaçınmak için zamanında bir doktora danışmanız önerilir.

Yaşlı bir erkekte eklem ağrısı, patolojik bir sürece işaret ediyor

Nedenler ve semptomlar

Kas-iskelet sisteminin tüm hastalıkları, farklı nitelikteki ağrı semptomları ile ilişkilidir. Ağrı, vücutta yıkıcı bir patolojik sürecin gerçekleştiğinin bir işaretidir. Sadece klinik bir muayene nedeni doğru bir şekilde teşhis edebilir. Eklemlerdeki ağrı sırt ağrısına benziyorsa ve uzuvların hareketi zorsa hastaneye gitmek gerekir. Darbeler, burkulmalar, çıkıklar, kırıklar ve diğer yaralanmalar için tıbbi bakım gereklidir. Tüm eklemler ağrıdığında, poliartrit şüphesi vardır. Hasta bir tür ağrı yaşarsa, o zaman bir diğeri, neden bağ ve kaslar dahil olmak üzere motor aparatının karmaşık bir lezyonu ve ayrıca merkezi sinir sistemindeki bozukluklar olabilir. Eklem düğümlerinin iltihaplanmasının nedeni, vücuda giren bir enfeksiyondur (ARVI, grip), hipotermidir. En sık teşhis edilen ağrı hastaları şunlardır:

 • artrit, artroz ve koksartroz;
 • romatoid hastalıklar;
 • bursit ve tendinit;
 • osteomiyelit, osteoporoz;
 • kemik tüberkülozu;
 • damar sistemine ve merkezi sinir sistemine zarar;
 • osteokondroz;
 • onkolojik hastalıklar.
Akşam eklem ağrısı bir hastalık anlamına gelmez, sıcak banyo gibi halk ilaçları ile giderilebilir.

Zorlu bir günün ardından akşamları eklemler ağrıyorsa, tıbbi yatıştırıcı merhemler veya halk ilaçları yardımıyla rahatsızlığı giderebilirsiniz. Yorgunluk hastalık demek değildir. Stres ve sinir gerginliği faktörünü dışlamak da gereklidir. Hastaneye gitmeye karar verirken ağrı ile ilişkili semptomlara dikkat etmeniz gerekir, örneğin:

 • doku şişmesi;
 • cilt renginde değişiklik;
 • hareketlerin sertliği;
 • sıcaklığın subfebril ve üstüne çıkarılması;
 • ani hava değişikliklerinden önce kemiklerde ağrıyan hisler;
 • hareket ederken çıtırtı.

ağrı türleri

Rahatsızlık diğer rahatsızlıkların yankıları olabilse de, genellikle hastaya eklemlerin kendilerinin incindiği görülüyor. Ve tersine, eklem sırt ağrısı yanlışlıkla diğer hastalıkların belirtileri olarak yorumlanabilir. Kalça ekleminde başlayan ağrı genellikle karın bölgesinde verilir ve kadınlarda yaklaşan adet kanamasının belirtileri olarak algılanabilir. Göğsün sol tarafındaki kardiyak kolik, kolda omuzdan dirseğe kadar ağrılı uyuşmaya neden olabilir. Hayali ağrılar, yirmi yaş dişinin çıkarılmasından sonra boyun bölgesine ve omuz kuşağına yayılabilir. Bununla birlikte, aşağıdaki türlere ayrılan yalnızca eklem ağrıları kategorisi vardır:

 • sabah ve akşam eklem sertliği;
 • keskin ağrı, yayılan veya ağrıyan;
 • vücutta göç eden ağrılar;
 • eklemin "ağrıdığını" hissetmek;
 • kısa süreli ağrı.

Tehlikeli olan nedir?

