Servikal osteokondroz için egzersizler

servikal osteokondroz ile ağrı

Bu patoloji her yıl daha da gençleşiyor. Bugün zaten 30-35 yaşlarında olan insanlar, uzun bir çalışma gününün ardından bundan muzdarip oluyor. Fiziksel hareketsizlik ve bilgisayardaki yoğun çalışma nedeniyle patolojiler erken ortaya çıkar ve aktif olarak gelişir.

Bu nedenle, servikal omurganın osteokondrozu ile boyundaki kan dolaşımını iyileştirmek için özel fizik tedavi kompleksleri geliştirilmiştir. Bunları her gün 10-15 dakika boyunca yapmak, patolojik değişikliklerin gelişme olasılığını azaltır veya engeller.

Servikal omurganın osteokondrozu için boyun için en iyi jimnastik egzersizleri seti doktor tarafından seçilir. Ancak önleme için yaygın olarak bilinenleri kullanabilirsiniz. Bugün size bunların en iyi 10'unu anlatacağız.

Servikal osteokondrozun özellikleri

Bu, çevrenin olumsuz etkisi veya kötü yaşam tarzı nedeniyle buna yatkın olan kişilerde ortaya çıkan dejeneratif bir hastalıktır.

servikal osteokondrozun özellikleri

Basit tıbbi tedaviler vardır. boyun ve sırt kasları ve omurlar için boyun ve başın arkasındaki ağrılar için egzersizler, servikal omurganın osteokondrozunun alevlenmesine, çıkıntılara, kafadaki basınç nedeniyle baş dönmesinin alevlenmesine karşı. Ancak bunları ciddi hastalıkların önlenmesi için değil, yalnızca rahatlamak için kullanmak çok daha keyifli.

En yaygın nedenler şunlardır:

 • Hareketsiz yaşam tarzı, hareketsiz çalışma.
 • Ağır kilo, ani kilo alımı.
 • Yanlış, dengesiz beslenme, vitamin ve mikro element eksikliğine yol açar.
 • Yaralanmalar alındı.
 • Konjenital patolojiler.
 • Omurga kolonunun eğriliği.
 • Servikal bölgede düzenli hipotermi.

Erken aşamalarda neredeyse görünmezdir, bu nedenle insanların zamanında önlemeye başlamak için zamanları yoktur.Ana belirtiler:

 1. Periyodik baş ağrıları.
 2. Hiçbir sebep yokken ani baş dönmesi.
 3. Çıtırtı.
 4. Performansta azalma, dalgınlık, bilgiyi hatırlayamama.
 5. Uyku sorunları.
 6. Üst ekstremitelerin duyarlılığında bozulma.
 7. Depresyon.
 8. Hipertansiyon yükseliyor.
 9. Periyodik bayılma.

Belirtiler çok zayıf ve değişken olarak kendini gösterdiği için ilk etapta hastalığın tespiti zordur. Bu nedenle doktorlar kendinizi korumak için egzersizler önermektedir.

Derslere neden ihtiyaç duyulur?

Sadece 10 egzersizle servikal osteokondrozu jimnastikle sonsuza kadar tedavi etmek mümkün mü? HAYIR. Beden eğitimi yardımıyla zararı tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır ancak egzersiz terapisi bunu durdurmaya yardımcı olur. Ve bu onun asıl görevidir - bir kişiyi gelecekte sorunlardan ve acıdan kurtarmak.

servikal osteokondroz belirtileri

Boyun vücudumuzun sürekli strese dayanabilen en önemli kısımlarından biridir. Oturduğumuzda bile kafayı destekler, ona kandan besin ve oksijen sağlar. Ancak risk faktörleriyle birlikte spazmlar ve kasılmalar gelişebilir, kan dolaşımı bozulabilir, sinirler sıkışabilir, omurlararası diskler bozulmaya başlayabilir. Bütün bunlar sürekli dayanılmaz ağrılara, yoruculuğa ve yaşam kalitesinin düşmesine yol açacaktır.

Bir kişiyi rahatsızlığı gidermek için ilaçlar ve masajın yanı sıra terapötik egzersizler de kullanılır. Egzersiz terapisi uzmanlar tarafından kasları nazikçe ısıtacak ve spazmları giderecek şekilde oluşturulur.

