Omuz ekleminin artrozu - ilk semptomlardan iyileşmeye kadar

Eklemlerimiz yaşamımız boyunca sürekli stres yaşar. Bunun sonucunda kıkırdak dokusu yıpranır ve kemik dokusu deforme olur ve omuz ekleminde artroz meydana gelir ki bu da yaşlı ve yaşlı insanların en sık karşılaştığı sorunlardan biri haline gelmiştir.

Hastalığın gelişimi, hareketlerin tamamen kısıtlanmasına ve eklemlerde sürekli ağrıya yol açabilir. Bu nedenle artroz tedavisi hastalığın ilk belirtilerinde başlamalıdır.

Omuz ekleminin artrozu nedir

Omuz ekleminin kıkırdak ve komşu kemik dokusundaki distrofik değişiklikler tıpta omuz ekleminin artrozu olarak tanımlanır ICD-10 - M19. 91. Çoğu zaman, gün içinde sürekli stres ve şiddetli stres yaşayan omuzun akromioklaviküler ekleminde artroz meydana gelir.

Yaralanmaların ve çeşitli inflamatuar süreçlerin etkisi altında kıkırdak dokusu hasar görür ve yavaş yavaş zayıflayarak kırılgan ve ince hale gelir. Kıkırdak dokularındaki yıkıcı süreçleri hızlandıran tuzların birikmeye başladığı kıkırdak çatlakları oluşur. Bu tür tuz birikimleri sonucunda kemik dokusu yoğunlaşarak deforme olmaya başlar ve akromioklaviküler artroz gelişir.

Omuz eklemi artrozu olan hastalar için kıkırdak dokusunun yenilenmesi için masaj yapılması önerilir.

Bu süreç yavaş yavaş ortaya çıkar ve kroniktir, ilk başta asemptomatiktir, ancak yavaş yavaş hastalığın belirtileri artar ve zamanla eklem bölgesinde tam hareketsizliğe yol açabilir.

Aşağıdaki faktörler patolojik sürecin başlangıcını tetikleyebilir:

 • Eklemin deforme olmasına ve iltihaba neden olmasına neden olan omuz yaralanmaları.
 • Uzun süre omuz eklemine yetersiz kan akışı - bu duruma damar bozuklukları neden olabilir.
 • İnşaat işçileri, sporcular ve yükleyiciler arasında eklemlerde sürekli yüksek yükler gözlenmektedir.
 • Konjenital eklem patolojileri.
 • Yetersiz beslenme ve bunun sonucunda metabolik bozukluklar.

Önemli!Hastalığın en yaygın şekli omuz ekleminin travma sonrası artrozudur, ICD-10 kodu -M19. 91.

Omuz eklemi insanlarda en hareketli olanlardan biridir ve bu da eklemde oldukça sık yaralanmalara neden olur. Düzenli olarak ve uzun süre tekrarlanan eklemdeki küçük bir yaralanma bile artroz gelişmesine yol açar. Sağ omuz ekleminin artrozu en yaygın olanıdır çünküNüfusun çoğunluğu "sağ elini kullanıyor" ve sağ taraftaki yük her zaman daha fazla.

Hastalığın gelişimi için nedenler ve faktörler

Çoğu zaman, yaşlı insanlarda artroz tanısı konur ve kişi büyüdükçe patolojinin tespit edilme olasılığı da artar.

Omuz artrozunun gelişmesinin nedenleri ve önkoşulları:

 • Yaralanmalar. Kırıklar, morluklar ve çıkıklar omuz ekleminin kemik ve kıkırdak dokusunu etkileyerek çeşitli komplikasyonlara neden olur - kapsülde hasar, bağ kopması. Zamanında tedavi, komplikasyonların gelişmesini ve artroz oluşumunu önler.
 • Vasküler patolojiler. Diyabet, ateroskleroz ve varisli damarlar artroz gelişimini etkileyebilir. Ayrıca sigarayı kötüye kullanan kişilerde hastalığa yakalanma riski artmaktadır.
 • Fiziksel hareketsizlik. Aşırı yeme ile birlikte fiziksel aktivite eksikliği fazla kilolara neden olur. Sonuç olarak metabolizma bozulur, bu da kıkırdak ve eklem çevresi dokularda kan dolaşımının bozulmasına neden olur - artroz gelişir.
 • Hormonal ve bağışıklık bozuklukları- gut, sedef hastalığı vb.
 • Eklem hastalıkları– sinovit, kronik ve akut artrit, aseptik doku nekrozu.
 • Endokrin sistem hastalıkları ve metabolik bozukluklar. Bu koşullar vücutta eklem sağlığı için gerekli olan vitamin ve minerallerin (kalsiyum ve fosfor gibi) eksikliğine neden olur. Bu, eklemlerin durumunu olumsuz yönde etkiler ve içlerindeki iyileşme süreçlerini zorlaştırır.

