Bel ağrısı: nedenleri, tezahürün özellikleri, tedavisi

bel bölgesinde sırt ağrısı

Bel ağrısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Uykudan sonra, adet sırasında, psikolojik bir durum veya böbrek ve diğer iç organların hastalıkları nedeniyle ortaya çıkabilir. Ağrı neden oluşur, bel ağrısı nasıl giderilir, böbrek sorunlarından nasıl ayırt edilir biraz daha yakından bakalım.

Ağrının psikosomatik ile ilişkisi

Bel ağrısına çoğunlukla hava cereyanı, ağır kaldırma ve düşme neden olur. Bazı hastalar psikosomatiklerin ağrıyı tetikleyebileceğinin farkında bile değiller.

Çoğu zaman, psikosomatik, bel ağrısına neden olabileceği gerçeğiyle bile ilişkili değildir. Kişi, sokaktaki düşük hava sıcaklığının veya bir cereyanın, üşütmesine ve alt sırtında ağrımaya başlamasına neden olduğunu varsayar.

30 yaşın altındaki kişilerde iki kavram arasında yakın bir ilişki vardır: psikosomatik - ağrı.

Lomber psikosomatik genellikle vücudun bu kısmındaki rahatsızlığın stresli durumlar nedeniyle ortaya çıktığını söyler.

bir kadında sırt ağrısı

Sırt ağrısı hissediyorsanız, bir kişinin sevdiklerinden destek veya anlayıştan yoksun olduğu sonucuna varabilirsiniz. Ağrının yardımıyla sırt, üzerine yüklenen çok ağır yükü kendi başına taşıyamadığını söylemek ister.

Psikoterapistlere göre, arkada bir kişinin belirli bir psikolojik nişinden sorumlu olan bölümler var.

Alt sırtın psikosomatikleri kendini şu şekilde gösterir:

 • Bir kişi başkalarını memnun etmek istiyor ancak amacına ulaşamıyorsa, üst sırt incinmeye başlayabilir. Böyle bir sorunu, yalnızca yakın kişilerin kendine yönelik görüşlerini ve tutumlarını dikkate alarak, kendi üzerinde çalışarak tedavi etmek gerekir. Başkalarını kalbine alma.
 • Bir insan hatıralarla yaşıyorsa, orta beli ağrır. Örneğin, boşandıktan sonra bir kadın ya da erkek ruh eşini unutamaz, geçmişi, bir zamanlar olan her şeyi düşünür.
 • Ailenin finansal istikrarsızlığı nedeniyle bel ağrısı. Parasızlık, borçlar, sürekli banknot kavgaları, paraya karşı protestolara neden oluyor. Bu nedenle, psikosomatik, bel ağrısının ortaya çıkmasına neden olur.

Psikosomatik ile ilişkili sırt ağrısını aşağıdaki gibi tedavi etmek gerekir. Bugün için yaşa. Yarın paran olmayacağına dair korkularını bırak. Omurga hayatın bel kemiğidir. Bu nedenle, sırtın herhangi bir bölgesinde şiddetli ağrı varsa, hayatınızı, düşüncenizi analiz edin, hayatta neleri kaçırdığınızı düşünün.

Ağrı ve adet görme

Kadınların yüzde 70'i adet sırasında ağrı çekiyor. Bu tür semptomlar, hormonal seviyelerdeki bir değişiklik nedeniyle bu dönemde doğal kabul edilir. Bazen vücut ısısı bile yükselebilir.

alt sırt ağrıyor

Ağrı neden oluşur?

Menstrüasyon sırasında bel ağrısı, aşağıdaki faktörlerden dolayı oluşur:

 1. Sırtta, özellikle pelvik bölgede büyük gerginlik.
 2. Genitoüriner sistem iltihaplı ve şişmişse.
 3. Hormonal değişiklikler var.

Rahim geriye doğru yattığında, alt karın, bel ve sakrumda ağrıya neden olan sinir uçlarına baskı uygulanır. Alt sırtta ağrı çekme, uterusun azgelişmiş olması nedeniyle görünebilir.

Rahim adet sırasında kasılmalar geçirdiğinden, bazı kadınlar buna şiddetli tepki verir. Bu semptomlar doğrudan bir kadının hormonal arka planı ile ilgilidir. Bir kadın ne kadar yaşlıysa, vücudunda o kadar fazla östrojen bulunur. Bu nedenle adet sırasında ağır akıntı görülebilir.

Adet sırasında bel ağrısının nedenleri aşağıdaki gibi olabilir:

 • Progesteron seviyesinin ihlali.
 • Adet döneminden önce su dengesinin bozulması nedeniyle sırt ağrısı oluşur. Fazla sıvı vücuttan atılmadığında dokular şişmeye başlar.
 • Endokrin sistemdeki bozulmalar. Bel ağrısına ek olarak, mide bulantısı, kusma, kilo kaybı, uyku bozukluğu, vücut ısısı yükselirse doktora başvurmak gerekir.

Menstrüasyonun başlangıcında bel ağrısı, idrar yolu enfeksiyonu, endometriozis gelişimi, kısırlık, ektopik gebelik, adet düzensizliklerini de gösterebilir. Rahim içi cihazlar ve diğer doğum kontrol yöntemleri de bel bölgesinde ve sakrumda sırt ağrısına neden olabilir.

Ne yapalım?

Ağrı kesiciler çok ağrılı dönemler için alınabilir. Doktora danıştıktan sonra ilaçlar yumurtlama döneminde alınmalıdır.

