Diz artrozu

Hiç diz ağrınız oldu mu? Birdenbire topallamaya başladığınızda veya dizinizde ağrı olmadan aşağı inemediğinizde son derece rahatsız edicidir. Diz ekleminin artrozu yaşamı tehdit etmez, ancak kalitesini önemli ölçüde kötüleştirir.

diz artrozu

Diz artrozu nedir?

Diz artrozu(gonartroz, osteoartrit, diz ekleminin osteoartriti). Gonartroz, diz ekleminin artrozudur (bu hastalığın belsoğukluğu ile ilgisi yoktur). İleri vakalarda, ameliyat dışında hiçbir şey yardımcı olmaz. İhtiyacın var? O zaman kendinizi o duruma sokmayın.

Diz ekleminin artrozunun nedenleri.Diz ekleminin birincil ve ikincil artrozu arasında ayrım yapın. Hastalığın nedeni belirlenmemişse, bu tür artroz birincil olarak adlandırılır, maternal hattan miras alınır. Büyükanne diz eklemlerinin artrozundan muzdaripse, kızı ve torunu bu hastalığa daha genç yaşta sahip olabilir.

Travma, diz ekleminin doğuştan anomalileri, fiziksel aşırı yüklenme (spor, mesleki), endokrin bozuklukları sonucu sekonder artroz gelişir.

Risk faktörleri aşırı kilolu, kadın cinsiyeti ve yaşlılıktır. Kıkırdak, kadın cinsiyet hormonlarındaki azalmaya karşı çok hassastır, menopozla birlikte tüm eklemler "parçalanmaya" başlar. Bu nedenle, aşırı kilolu yaşlı kadınlar diz ekleminin artrozundan daha şiddetli ve daha sık muzdariptir.

Diz anatomisi.Diz eklemi femur, tibia ve patelladan oluşur. Kemiklerin eklem yüzeyleri bir kıkırdak tabakası ile kaplıdır. Kemikler arasındaki ekstra kıkırdak boşluklara menisküs denir ve yastıklama özelliğine sahiptir. Diz eklemi, büyük dönüşler ve bursa oluşturan en büyük sinovyuma sahiptir.

Eklem boşluğu, eklem kıkırdağını besleyen sinovyal sıvı ile doldurulur. Sinovyal sıvı, eklem yüzeylerinin düzgün kayması için gerekli olan hyaluronik asit içerir. Bağlar, kaslar ve bunların tendonları eklemdeki hareketi yönlendirir ve kısıtlar.

Genel açıklama.Diz ekleminin artrozu ile eklem kıkırdağının tahrip olması meydana gelir. Diz artrozunun üç aşaması vardır. İlk aşamada eklem kıkırdağı ve menisküsün beslenmesi bozulur. Kıkırdak elastikiyetini kaybeder ve çatlar. Kemikler arasında anormal sürtünme meydana gelir. Eklem aşırı yüklenmesine dizde iltihap ve ağrı eşlik eder.

İkinci aşamada eklem kıkırdağı ve menisküsün yıkımı başlar. Kemik, yüke marjinal büyüme ile tepki verir - osteofitler ("dikenler"). Eklem içi sıvı miktarı azalır, eklem boşluğunun daralması artar. Sonuç olarak, diz ağrısı normal egzersiz sırasında, yürüme sırasında ortaya çıkar.

Üçüncü aşamada, doğal hareketlerin keskin bir şekilde kısıtlanmasıyla diz ekleminin belirgin kemik deformitesi ortaya çıkar.

Diz ekleminin artrozu belirtileri.Artrozun ana semptomları ağrı, hareket kısıtlılığı ve diz eklemlerinin deformitesidir. Diz eklemlerinin artrozu, semptomlarda yavaş, geri dönüşü olmayan bir artışla uzun sürelidir. Dizdeki ağrı aniden, aniden ilk kez ortaya çıktıysa, büyük olasılıkla artroz değildir.

Diz ekleminin artrozu, aşırı yük, uzun yürüyüş sırasında, aşağı inerken, çömelme pozisyonundan yükselirken dizde rahatsızlık veya küçük ağrı ile yavaş yavaş başlar. Dinlenme anında ağrılar hızla geçer.

İkinci aşamada, diz ağrısı zaten normal eforla ortaya çıkar. Diz eklemindeki aktif hareketlerin hacmi azalır. Eklemin şekli, kemik deformitesi ve eklemde anormal sıvı birikmesine bağlı olarak değişir.