Aynı anda tüm büyük eklemlerde hoş olmayan hisler - ciddi inflamatuar süreçlerin kesin bir işareti

Tüm büyük eklem düğümlerinde akut ağrı, motor fonksiyonun kısıtlanmasına ve sakatlığa yol açabilecek ciddi bir inflamatuar, enfeksiyöz ve dejeneratif sürecin kesin bir işaretidir. Eklemlerdeki korkunç, korkunç ağrı bacak veya kola yayılırsa, bu düğümün tamamen tahrip olması ve protez cerrahisi ihtiyacı anlamına gelebilir. Hafif ağrıyı görmezden gelmek, zararlı süreçlerin ağırlaşmasına ve onkolojiye kadar komplikasyonlara yol açar. Enflamasyon bir düğümden diğerine geçerek tüm büyük eklemleri etkiler. Sadece zamanında tıbbi yardım almak, eklemleri ve omurgayı tahrip eden distrofik ve enflamatuar süreçleri önlemeye yardımcı olur ve bu nedenle tehlikeli bir hastalığı önler.

İlk yardım

Eklemler ağrıdığında ve yürümek ağrıdığında, rahatsızlığı gidermek için derhal önlem almalısınız. Nedeni netleşene kadar, kişi kendini sendromu ortadan kaldırmaya veya hafifletmeye yönelik semptomatik tedaviyle sınırlandırmalıdır. Her şeyden önce, hastalıklı uzvun dinlenmesini sağlamak ve mümkünse destekleyici bir bandaj kullanarak yükün bir kısmını çıkarmak gerekir. Kas spazmı ve kasılmaları ile kas gevşeticiler alınır, eklem ağrıları analjeziklerle giderilir. Blokajlar, dizdeki ve bacak eklemlerindeki ağrıyı hızla gidermeye yardımcı olacaktır.

Radyografi, eklemlerdeki ve bitişik dokulardaki patolojik süreçleri tanımlamaya yardımcı olacaktır.

Muayene ve teşhis yöntemleri

Eklem hastalıkları ve ağrıya neden olan diğer rahatsızlıklar, harici bir terapötik muayene, laboratuvar testleri ve donanım teşhisinden oluşan kapsamlı bir muayene ile belirlenebilir. Her şeyden önce, doktor hastalıklı bölgeyi eklemlerde ve bitişik dokularda inflamatuar ve bulaşıcı sürecin belirtilerinin varlığı açısından inceler: şişlik, vücutta kızarıklık var mı, palpasyonda ağrı var mı, kaşıntı var mı, ne renk? deridir. Aşağıdakiler enstrümantal yöntemlerdir:

 • radyografi;
 • MRG;
 • ultrason;
 • artroskopi.

Enflamatuar veya enfeksiyöz bir süreçten şüphelenildiğinde, nedensel ajanını belirlemek için klinik testler gereklidir. Eklem torbasında dejeneratif süreçlerin doğrulanması durumunda sinovyal sıvı örnekleri de alınır. Bazen bireysel reaksiyonları ve hastalıklara kalıtsal yatkınlığı belirlemek için ek alerji testleri ve otoimmün testler yapılması önerilir.

Enflamasyonun odağını belirledikten sonra, doktor bir ilaç tedavisi kürü reçete eder.

Ne yapmalı ve nasıl tedavi edilir?

Vücuttaki birçok eklemde ağrı, bir yaralanmanın (belki de kronik veya gizli) veya ilerleyici bir aşamaya girmiş bir hastalığın varlığını gösteren bir belirteçtir. Her şeyden önce, neyin acıdığını anlamanız ve durumsal olarak semptomu ortadan kaldırmanız gerekir. Ağrıdaki artışı hissederek, hastanın bir çalışma için gideceği kliniğe hemen başvurmalı, ardından tedavi için öneriler almalısınız.
Terapinin temeli her zaman bir ilaç tedavisidir, aynı zamanda fizyoterapi yapılır. Diğer yöntemler yardımcı olarak kabul edilebilir ve farmasötik ve donanım tedavisinin yerini alamaz.

Tıbbi müstahzarlar

Hasta eklemler çoğunlukla NSAID'ler, ağrı kesiciler, ilaçlar, kondroprotektörler, daha az sıklıkla antibiyotikler ve kan dolaşımını iyileştiren ilaçlar dahil olmak üzere konservatif ilaç tedavisi ile tedavi edilir. Her vaka ayrı bir tedavi seçimi gerektirir. Hastalara reçeteli haplar, enjeksiyonlar ve damlalıklar verilir.