Çoğu zaman, artroz tek bir faktörün etkisi altında ortaya çıkmaz, gelişimi aynı anda birkaç nedenin birleşimi ile desteklenir.

Omuz artrozunun tipleri ve semptomları

Artroz gelişimi uzun süre devam ettiğinden, ilk başta hastalık pratikte kendini göstermeyebilir, ancak bazen şiddetli fiziksel aşırı yük veya hipotermi sonrasında kendini hissettirebilir.

Floroskopi, doktorların omuz eklemindeki artrozu teşhis etmesine yardımcı olacak

Artrozun ana belirtileri:

 1. Omuz ağrısı.Bu artrozun ana belirtisidir - ağrı farklı niteliktedir, genellikle hareket ve omuz eklemi üzerindeki yük ile yoğunlaşır. Ağrı, omuzun hareket kabiliyetini sınırlayan rahatsızlığa neden olur.
 2. Hareket ederken çıtırtı sesi. Omuz eklemlerindeki tuz birikintileri, hareket ederken eklemde karakteristik bir çıtırtı (veya tıklama) sesine neden olur.
 3. Hareket kısıtlamaları. Artrozun evresine bağlı olarak kendini gösterir - hastalığın başlangıcında herhangi bir kısıtlama yoktur, alevlenme sırasında hasta kolunu serbestçe döndüremez ve hareket ettiremez.

Bazen ağrının lokalizasyonu atipik olabilir ve kol veya dirseğe zarar verebilir. Palpasyonla ana ağrı kaynaklarını - kürek kemiğinin alt kenarı ve köprücük kemiği - belirleyebilirsiniz.

Not!İlk aşamada 1. derece artroz herhangi bir belirtiye neden olmaz. Bunun nedeni kıkırdak dokusunda sinir uçlarının bulunmamasıdır, bunun sonucunda patolojik süreç eklemlerin çok ötesine uzandığında hastalık kendini göstermeye başlar..

Kemik ve kıkırdak dokusundaki hasarın niteliğine ve derecesine bağlı olarak, artrozun belirli semptomlarla karakterize edilen üç aşaması vardır.

Belirtiler 1. aşama 2. aşama 3. aşama
Ağrı Nadiren ortaya çıkar - genellikle akşamları veya sabahları, egzersiz veya hipotermi sonrasında Herhangi bir hareketle ortaya çıkan yoğun ağrı Ağrı istirahat halindeyken bile süreklidir
Hareket kısıtlamaları Biraz Olası hareketlerin genliği azalır Hareket kabiliyetinin keskin ve bazen tamamen kısıtlanması. Kolun kaçırılması ve yükseltilmesi imkansız hale gelir. Elin çok acı veren bir pozisyonda tutulması gerekiyor
Omuz ekleminde gıcırtı ve çıtırtı Ani hareket ederken hafif çıtırtı sesi - acı yok Her hareketinizde bir gıcırtı ve net bir çatırtı duyarsınız Herhangi bir hareketle duyulan sürekli çıtırtı tıklamaları
Lokal bulgular (eklem bölgesinde kızarıklık ve şişlik, hastalık bölgesinde artan sıcaklık) Mevcut değil Alevlenme dönemlerinde ortaya çıkar Eklemde sürekli iltihap var
Eklemin sertleşmesi Mevcut değil Nadiren oluşur Omuzda sertleşme ve deformasyon var
Röntgende görülebilen eklemdeki değişiklikler Mevcut değil Eklem deformasyonu belirtileri, eklem aralığının daralması ve osteofitlerin görünümü görülebilir Eklem tahribatının izleri görülüyor

İlk aşamanın süresi birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. 3. derece omuz ekleminin artrozu sadece cerrahi önlemlerin yardımıyla tedavi edilir, çünküdurum engelliliği tehdit ediyor.