Üçüncü aşamada ağrılar kronikleşir, sadece hareket sırasında değil, aynı zamanda istirahatte de ortaya çıkar. Gece ağrıları uykuyu bozar. Dizin ağrısız bir şekilde yatağa oturması zordur. Eklemin şişmesi iltihabın eklendiğini gösterir. Diz eklemi hareketliliği minimuma indirilmiştir.

Eklem önemli ölçüde deforme olur, bacaklar O veya X şeklinde olur. Şiddetli vakalarda, ankiloz (hareketsizlik) gelişimi ile eklemin tamamen tahrip olması söz konusudur.

Diz ekleminin artrozu ile 4 tip ağrı vardır:

  • mekanik ağrı türü gündüz fiziksel aktivitenin etkisi altında ortaya çıkar ve gece istirahati sırasında azalır. Bu diz ağrıları, kıkırdak ve kemik yapılarının şok emme kapasitesinde bir azalma ile ilişkilidir. Diz ağrısı, kural olarak diz ekleminin ön ve iç bölgesinde ve alt bacağın üst kısmında lokalizedir.
  • gece ağrıları, venöz kanın durgunluğu, eklemde artmış intraosseöz basınç ve iltihaplanma ile ilişkilidir.
  • "Başlangıç" ağrısı, bir süre dinlendikten sonra ortaya çıkar, eklemdeki hareketten 15-20 dakika sonra kaybolur. Bu diz ağrıları, üzerinde kıkırdak çürümesi parçalarının biriktiği eklem yüzeylerinin sürtünmesinden kaynaklanır.
  • kalıcı diz ağrısına kas spazmı ve sinovit gelişimi neden olur.

Diz artrozu komplikasyonları.Sinovit, eklem boşluğunu içeriden kaplayan sinovyal zarın iltihaplanmasıdır. Enflamasyon belirtileri: şişme, ateş, kızarıklık, ağrı, eklem disfonksiyonu.

Normalde diz eklemi 3-5 ml sinovyal sıvı içerir. Eklemdeki hastalıklarla birlikte, artan bir enflamatuar sıvı üretimi meydana gelir. Efüzyon miktarı (patolojik sıvı) 30-70 ve hatta 100 ml'den fazla olabilir. Diz efüzyonu önce patellanın (medial fossa) içindeki boşluğu doldurur. Hacimdeki artışla birlikte üst volvulus, patellanın üzerinde büyük bir şişlik ("at eyeri") ile dolar.

Baker kisti, eklem içi sıvının hacminde önemli bir artışla ortaya çıkar. Popliteal bölgede yuvarlak, elastik bir çıkıntı oluşur. Bu bir tümör değil, onkoloji değil ve ameliyat edilmesine gerek yok. Bir Baker kisti, hareket ederken dizde rahatsızlığa, baskıya ve ağrıya neden olabilir. Kistin çapı 2 ila 6 cm arasındadır. Daha büyük boyutlarda kist, ayaktaki güçsüzlük ve uyuşukluk gelişmesiyle yakındaki peroneal siniri sıkıştırabilir.

Diz ekleminin artrozu teşhisi.Laboratuvar testleri tanı için yararlı değildir, ancak diz ağrısı olan diğer durumları dışlamak için kullanılır. Artroz ile enflamatuar değişiklikler, lökositler ve ESR olmaksızın kan sayımı göstergeleri normal sınırlar içindedir. Romatizmal testler negatiftir. Ürik asit seviyesi normal aralıkta.

Röntgen, eklemdeki kemik değişikliklerini gösterir, eklem ağrısının travmatik nedenlerini hariç tutar. Ülkemizde artrozun aşamalara göre X-ışını sınıflandırması kullanılmaktadır.

Aşama 1 - eklem boşluğunda hafif bir daralma ile marjinal kemik büyümelerinin varlığı;

Aşama 2 - eklem boşluğu daha net bir şekilde daraltılır, subkondral skleroz oluşur;

Aşama 3 - eklem boşluğunun keskin bir daralması, eklem yüzeylerinin düzleşmesi, kistlerin gelişimi;

Dizin MRG'si, radyolojik değişikliklerin henüz görünmediği, ancak hastanın tipik diz ağrısına sahip olduğu hastalığın erken bir aşamasında endikedir. MRG yardımı ile kıkırdak, menisküs, bağlar, tendonların durumunu değerlendirebilirsiniz. Diz ekleminin ultrasonu, efüzyon hacmini değerlendirmek için yumuşak dokuları (menisküs, kaslar, bağlar) görselleştirmeye yardımcı olur.

