Torasik bölgenin osteokondrozu için semptomlar ve tedavi

Osteokondroz, omurların ve aralarında bulunan intervertebral disklerin dejeneratif-distrofik değişikliklere uğradığı kronik olarak meydana gelen patolojik bir süreçtir. Çoğu zaman, bu hastalık servikal ve lomber omurgayı etkiler. Torasik omurga çok daha az etkilenir, ancak bu patoloji kardiyak, pulmoner veya başka herhangi bir hastalıkla karıştırılabileceğinden ayırıcı tanı açısından bazı zorluklar sunar. Bu yazıda torasik osteokondrozise semptom ve tedavi açısından bakacağız.

Torasik bölgenin osteokondrozunda klinik tablo

Torasik osteokondrozda sırt ağrısı

Torasik omurgadaki dejeneratif-distrofik değişikliklerin önde gelen klinik belirtisi, omuz bıçakları arasında, göğüste, kaburgalar boyunca vb. Lokalize ağrı sendromudur.

Bazı hastalar orta derecede ağrı bildirirken, diğerleri aşırı derecede şiddetli ağrı bildirir. Ağrı sendromu, derin bir nefes almak, gövdeyi döndürmek veya eğmek, kolları kaldırmak ve diğer fiziksel aktivite türleri ile şiddetlenir. Ağrının lokalizasyonu nedeniyle osteokondroz anjina pektoris, miyokard enfarktüsü, pankreatit ve diğer bazı hastalıklarla karıştırılabilir. Kapsamlı bir ayırıcı tanı yapmak son derece önemlidir.

Şiddetli ağrı nedeniyle hasta derin bir nefes alamaz ve bu da nefes darlığı hissetmesine neden olur. Paralel olarak, üst ekstremitelerin hassas bozuklukları genellikle uyuşma, karıncalanma ve çok daha fazlası sırttaki kas gerginliği şeklinde görülür. Bazı durumlarda, klinik tablo, örneğin şişkinlik, epigastrik ağrı, mide ekşimesi vb. Gibi sindirim sistemindeki bozukluklarla desteklenir.

Torasik omurganın osteokondrozunun tedavisi

Her şeyden önce, torasik omurganın osteokondrozunun alevlenme döneminde, yatağa veya en az yarım yatak istirahati yapılması önerilir.

Ağrıyı gidermek için nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar kullanılır.

2014 yılında, Kazak Ulusal Tıp Üniversitesi'nden bilim adamları, sonuçları osteokondrozun karmaşık tedavisinin kas gevşetici kullanımıyla etkinliğini belirleyen bir makale yayınladılar.

Kas gevşeticilere gelince, kas spazmını durdurmayı amaçlarlar.

Tedavi planı mutlaka B vitaminleri, fizyoterapi prosedürleri ile desteklenir. Fizyoterapötik yöntemlerden elektroforez, manyetoterapi, fonoforez ve benzeri kullanılabilir.

Akut süreci durdurduktan sonra, hastaya masaj kursları, terapötik egzersizler verilebilir.

Bazı durumlarda, örneğin omuriliği sıkıştıran bir intervertebral fıtık varlığında cerrahi müdahale konusuna karar verilebilir.