Patoloji türlerinden biri omuz ekleminin deforme edici artrozudur. Bu durum eklem kıkırdağının tahrip olması ve eklem yüzeylerindeki kemiklerde geri dönüşü olmayan değişikliklere neden olması anlamına gelir. Bu tür değişiklikler kıkırdak dokusunun yanı sıra eklem kapsülünü ve sinovyal membranı da etkiler, bu da omuz ekleminin tahribatına ve deformasyonuna yol açar.

Deforme edici artroz, omuz ekleminde hava değiştiğinde ve geceleri yoğunlaşan ağrılı ve donuk ağrı ile kendini gösterir. Patoloji kroniktir ve tamamen iyileşmesine izin vermez, ancak rahatsız edici semptomların hafifletilmesine ve dokulardaki yıkıcı süreçlerin durdurulmasına yardımcı olacaktır.

Omuz ekleminde artroz nasıl tedavi edilir

Omuz artrozunu tedavi etmeden önce, artrozun şeklini ve evresini belirlemeyi amaçlayan bir dizi teşhis önlemi gerçekleştirilir. Bu tür önlemler arasında vücutta iltihaplanma sürecinin varlığını doğrulayabilen laboratuvar ve biyokimyasal kan testlerinin yapılması gereklidir.

Omuz ekleminin artrozunun tedavisi bir uzmana danışılarak başlamalıdır.

Omuz artrozundan şüpheleniliyorsa, hastadan bir dizi kendi kendine teşhis önlemi alması istenir:

 • Ellerinizi kilit şeklinde kürek kemiklerinizin arasına yerleştirin;
 • Belinizin arkasına bir kemer bağlayın;
 • Dirseğinizi omuz hizasında bükün ve başınızın arkasındaki saçları tarayın.

Hasta tüm bu aktiviteleri zorlanmadan yaparsa artroz riski taşımaz. Ancak görevleri tamamlamak zorsa ve köprücük kemiği ile omuz bölgesinde ağrıya neden oluyorsa, daha derinlemesine araştırma yapılması gerekir - daha doğru tanı için floroskopi ve manyetik rezonans görüntüleme kullanılır.

2. derece artroz ve hastalığın ilk evresi konservatif yöntemlerle tedavi edilir, ancak sonuç alınamaması durumunda cerrahi önlemlere başvurulabilir.

Artroz tedavisinin konservatif yöntemleri, tedavi aynı anda birkaç yönde gerçekleştirildiğinde kombinasyon halinde gerçekleştirilir:

 • İlaçlarla tedavi;
 • Fizyoterapi;
 • Geleneksel yöntemlerle tedavi;
 • Terapatik jimnastik ve akupunktur;
 • Özel diyet;
 • Kaplıca tedavisi.

Önemli!Omuz artrozunun tedavisi için önemli bir koşul, omuz ekleminin dinlenmesini sağlamaktır (sol omuz ekleminin artrozu gözlendiğinde bunu yapmak daha kolaydır) ve bu tür hafif bir rejim, kursun bitiminden sonra bile kullanılmalıdır. terapi. Hasta omuz kuşağına yüklenmeye devam ederse hastalık ilerleyecek ve sonuçta ameliyata yol açacaktır.

Ameliyat tedbirleri arasında endoprotez ameliyatı (hastalıklı (yıpranmış) eklemin yapay muadili ile değiştirilmesi) yer alır. Bu ameliyat pahalıdır ve hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde artırsa da ameliyatın 10-15 yılda bir tekrarlanması zorunluluğu gibi bir dezavantajı vardır.

İlaç tedavisi

İlaçlarla tedavinin birkaç yönü vardır - ağrının giderilmesi, inflamatuar süreçlerin hafifletilmesi ve kıkırdak dokusunun doğrudan restorasyonu.

İlaçlar ve haplar

İltihabı ve ağrıyı ortadan kaldırmak için aşağıdaki ilaç grupları kullanılır:

 • Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar;
 • Analjezikler ve antispazmodikler.
Omuz ekleminin artrozunda iltihabı hafifletmek için eklem içi enjeksiyon

Bu ilaçlar ağızdan veya kas içinden (enjeksiyon şeklinde) reçete edilebilir. Ağrıyı iyi giderir ve iltihabı hafifletir, ancak uzun süre alınamazlar - tedavi kısa süreli olarak gerçekleştirilir.