Artroskopi, diz ekleminin artrozunu teşhis etmek için en doğru yöntemdir. Eklem boşluğuna özel bir sonda yerleştirilir ve doktor mikroskop altında kıkırdak yıkımının derecesini değerlendirir.

Diz artrozu tedavisizor bir görev sunuyor. Her durumda, bireysel bir tedavi programı seçmelisiniz.

Konsültasyon sırasında sıradan şeyler söylemeye başladığınızda hastalar ilk anda şaşkınlıkla bakarlar. Bunun için mi geldik? Dizimin bir daha asla ağrımaması için mucizevi bir iğne yap. Artrozu ortadan kaldırabilecek tek bir yöntem olmadığını açıklamalıyız. İyileşmek için hareket etmeniz, kilo vermeniz, havuza kaydolmanız gerekir. Ve bir kişi kanepede uzanmak, bir "bira göbeği" büyütmek, sorunu bir sürü uyuşturucuyla ele geçirmek ve sağlıklı olmak ister. Ama ne yazık ki !!! Bu durumda ilaç güçsüzdür.

Ağrı kesiciler iyileştirmez, sadece ağrıyı dindirirler. Anti-enflamatuar ilaçlar, sadece diz eklemlerinde ağrının alevlenme döneminde reçete edilir. Bazı steroidal olmayan ilaçlar ağrıyı dindirerek kıkırdağın daha fazla tahrip olmasına katkıda bulunur. İyileştirici merhemler diz artrozu için iyileşmez, ancak diz ağrısını biraz hafifletmeye yardımcı olurlar. Ödem ile eklemde kızarıklık, ısınma merhemleri ve kompresler kontrendikedir, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlarla yerel ilaçları kullanmak daha iyidir.

Kondroprotektörler ağrıyı hafifletmez, pahalıdır ve uzun süre alınması gerekir. Onları "aptal" olarak görüyorum ve pratik olarak onları atamıyorum. Şu anda, avokado ve soya özleri eczanelerde ortaya çıktı, ancak bu ilacı henüz klinik pratiğimde kullanmadım ve etkinliği hakkında kendi fikrim yok.

Diz ekleminin artrozunun tedavisi ve önlenmesi için, oturma veya yatma pozisyonunda uygun fizyoterapi egzersizlerine katılmak gerekir. Çömelme ve sıçrama kesinlikle yasaktır. Suda bisiklete binmek, yüzmek veya egzersiz yapmak, kayak yapmak faydalıdır. Ve ülkedeki emek sömürüsü genellikle dizlerde ağrıya neden olur. Diz eklemlerinin artrozu ile koşma, yokuş yukarı hızlı yürüme, ağırlık kaldırma tavsiye edilmez.

Diz ekleminin artrozu için diyet.Diz eklemleri kendi ağırlıkları şeklinde bir yük taşır. Bu nedenle fazla kilolu kişilerin en az 3-5 kg kaybetmesi gerekir. Ve bazı hastaların bir düzineden fazla kilo vermesi gerekiyor. Aksi takdirde hiçbir tedavi etkili olmayacaktır. Bir çeşit diyete "oturmak" gerekli değildir, vücuda zararlıdır.

Hayatınızın geri kalanı için yeme davranışını değiştirmelisiniz, tüm zararlı ürünleri (tatlı, nişastalı yiyecekler, bira vb. ) "Sevmeyi bırakın". Doğru yemek alışkanlık haline gelmelidir. Kilo vermek için her 3 saatte bir doğru yiyecekleri yemelisiniz.

Homeopatlar, eklemlerdeki iltihaplanmayı azaltmak için kanı ve eklem içi sıvıyı alkalileştiren yiyecekler önermektedir. Bunun için et tüketimini keskin bir şekilde sınırlamak ve diyetteki sebze ve meyve miktarını artırmak gerekiyor.

Sosislerin, sosislerin, tütsülenmiş etlerin, fast foodların eklemlerdeki iltihaplanma süreçlerini artırdığına inanılmaktadır. Farmasötik kondroprotektörler yerine, uygun şekilde hazırlanmış jöleli et yemenizi tavsiye ederim.