Boyun ve omuzlarda ağrı ve baş dönmesi tedavisi için en güvenli sabah egzersizleri bile, servikal omurganın osteokondrozunun alevlenmesi sırasında servikal omurlarda ağrı evde kullanılmamalıdır.

Egzersiz yapma kuralları

Servikal omurganın ve servikal omurların osteokondrozunun tedavisi için fiziksel egzersizler uzun yıllardan beri kullanılmaktadır.

Bir dizi kurala uyun:

 • Öncelikle bir doktora görünün.
 • Uyumak için düz, sert ve kaymaz bir yüzey seçin.
 • Antrenmanınız öncesinde, sırasında ve sonrasında ritminizi ölçün. Okumaların dakikada 129 atımı aşmadığından emin olun, gerekirse yükü azaltın. Ölçümler bir spor bileziği kullanılarak veya bir kronometre kullanılarak nabzınızın sayılmasıyla yapılabilir.
 • Her şey sorunsuz ve yavaş bir şekilde yapılmalıdır. Yürütme hızı ve hareketlerin genliği giderek artar.
 • Sonuç almak için haftada en az 5 kez düzenliliği korumak önemlidir.
 • Yanlış sıralama veya aşırı yük kişiye zarar verebilir. Bu nedenle fizik tedavi kursunun ilgili hekim tarafından hazırlanması daha iyidir.
Osteokondroz için servikal yaka bölgesine yönelik egzersizler herkesin erişebileceği jimnastiktir. Ancak ihtiyati kurallara uyulmasını gerektirir.

Servikal osteokondroz için en iyi 10 egzersiz

Servikal kondroz için egzersizler her gün için terapötik egzersizler ve egzersizlerdir, ancak alevlenme sırasında boyun kompleksi yapılmaz ve hangi fiziksel egzersizlerin yapılacağına doktor tarafından karar verilmelidir.

Bunlar şunları hedefliyor:

 1. Omurgayı ve omuz, kol, sırt ve göğüs kaslarını güçlendirmek.
 2. Spazmların önlenmesi ve mevcut olanların ortadan kaldırılması.
 3. Hareketlilik ve koordinasyonu geliştirir.
Servikal osteokondroz için egzersizler
Egzersiz terapisinin başarısının önemli bir koşulu ön ısınma kısmıdır. Bu prosedür olmadan yaralanma riski vardır. Omuzlarınızı birkaç kez döndürmeniz, başınızı düzgün bir şekilde yanlara çevirmeniz ve kollarınızı kaldırmanız yeterlidir. Gerekli kaslar ısındığında ana kompleksi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Servikal osteokondroz ile boynun nasıl gerileceğini, servikal omurganın nasıl güçlendirileceğini ve omurların sağlığının nasıl korunacağını gösteren 10 sınıf:

 • Yorgun kasları gevşetin.Ayakta, eller serbest. Avuç içlerinizi yumruk haline getirin ve kollarınızdaki tüm kasları gerin. Aynı zamanda omuzlarınızı indirin, sırtınızı düzleştirin ve gergin bir şekilde donun. 30 saniye basılı tutun, ardından avuçlarınızı açın ve rahatlayın. 30 saniye sonra gergin pozu tekrarlayın.
 • Sizin için rahat olan herhangi bir vücut pozisyonundan.Tam karşıya doğru bak. Daha sonra başınızı yavaşça sola doğru eğin. Elinizi hareket ettirmeden veya kaldırmadan kulağınızı omzunuza değdirmeye çalışın. Kasların gerildiğini hissederek hareketi yumuşak bir şekilde yapın. Başınız öne eğilerek 10-15 saniye donun, ardından düzeltin ve hareketi sağa doğru tekrarlayın. Hareket ederken hislere odaklanın.
 • Sarkaç veya alçaltılmış kafanın dönüşleri.Sizin için rahat olan bir pozisyon alın. Çeneniz şah damarının yanındaki boşluğa değecek şekilde başınızı öne doğru eğin. Bir saniyeliğine duraklayın ve sırt kaslarınızın gerginliğini hissedin. Daha sonra çenenizi derinizden kaldırmadan yavaşça sağa doğru hareket etmeye başlayın, omuz bölgesine ulaşın ve donun. Orijinal pozisyona dönün ve ardından ters yönde tekrarlayın. Farklı yönlerde 7-10 tekrar yapın.
 • Omuz kaldırma.Omuz kuşağının ısıtılması önemli bir rol oynar. Rahat bir durumda olun. Daha sonra aynı anda her iki omuzunuzu mümkün olduğu kadar kaldırın, hareket ettirmemeye çalışın. Daha sonra omuzlarınızı indirip biraz geriye doğru hareket ettirerek rahatlayın. 5-10 kez tekrarlayın. Bunu yaparken nefesinizi izleyin.
 • Zıt yönlerde hareket.Omuzların başlangıçta tamamen gevşemesi. Daha sonra ikisini de aynı anda biraz zorlayıp ileri doğru hareket ettiriyoruz. Sonra onu geri alıyoruz, düzeltiyoruz, kürek kemiklerini bir araya getirmeye çalışıyoruz. Kaçırma noktalarında biraz dondurun. Tekrar tekrar yapın.
 • Eğimler.Sırtınızı düzeltin, omuzlarınızı düzeltin. Başınızı yavaşça aşağı doğru eğin. Ancak omuzlarınızı ileri doğru hareket ettiremezsiniz. Bir an dondurun, alın. Her zaman başınızı aşağı indirmeye çalışarak 5-10 kez yapın. Acının olmaması gerekiyor.
 • Sırt ve üst uzuvlar.Oturma veya dik pozisyonda yapılabilir. Kollarınızı düzeltin ve açın, omuzlarınızı indirin ve gevşetin. Daha sonra sırtınızı gerin ve kürek kemiklerinizi birbirine doğru sıkın. Kollarınızı hafifçe öne doğru hareket ettirerek rahatlayın. 5-7 kez yapın, üst uzuvların kendilerinin hareket etmemesine dikkat edin, tüm hareketler omurga kaslarının çabalarıyla gerçekleştirilir.
 • Fırçaların dönüşü.Kollarınızı daha önce olduğu gibi açın, omuzlarınızı indirin. Dirseklerinizi yukarı doğru bükün ve avuçlarınızı yumruk haline getirin. Dirsek kıvrımını yere dik tutarak yumruklarınızı ellerinizde 4 kez saat yönünde ve saat yönünün tersine çevirin. Şu andaki asıl görev elin sabit pozisyonudur.
 • Rotasyon.Daha önce bulunduğumuz pozisyonda kalıyoruz. Üst uzuvlarınızı dirseğinize kadar gevşetin ve ardından dirseklerinizle önce bir yönde, sonra diğer yönde birkaç dönme hareketi yapın. Ellerinizi yanlarınıza yerleştirin. 5-7 set - tekrar yapın.
 • Omuz rotasyonu.Üst uzuvlarınızı açın, omuzlarınızı gevşetin. Daha sonra omuz ekleminde ileri ve geri 4-5 dönüş gerçekleştirin. Rahatlayın, birkaç kez daha yapın.
Omuzlar ve boyun için terapötik jimnastik, baş dönmesi, erkeklerde, kadınlarda ve yaşlılarda baş ağrılarına karşı tam tedavi kompleksine dahildir; bu, evde servikal omurganın osteokondrozu olan omurlar için en iyi ve etkili statik ısınmadır. profesyonel bir eğitmen size nasıl yapılacağını gösterir, ancak alevlenme durumunda bundan kaçınmak daha iyidir.

Çeşitli ders sistemleri

servikal osteokondroz için eğitmen ile egzersizler

Sorunun yaygınlığını bilen birçok uzman, sırttaki baş ağrıları için yapılması gereken, servikal omurganın osteokondrozu ile omuz ve boyun kaslarını güçlendirmek için kadın ve erkekler için kendi fiziksel egzersiz ve jimnastik setlerini geliştirdi. evde pratik yapmak için en iyi ve en etkili yöntem olduğunu düşünerek beyindeki kan dolaşımını iyileştirmek. Egzersiz terapisinin etkinliği doğru ve düzenli uygulandığında kanıtlanmıştır.