Jinekologun hastayı muayene etmesi, kadın organları ile ilgili problemler nedeniyle bel ağrısının oluşmadığını doğrulaması önemlidir.

sırt ağrısı için doktor ziyareti

Aktif noktalara masaj yaparak ağrıyı tedavi edebilirsiniz. Bu tür eylemler endokrin sistemin işleyişini ve hormonal metabolizmayı iyileştirecektir. Masaj nasıl yapılır, bir uzmana sorun.

sabah ağrısı

Bazen uykudan hemen sonra alt sırtta ağrı olur. Bazı insanlar buna çok nadiren rastlar ve bunu rahatsız bir pozisyonda yattıkları gerçeğine bağlar. Diğerleri genellikle uykudan sonra sırt ağrısı çekerler, bu nedenle böyle bir sorunun nedenlerini ararlar ve hangi tedavinin alınması gerektiğini düşünürler.

Uykudan sonra sırt ağrısının nedenleri:

 1. Torasik veya servikal omurganın osteokondrozu. Sırt ağrısına ek olarak, bir kişi artan yorgunluktan, öne, arkaya veya yana eğilirken artan ağrıdan şikayet eder. Tedavi edilmezse hastalık omurga boyunca, en lombere kadar yayılır.
 2. Gebelik. Uykudan sonra veya uyku sırasında, bebek aktif olarak uteroda büyüdüğü için anne adayının ağırlığının artması nedeniyle sırt ağrısı oluşur.

Uykudan sonra, bir kişinin bacakları tamamen uzatılmış halde uyuması ve gün boyunca alt sırt kasları üzerinde çok fazla stres olması nedeniyle alt sırt incinebilir. Yanlış yatak da sabah rahatsızlığına neden olabilir.

Uyku sonrası bel ağrısını önlemek için geceleri rahatlamanıza ve sırtınızı dinlendirmenize yardımcı olacak doğru yatağı seçmek önemlidir.

Uykudan sonra alt sırt hala ağrıyorsa, doktora gidin ve gerekli tüm çalışmaları yapın. Doktor sırt problemleri bulursa, gerekli tedaviyi reçete edecektir. Herhangi bir sorun bulunmazsa, neşeli ve sağlıklı bir insanda uykudan sonra kalkmak için yatağı veya kanepeyi değiştirmeyi düşünün.

Bel ağrısını böbrek problemlerinden ayırt etmeyi öğrenmek

Alt sırtta ağrı çekmek bazen böbreklerdeki sorunları gösterebilir. Doğru teşhis nasıl yapılır?

Böbreklerdeki ağrı şu şekilde tanımlanır:

 • İdrar yolunun tıkanması veya böbrekte bir artış ile akut ağrıda renal kolik not edilir. Ağrı çok şiddetli ise kişi bilincini bile kaybedebilir.
 • Böbreklerin gelen sıvıyı işlemek için zamanı yoksa, gözlerin altında, bacaklarda şişlik oluşur. Bazen basınç, sıcaklık yükselir, ciltte kaşıntı görülür.
 • erkeklerde sırt ağrısı
 • Böbreklerin çalışmaması durumunda hasta bel bölgesinde ağrı çekmekten şikayet eder. Bazen ağrı kalçaya yayılır.
 • Böbrekler alkol, uyuşturucu veya diğer zararlı maddelerden zehirlenirse bel bölgesinde de kalçaya kadar uzanan ağrılar oluşabilir.

Hasta idrar testlerini geçerse, deneyimli bir doktor idrarda miktarındaki değişiklikleri görecektir. Böbreklerdeki ve beldeki ağrıyı teşhis etmek için ultrason yapmanız gerekir.

Çalışmaya dayanarak, doktor ağrının nedenini belirleyecek ve tanımlanan hastalığın tedavisini reçete edecektir. Tedavi, ağrı, şişlik, iltihaplanma ve diğer rahatsız edici semptomları gidermek için özel ilaçlarla gerçekleştirilir.

Eğilirken ağrı

Bel bölgesinde öne eğilirken ağrı hissederseniz, bu fenomen çeşitli nedenlerle ortaya çıkabileceğinden doktora gidin. Çoğu zaman osteokondroz nedeniyle. Doktor muayene yapacak, tanı koyacak, öne eğilirken ağrının nedenlerini belirleyecek ve ayrıca gerekli tedaviyi yazacaktır.

Öne eğilirken bel ağrısı manuel terapi ile tedavi edilir. Tedavi fizyoterapi egzersizleri, akupunktur yardımı ile gerçekleştirilir. Tedavinin başarılı olması için duruşunuzu nasıl doğru tutacağınızı öğrenmek önemlidir.

ağrı tedavisi

Alt sırttaki ağrının tedavisi geleneksel yöntemlerle (tabletler, merhemler, enjeksiyonlar, yamalar), fizyoterapinin yanı sıra fizyoterapi, masaj, çamur ile gerçekleştirilir.

sırt ağrısı için abluka

Ana tedaviye ek olarak, evde halk yöntemleri kullanılarak terapi yapılır. Evde, lomber bölgedeki ağrıyı tedavi etmek için aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 1. Banyoya sıcak su akıtın. Kuru hardal (200 gram) ekleyin. 15 dakika banyo yaptıktan sonra duşun altında durulayın, iyice kurulayın ve ılık bir yatakta uyuyun.
 2. Balı sirke ile karıştırın (her biri bir yemek kaşığı). Ürünü bir lahana yaprağına koyun ve etkilenen bölgeye bandajlayın. Sıcak bir eşarp ile sabitleyin, kompresi bir saat bekletin.
 3. Dört bardak kumu fırında ısıtın. Bir yün torbaya dökün. Etkilenen bölgeye gece boyunca uygulayın. Evde, ağrı böbreklerle ilişkili değilse ve ayrıca vücut ısısı normalse, alt sırtını ısıtmak mümkündür.

Artık bel ağrısının neden oluştuğunu, evde ve geleneksel yöntemlerle nasıl tedavi edileceğini biliyorsunuz.