Ortopedik düzeltme diz eklemlerindeki stresi azaltır. Diz eklemlerinizde ağrı varsa patellayı almanız gerekir. İleri vakalarda bastonla yürümek endikedir. Bacağı kısaltırken topuk astarı tavsiye edilir. Son zamanlarda kinesio bantları kullanmak moda oldu. Bunlar, etkilenen diz etrafına yapıştırılan, hareket kabiliyetini sınırlamayan, ancak eklemi rahatlatmaya ve kas spazmını azaltmaya yardımcı olan doğal pamuktan yapılmış yapışkan bantlardır.

Artrozda ağrıyı tedavi etmenin en etkili yöntemi olarak interstisyel elektriksel stimülasyonun olduğunu düşünüyorum. Hirudoterapi (sülük tedavisi) ve farmakopunktur ile kombinasyon halinde VTES çok iyi sonuçlar verir. Uygulamadan bir dava vereceğim.

Evre II'nin sağ diz ekleminde artrozu olan 54 yaşında bir adam yardım için bana döndü. Diz ağrıları onu 6 yıldır rahatsız ediyordu. Yıllar boyunca, bir rehabilitasyon merkezinde çok sayıda ilaç tedavisi, fizyoterapi, kortikosteroidlerle abluka ve tekrarlanan kurslar aldı. Ancak hastanın durumu daha da kötüleşti. Eklem protezi ameliyatını kabul edip etmeme veya konservatif olarak başka bir şey denemek konusunda tavsiye almak için bana geldi. Onu uzun süre ikna etmem gerekmedi, hemen önerdiğim tedaviyi kabul etti.

İlk seansta ona eklem şişmesi ile başa çıkmaya ve gece ağrılarını gidermeye yardımcı olan 6 sülük verdim. Diz hareket etmek daha kolay ve daha özgür hale geldi. Adam biraz rahatladı. Sonra 3 prosedür interstisyel elektriksel stimülasyon uyguladık ve ağrı sendromunu neredeyse tamamen durdurduk.

Bundan sonra, akupunktur noktalarına antiinflamatuar ve kondroprotektif etkiye sahip homeopatik preparatların eklenmesiyle başarı pekiştirildi. Tedavinin başlamasından 3 hafta sonra hasta bastonu attı ve topallamadan serbestçe hareket etmeye başladı. O zamandan beri 3 yıl geçti. Diz ağrıları geri dönmedi. Önleyici amaçla yılda bir kez VTES seansı düzenliyoruz.

Hormonlarla yapılan eklem içi enjeksiyonlar, acil durumlarda şiddetli ağrı, şişlik ve iltihabı hafifletmek için çok etkilidir. Endikasyon bir efüzyondur, "kuru eklemde" kortikosteroidlerle abluka yapmak yasaktır! Ağrıyı geçici olarak dindirirler, ancak bu tür enjeksiyonlar artrozu iyileştirmez ve onlardan sonraki kıkırdak daha da tahrip olur. Endikasyonları, kontrendikasyonları, ilaçları, uygulama noktalarını iyi bilen, özel olarak eğitilmiş bir doktor tarafından yapılmalıdır. Toplamda, bağlantı başına 3'ten fazla blok gerekli değildir.

Şişlik ve iltihaplanma giderildikten sonra eklem içerisine sıvı protez adı verilen hyaluronik asit preparatları enjekte edilir. Eklem üzerinde doğal bir kayganlaştırıcı olarak etki ederler, kemik yüzeylerinin kaymasını iyileştirirler ve kıkırdağın şok emici işlevlerini geri yüklerler. Ancak hyaluronik asit preparatları pahalıdır ve sadece 6-8 ay sürer. Eklem boşluğunu tamamen kaybeden ve 65 yaş üstü hastalarda hyaluronik asit preparatlarının uygulanmasının bir anlamı yoktur.

Halk ilaçları ile tedavi.Beşparmakotunun tentürünü veya kaynatmasını kullanabilirsiniz, turp, yaban turpu veya zencefil ile sıkıştırır, terebentin banyoları.

Eklemlerin endoprotetiği sadece diz ekleminin ciddi disfonksiyonu durumunda yapılmalıdır, çünkü 10-15 yıl sonra bu eklemin tekrar değiştirilmesi gerekecektir. Genel anestezi altında bir ameliyat ve sonrasında rehabilitasyon için her 10-15 yılda bir yeterli güç ve sağlık olacak mı??? Bu nedenle, bir operasyonu kabul etmek için acele etmeyin! Eklemlerinize iyi bakın!