Kıkırdak dokusunun tahribatı, aktif bileşenleri içeren kondroprotektörler grubundan ilaçlarla tedavi edilir: glukozamin, kondroitin sülfat ve hyaluronik asit.

Kondroprotektörler kıkırdak dokusu için değerli bir yapı malzemesidir, ancak ilaçların yalnızca ilk iki aşamada onarıcı etkisi vardır. Kondroprotektörlerin kullanımından elde edilen ilk sonuçlar, kullanımdan sadece 3 ay sonra gözlenir ve genel tedavi süreci yaklaşık bir yıldır.

Artroz tedavisinde, eklem dokularının demineralizasyonunu önleyen maddeler içeren diyet takviyeleri ve vitamin-mineral komplekslerinin alınması zorunludur.

Şiddetli inflamatuar süreçler için "eklem içi blokaj" adı verilen bir yöntem kullanılır. Tekniğin özü, hormonal ilaçların akromiyon ekleminin boşluğuna sokulmasıdır. Bu tür enjeksiyonların güçlü bir anti-inflamatuar etkisi vardır, ancak birçok yan etkisi vardır, bu nedenle tedavide her zaman kullanılamazlar.

Merhemler

Harici kullanım için omuz eklemi bölgesindeki cilde uygulanan merhemler etkili bir şekilde kullanılır. Artroz merhemleri anestezik etkiye sahiptir, antiinflamatuar maddeler ve kan dolaşımını artıran maddeler içerir.

Önemli!Artroz merhemleri rahatsız edici semptomları hafifletmeye yardımcı olur, ancak hastalığı tedavi edemezler.

Merhemlerin ağrı kesicilere göre avantajları, gastrointestinal sisteme zarar vermeden lokal anestezik etkiye sahip olmalarıdır. Ancak aynı zamanda bir dezavantajları da var - ağrı sendromunun yoğunluğu nedeniyle ağrıyı her zaman hızlı bir şekilde gideremezler.

Fizyoterapi

Artrozu ilk aşamalarda tedavi etmenin ana yöntemi ilaç almaktır. Fizyoterapötik prosedürler ilaç almanın etkisini artırabilir ve ayrıca yan etki olasılığını azaltabilir.

Artroz tedavisinde aşağıdaki tedavi yöntemleri kullanılır:

 • Elektroforez;
 • Manyetik alana maruz kalma;
 • Radyasyona maruz kalma (ultraviyole, kızılötesi, lazer);
 • Ultrason.

Fizyoterapötik faaliyetler yılda birkaç kez kurslarda gerçekleştirilir. Tedavi türü ve yöntemi, hastalığın derecesine, hastanın yaşına ve diğer endikasyonlara bağlı olarak her hasta için ayrı ayrı seçilir.

Evde tedavi

Omuz ekleminin artrozunun evde tedavisi, doktorun izniyle ilaç tedavisine ek olarak gerçekleştirilir.

Jimnastik ve egzersiz terapisi

Omuz ekleminin artrozu için fizik tedavi sadece remisyon aşamasında yapılmalıdır, alevlenmeler sırasında jimnastik egzersizleri kontrendikedir.

Egzersiz terapisi egzersizleri internette bulunabilir, ancak hepsi doktorunuzla anlaşılmalıdır.

Önemli!Bu prosedürler hangi yetkili sitelerde açıklanırsa açıklansın ve onlara ne kadar gurur verici incelemeler eşlik ederse etsin, artroz egzersizlerini kendi başınıza seçemezsiniz. Birçoğunun kontrendikasyonları vardır ve fayda yerine zarar verebilirler - bu nedenle egzersizlere başlamadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Artroz için ev egzersizleri kuralları:

 • Akciğer ve kalpte dekompanse hastalıklar varsa, yüksek ateş varsa veya herhangi bir fiziksel aktivitenin kontrendike olduğu hastalıklar varsa egzersiz tedavisi yapılamaz.
 • Egzersiz ağrıya neden olmamalıdır. Aksi takdirde yanlış seçilirler ve komplikasyonlara neden olabilirler.
 • Omuz ekleminin artrozunu tedavi ederken jimnastik düzenlilik gerektirir - günlük olarak yapılması gerekir. Başlangıçta antrenman günde 5 dakikadan fazla sürmemeli, yavaş yavaş bu süre 20 dakikaya çıkarılmalıdır.
 • Egzersizleri kademeli olarak yapmanız gerekir - önce çeyrek güçte, ardından yavaş yavaş yükü artırın. Hareketlerin yoğunluğu ve genlikleri kademeli olarak artmalıdır. Yaş büyüdükçe ve hareketsiz yaşam tarzının süresi uzadıkça yoğunluğun artması süreci de yavaşlar.
 • Egzersizler hafif, yarı rahat bir durumda - oturarak veya uzanarak gerçekleştirilir.