Statik egzersizler

Neredeyse hareket etmeye gerek yok. Ofisteki masanızda yapılabilirler:

 1. Avuç içlerinizi alnınıza yerleştirin.Kas tabakasını gererek avuç içlerinize baskı uygulayarak onları hareket ettirmeye çalışın ve öne doğru eğilin. Aynı zamanda kollarınızı germeniz ve direnmeniz gerekiyor. Gerilim halinde 20-30 saniye geçirmeniz, ardından tamamen rahatlamanız ve 10-20 saniye sonra tekrarlamanız gerekir.
 2. Ellerinizi başınızın arkasına koyun, önce onları birbirine kenetleyin.Başınızı kuvvetle geriye atmaya çalışın ve bu sırada harekete ellerinizle direnin. Gerilimde 15-30 saniye geçirin. 4-5 kez tekrarlayın.
 3. Kilidi açmadan ellerinizi üstüne koyun.Şimdi doğrudan başınızın üstüne bastırmanız ve basınca aktif olarak direnmeniz, başınızı yukarı çekiyormuş gibi görünmeniz gerekiyor. Süre önceki derslerle aynıdır.
 4. Ellerinizi kilitleyerek kafatasının tabanına doğru hareket ettirinve basın, basınca aktif olarak direnin, başınız geriye yaslanmaya çalışın.
Her biri 3-4 kez tekrarlanır. Duygularınızı izlemek önemlidir.

Dikul'un egzersizleri

Kompleksin ileri osteokondrozu olan kişiler için mükemmel olduğu biliniyor. Herkes bunu evde yapabilir.

Yumuşak hareket önemlidir.

 • Sağ elinizi sol kulağınıza yerleştirin.Aynı zamanda dirseğinizi omuz hizasında hafifçe bükerek sol elinizi kaldırın. Ana elinizi kullanarak kulak kepçesi bölgesine bastırarak başınızı yavaşça eğin. 7-10 saniye boyunca sabitleyin. bu pozisyonda. O zaman tam tersini yapın.
 • Kollarınızı kaldırın ve avuçlarınızı birbirine kenetleyin.Bunları yavaşça başınızın arkasına yerleştirin ve başınızı eğerek hafif bir baskı uygulayın. Aynı zamanda sırtınızı yuvarlayarak kemer yapın. Birkaç saniye bu pozisyonda donun ve ardından yavaşça düzeltin.
 • Dirseğinizi masaya koyun ve rahatça dinlendirin.Avuç içlerinizi alt çenenizin çevresine yerleştirin. Boynunuzu gerin ve bu pozisyonda başınızı farklı yönlere nazikçe hareket ettirmeye çalışın.
 • Avuç içleriniz birbirine bağlıyken oksipital bölgeye basın.Boyun kaslarının çabaları yardımıyla direncin üstesinden gelin, baş ucunu geriye atmaya çalışın

Bubnovsky'ye göre egzersizler

Bubnovsky'ye göre egzersizler

Yüksek tansiyon ve baş ağrıları sırasında bile kullanılabilirler. Ağrı oluşabilir. Kompleksi geliştiren doktor, ağrı orta derecede ise uygulamaya devam edilmesini tavsiye ediyor.

En etkili:

 1. Başınızı göğsünüze doğru indirin ve rahatlayın.Daha sonra boyun kaslarınızın bulunduğu bölgeyi sıkın ve baş ucunu önünüze doğru uzatın. Hareketin her uç noktasında kısa süreliğine durun.
 2. Aynı pozisyondaSırayla alt çenenizi koltuk altlarınıza doğru uzatın.
 3. İlk pozisyona dönün. Baş ucunun konumunu sağa doğru değiştirin ve ardından geriye doğru eğin ve tavana bakın. Yavaşça başlangıç pozisyonuna dönün ve hareketi tekrarlayın.
 4. Ellerinizi yukarıdan birleştirin ve onlara aşağıdan yukarıya doğru bakın.Kollarınızı yanlara doğru açın, boynunuzu hareket ettirin ve sırasıyla sol ve sağ ellerinize bakın.
 5. Kollarınızı yukarı ve avuç yüzeylerini dışarı doğru uzatın.Çenenizin yere tam olarak paralel olduğundan ve hafifçe öne doğru hareket ettiğinden emin olun.
Osteokondroz için boyun silindiri masajı