Manyetik işlemler fizyoterapi tedavisine ait olup 10 seanslık bir kürden oluşmaktadır.

fizyoterapi tedavisi

Eklem ağrısı, donanım yöntemleriyle etkili bir şekilde nötralize edilir. En popüler elektro ve manyetik prosedürlerdir. Standart kurs 10 oturumdan oluşmaktadır. Klinikte tedavi edilmesi gereklidir. Donanım tedavisine ek olarak, çamur ve balneolojik atfedilir, radon banyoları, ozoseritli parafin ve şifalı mineral çamuru özellikle iyidir. Terapi için yılda bir kez sanatoryum tedavisine girmek gerekir.

cerrahi yöntemler

Bir eklem tedavi edilemediğinde, protez ile değiştirilmesi gerekli hale gelir. Bacak eklemlerindeki şiddetli ağrıyı ortadan kaldırmak için, doktorlar önce ciddi şekilde tahrip olmuş eklem kıkırdağını çıkarmalı ve ardından yapay bir tane yerleştirmelidir. Protezler, kemik başlarının ve kıkırdağın aşınma derecesine, osteofitlerin varlığına bağlı olarak kısmi veya tam olabilir.

Egzersiz ve masaj

Terapötik egzersiz, kaslı korseyi güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Pilates ve yoga vücudu daha esnek hale getirecek, eklemler artan hareketlilik kazanacak, bu da osteofitlerin gelişmesini ve sıvı tutulmasını, tuz ve kalsiyum birikintilerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.Uzun bir yürüyüşten sonra eklemlerdeki hoş olmayan hisler bir masajla giderilebilir. Güç, direnç ve esneklik için egzersizler, ani hareketler olmadan sırayla yapılır. En uygun rota koç tarafından seçilir. Sabah ve akşam evde, özellikle uzun süre otururken eklemleri ve kasları germek için hafif bir eğim ve dönüş kompleksi yapılması önerilir.

Uzun bir yürüyüşten sonra ayaklar keskin bir şekilde hastalandığında, sıcak bitki banyoları ile birlikte masaj yapmak rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Masaj ve akupunkturun evde, kliniğe gitmeden, ancak işlemlerin deneyimli bir doktor tarafından yapılması şartıyla yapılmasına izin verilir, aksi takdirde ciltte estetik olmayan izler kalabilir.

halk tarifleri

Bir yandan geleneksel olmayan yöntemlerin etkinliği klinik olarak kanıtlanmamıştır, ancak diğer yandan birçok hasta kendi başlarına yaptıkları doğal ev ilaçları yardımıyla ağrıyı başarıyla gidermektedir. Eklemler ağrıyorsa, acı biber ve arı zehiri ilavesiyle bal kreması ile bulaşırlar. Eklem hastalığında oluşan şişkinlik, karahindiba ve at kestanesi çiçek salkımına dayalı olarak alkollü ovma ve kompres ile giderilir. Soğuk sıkım zeytinyağının analjezik etkisi vardır. Geleneksel tıbbı uygularken, birçok bileşenin alerjiye ve cilt hasarına neden olabileceği unutulmamalıdır. Halk yöntemleriyle tedavi, semptomatik bir tedavi olarak kabul edilebilir, ancak ana terapötik kurs olarak kabul edilemez.

Önleyici tedbirler

İlkbahar ve kış aylarında, vitamin eksikliği eklemlerin zayıf beslenmesine yol açarak onları enflamatuar süreçlere karşı savunmasız hale getirir. Düzenli olarak vitamin kompleksleri almak gerekir. Eklemlerin önlenmesi için kondroprotektif etkisi olan diyet takviyeleri içebilirsiniz. Ayda bir kez, kas tonusunu korumak için 5 prosedürden oluşan mini bir seanstan geçerek bir masaj odasını ziyaret etmeniz önerilir. Yaralanmadan sonra bandaj takmak, baston kullanmak zorunludur. Tedavi sürecinden sonra ağrı tekrarlamaya başlarsa, gecikmeden bir doktora danışmak daha iyidir.