Her gün, uygun bir zamanda bağımsız olarak bir dizi basit egzersiz yapılabilir: omuzları kaldırmak ve indirmek, kolu ileri geri sallamak, omuzları döndürmek.

Masaj

Omuz ekleminin artrozu için masaj en iyi şekilde egzersiz terapisi ve jimnastikten hemen sonra yapılır. Bu, omuz eklemindeki kan dolaşımını iyileştirmeye ve kıkırdak dokusunun restorasyonunu desteklemeye yardımcı olacaktır.

Masaj ancak akut ağrının azalması ve iltihaplanma sürecinin azalması durumunda yapılabilir.

İşlem sırasında sadece ağrıyan omuza değil, her iki taraftaki yaka bölgesine ve ön kol bölgesine de masaj yapılır.

Diyet

Artroz için beslenme kuralları - hastalığın ve metabolik bozuklukların gelişimini etkileyen faktörlerin ortadan kaldırılması.

Omuz ekleminin artrozu için diyet tedavide önemli bir rol oynar

Diyetin temel ilkeleri:

 • Tatlı, nişastalı, yağlı ve tuzlu yiyecekleri sınırlandırın.
 • Tuz tüketimini minimuma indirin.
 • Porsiyonların boyutunu azaltın, ancak öğün sayısını artırın (küçük porsiyonlarda, ancak sık sık yiyin).
 • Hayvansal yağ tüketimini süt ve bitkisel yağlarla değiştirin.
 • Diyetinizde kalsiyum kaynağı olan sütlü yemeklerin yanı sıra deniz ürünleri ve balıkların (kollajen ve fosfor kaynağı) miktarını artırın.
 • Diyetinize daha fazla taze meyve ve sebze ekleyin.

Artrozunuz varsa asla aç kalmamalısınız - menü, vücuda zarar vermeden besin arzını artıracak ve zararlı gıdaların miktarını azaltacak şekilde tasarlanmalıdır.

etnik bilim

Doktorlar, tıbbi tedaviye ek olarak halk ilaçlarını kullanarak evde tedaviyi önermektedir:

 • Domuz yağı propolis ile eşit oranlarda karıştırılır. Ortaya çıkan merhem, omuz eklemi bölgesine masaj hareketleriyle sürülür.
 • Ağrıyı hafifletmek için papatya, dulavratotu ve ısırgan otu kaynatmalarının kullanıldığı bitkisel banyolar önerilir.
 • Artroz için halk ilacı yulaf ezmesidir. Kaynar suda demlenirler, daha sonra kaynatma, geceleri uygulanan omuz kompresleri yapmak için kullanılır.

Halk ilaçları yan etkilere neden olmaz ve kullanım için herhangi bir kontrendikasyon yoktur.

Önleme

Artrozu önlemeye yönelik önleyici tedbirler, hastalığa neden olan faktörlerin en aza indirilmesini içerir.

Genel öneriler:

 • Spor veya mesleki faaliyetlerle ilgili eklem üzerindeki yetersiz yüklerin ortadan kaldırılması.
 • Omuz ekleminin yaralanma riskini en aza indirir.
 • Komplikasyon riskini en aza indirmek için omuz ekleminde yaralanma veya ağrı durumunda bir terapistle zorunlu istişareler.
 • Aşırı kilonun ortaya çıkmasını önleyin - diyetinizi kontrol edin ve günlük fiziksel aktivite (jimnastik, yürüyüş, yüzme) gerçekleştirin.
 • Yaşlılıkta kıkırdak ve kemik dokusunun yenilenmesini destekleyen ilaçlar kullanın.

Omuz ekleminin artrozu, eklemin tamamen hareketsiz kalmasına ve sakatlığa yol açabilecek tehlikeli bir hastalıktır. Hastalığın ilk belirtilerinde doktora başvurmalısınız. Artroz tedavisi kapsamlı olmalı ve hem konservatif hem de alternatif tedavi yöntemlerini içermelidir.