Doktor ayrıca faydalı kuvvet egzersizleri de geliştirdi.Bunları kendiniz yapabilirsiniz:

 • Sandalyelerde şınav çekin.Avuç içlerinizi iki sandalyenin koltuklarında uzanmış kollarınızın üzerine yerleştirin. Ayaklarımızı yerde bırakırız ya da sandalyelerin hemen altına kadar yükseltiriz, örneğin kanepenin koltuğuna koyarız. Şınavları sorunsuz ve yavaş bir şekilde yapıyoruz. Ani hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Yatar pozisyonda dambılları ellerinizde tutun.Nefes alın, kaldırın, nefes verin, yavaşça baş ucundan indirin.
 • Pozisyon ve ekipman değiştirmeden bunu yapmaya devam ediyoruz.Nefes vererek önümüze dönüyoruz ve nefes verirken avuç içlerimiz yere değmeyecek şekilde uzaklaşıyoruz.
İlk kez antrenmana başladığınızda eğer böyle bir tecrübeniz yoksa hareketleri 3-5 kez yapın. Tekrarları yavaş yavaş artırın ve her biri için on beşe kadar çıkarın.

Kontrendikasyonlar

Servikal osteokondroz için egzersizlere kontrendikasyonlar

Doktorunuz size evde servikal osteokondroz için hangi egzersizleri yapamayacağınızı, ne yapabileceğinizi ve yapmanız gerektiğini söyleyecektir. Karmaşık ve yük, yaklaşım sayısı ayrı ayrı seçilir. Fizik tedavi komplekslerini gerçekleştirmek için bir takım kontrendikasyonlar vardır. Bunlardan en önemlisi akut fazdır. Bu dönemde aşırı fiziksel aktivite yalnızca dejeneratif hastalığı körükler. Derslere ancak eğitmenin izni alındıktan sonra ve onun gözetiminde ilk kez başlanabilir. Diğer kontrendikasyonlar geçici ve mutlak olarak ikiye ayrılır.

Bir süre eğitimden uzak durmaya değer:

 1. Komplikasyonlar tespit edilirse.
 2. Akut hale gelen diğer kronik hastalıkların varlığında.
 3. Vücudun herhangi bir parazit türü tarafından bulaşıcı enfeksiyonu: virüsler, mantarlar, bakteriler.
 4. Osteokondrozun alevlenme dönemi, tedavi sürecinin tamamlanması.
 5. Boyun bölgesinde iltihaplanma.
 6. Boyun kaslarında veya deride hasar, sıyrıklar, kesikler, morluklar, darbe ve düşmelerin sonuçları.
 7. Kardiyovasküler sistem patolojilerinin alevlenmesi saldırıları.
 8. Ateş, sıcaklığın artmasına neden olan viral hastalıklar.
 9. Kronik veya geçici yorgunluk.
kronik yorgunluk nedeniyle egzersiz yasağı

Aşağıdaki durumlarda egzersiz setleri kullanılmamalıdır:

 • Büyük damarların yakınında bulunan herhangi bir kökene sahip yabancı cisim.
 • Tespit edilen emboli, kan pıhtılarının varlığı.
 • Herhangi bir yoğunlukta kanamanın varlığı.
 • Özellikle alevlenme sırasında kalp ve kan damarlarının ciddi hastalıkları.
 • Atriyoventriküler blok aşaması 2-3.
 • Kanser. Malign tümör.
 • EKG'de belirgin bozulma.
Servikal omurganın osteokondrozunun neden olduğu ağrı için boyun ve omuzlara yönelik çok çeşitli egzersiz terapisi egzersizleri herkes için farklı şekilde seçilecektir, jimnastik sırasında hangi hareketlerin yapılacağına ve günlük egzersizlere uzman doktor tarafından karar verilmelidir. Etkinliği ve güvenliği yalnızca programın bireysel seçimiyle garanti edilebilir.

Derslerin etkililiği nasıl artırılır?

Alevlenmeler arasındaki dönemde ek ilaç almamak ve hastalığın gelişmesini önlemek için servikal osteokondroz için jimnastikten sonuç almak önemlidir.

Verimliliği artırmak için çeşitli kurallara uymalısınız:

 1. Haftada en az 5 kez egzersiz yapın.İdeal olarak, sürekli olarak yüksek sonuçlar elde etmek için yüke her gün ihtiyaç duyulur.
 2. Hareketsiz bir yaşam tarzı sürdüren insanlar için kompleksin günde 2 kez yapılması gereklidir., bilgisayarda çok fazla zaman geçirmek veya boynun gergin olduğu statik bir pozisyonda bulunmak. Bu tür kişiler risk altındadır ve bu nedenle önlemeye daha fazla dikkat edilmelidir.
 3. Hastalığın semptomları ortadan kalktıktan sonra eğitim durmaz.Düzenli olarak fiziksel aktivite düzeyini sürdürmezseniz, osteokondroz atakları hızla geri dönecektir.
Osteokondroz için terapötik masaj

Egzersiz setine bazı yararlı yaşam tarzı değişiklikleri ekleyerek hastalığa karşı direnç göstermenin etkinliğini artırmak da mümkündür:

 • Beslenme.Özel bir diyetin ardından osteokondroz gelişimini önemli ölçüde yavaşlatabilirsiniz. Günlük diyetinizde tuz, baharat, sirke, fermente süt ürünleri ve yapay katkı maddeleri ve boyalar içeren lorlar ve soda miktarını önemli ölçüde azaltmalısınız. Alkolün içerdiği veya sigara içerken açığa çıkan maddelerin kemiklerin gücü üzerinde son derece olumsuz etkisi olduğundan, alkol tüketimini azaltın ve sigarayı bırakın.
 • Soğuk ve sıcak duş– kan dolaşımını ve belirli bölgelerin besinlerle beslenmesini kolayca iyileştirmenizi sağlayan bir araç. Maksimum etki için günlük olarak su prosedürlerinin sonunda alınmalıdır. Sıcaklık 1 dakika içinde değiştirilmelidir (sıcak ve soğuk su için dönüşümlü olarak 10-15 saniye). En iyi etkiyi elde etmek için su jeti doğrudan boyna ve omuzlara yönlendirilmelidir.
 • Masaj– Yorgunluğu gidermeye ve kas spazmlarını önlemeye yardımcı olan iyi bir çare. Her altı ayda bir boyun, yaka bölgesi ve omuzlara profesyonel masaj yapılması tavsiye edilir. Ayrıca yorgunluğu gidermek için düzenli olarak kendi kendine masaj yapın.
Serviko-brakiyal osteokondroz için terapötik egzersizler, sağlığı korumak ve alevlenmeleri ve hastalığın daha da gelişmesini önlemek için en önemli önlemlerden biridir. Bu nedenle sabah egzersiz terapisinin her zaman yanınızda olacağına hazırlıklı olmalısınız.

Önlemeye yönelik egzersizler

servikal osteokondrozun önlenmesi için egzersizler

Boyun kaslarının güçlendirilmesi ve servikal omurganın osteokondrozu için esneme ana görevlerdir. Düzenli pratik yaparak dayanılmaz ağrıları ve ilaç tedavisi gerektiren atakları uzun süre unutabilirsiniz. Bu nedenle, bu hastalıkla daha önce karşılaşmış veya bundan kaçınmaya çalışan çoğu insan, omurlararası diskleri gereksiz stresten koruyarak düzenli olarak önleme yapmayı tercih etmektedir.

Önleyici egzersizler olarak istediğiniz egzersiz setlerinden herhangi birini alabilirsiniz. Hareketlerin her birini gün içinde 15-20 kez yapmaya değer.

Sırtın herhangi bir kısmındaki sorunları önlemenin bir başka etkili yolu da düzenli spor eğitimidir. Sırt için en yararlı sporlar yüzme, su sporları, hentbol ve suda stres yaratmayı içeren diğer aktivitelerdir.

Önleyici egzersizler sırasında başarı için önemli bir faktör doğru yüktür. Sırtınızı sağlıklı tutmak için yaşınızı ve fiziksel özelliklerinizi göz önünde bulundurun ve kendinizi aşırı yormaktan kaçının.