Osteokondroz: semptomlar, nedenler, tedavi

Osteokondroz, kemiklerin kıkırdak yüzeylerinin bütünlüğünün ihlalini tanımlayan tıbbi bir terimdir. Çoğu zaman, hastalık, omurlararası disklere verilen hasar ile ilişkilidir.

servikal osteokondroz

Omurlararası diskler, yük altında omurga üzerindeki baskıyı yumuşatan bir tür amortisördür. Osteokondroz, yaşam kalitesini kötüleştirerek sırt, boyun, baş, kulak çınlamasına neden olur.

Teşhise ilişkin iki bakış açısı vardır. Yurtdışındaki uzmanlar bu bozukluğu çocukluk ve ergen hastalıklarına bağlamaktadır. Kemikleri gelişim aşamasında olduğu için çocuklarda daha yaygın olduğuna inanılıyor. Rus doktorlar, osteokondrozu esas olarak 25-55 yaş arası hastalarda teşhis ediyor. İki vakadaki hastalığın belirtileri, nedenleri ve türleri aynıdır.

Osteokondroz nasıl tanımlanır?

 • Kalıcı veya tekrarlayan sırt ağrısı veya kas gerginliği var mı?
 • Sırtınızın alt kısmında veya boynunuzda tüyleriniz diken diken oldu mu?
 • Sırtınızda "ateş" hissediyor musunuz?
 • Kollarınızı kaldırırken veya başınızı yanlara doğru salladığınızda ağrı hissediyor musunuz?
 • Periyodik baş dönmesi yaşıyor musunuz?
 • Gürültü, mide bulantısı nöbetleri yaşıyor musunuz?

En az bir cevap olumlu ise, bir çalışma yürütmek için bir uzmanla iletişime geçmeye değer. Teşhis bir ihlal ortaya çıkarsa, doktor tedavi önerecek ve kendinizi daha ciddi ve ağrılı semptomlardan korumaya yardımcı olacaktır.

servikal osteokondroza neden olan semptomlar

Osteokondroza ne sebep olur?

Büyük osteokondroz insidansı, insanların çoğu zaman dik bir pozisyonda olmaları gerçeğiyle ilişkilidir. Bu durumda, omurga ve diskler artan stres altındadır. Yanlış oturma, uzanma ve ayakta durma durumunda diskler yastıklama yeteneklerini kaybeder.

Zamanla, disk çatlakları ve fıtık çıkıntıları ortaya çıkar. Kan damarlarını, omuriliğin köklerini veya beynin kendisini sıkıştırmaya başlarlar. Sonuç olarak kaslarda ağrılar, refleks gerilimler ortaya çıkar.

Risk grubu orta yaşlı ve yaşlı kişileri içerir. Ofis çalışanları, profesyonel sürücüler, uzun boylu insanlar en çok bu hastalıkla karşı karşıyadır. Bir bozukluğun şiddetli semptomlarının başlangıcı için risk faktörleri şunlar olabilir:

 • düz ayak;
 • kalıtım;
 • kilolu;
 • hipodinami.

Eklem kıkırdağındaki bozuklukların ortaya çıkmasının nedenleri:

Ağır yük taşıma.

Otururken, ayakta dururken veya uzanırken uygun olmayan duruş.

Yaralanmalar, aşırı zorlanma.

Spor yaparken aşırı stres.

Yüksek hava nemi ve düşük sıcaklık.

Vücut pozisyonundaki sık değişikliklerle ilişkili aktiviteler.

Osteokondroz türleri

Osteokondroz, omurganın herhangi bir yerinde gelişebilir. Lokalizasyona göre hastalık ikiye ayrılır: servikal, torasik ve lomber. İkinci tip, vakaların% 50'sinde görülür.

Lomber osteokondroz

lomber osteokondrozlu sırt ağrısı

Hem erkekler hem de kadınlar için benzer bir teşhis yapılır. Bunun nedeni, yürürken, koşarken, egzersiz yaparken ve uzun süre otururken ortaya çıkan artan yüktür. Lomber omurga, aralarında elastikiyet veren disklerin bulunduğu 5 omurdan oluşur. Metabolik süreç gerçekleşmezse, omurlararası diskler özelliklerini kaybeder ve ağrı oluşur.

Belirtiler:

 • Hareketle kötüleşen donuk veya keskin sırt ağrısı.
 • Bacaklarda, pelvik organlarda, sakral bölgede ağrı.
 • Engelli hareketlilik veya hassasiyet.
 • Hastalığın akut seyrinde bacak kaslarının atrofisi.

Lomber osteokondroz tedavi edilmelidir. Terapi yokluğunda tehlikeli komplikasyonlar ortaya çıkabilir: siyatik, fıtık, çıkıntı. Sonuç olarak, omuriliğe doğal kan akışı bozulur ve bu da alt ekstremitelerin felç olmasına yol açar.

Servikal osteokondroz

"Başınızı çevirdiğinizden emin olun" - doktorlar ısrar ediyor. Bu şekilde servikal omurganın osteokondrozunun tehlikeli teşhisini önleyebilirsiniz. Boyun, omurganın en hareketli kısmıdır. Bölüm 7 omurdan oluşur. Hastalık, vücuttaki metabolik bozuklukların bir sonucu olarak, boyundaki tuzların varlığında veya başın sık sık rahatsızlık vermesi nedeniyle ortaya çıkar.

Belirtiler:

servikal osteokondrozlu boyunda ağrı
 • Baş ağrısı;
 • Kalp bölgesinde ağrı;
 • Gözlerin önünde yanıp sönen "uçar";
 • İşitme bozukluğu;
 • Servikal omurgada çatırtı;
 • Kol veya omuz ekleminde ağrı;
 • Uzuvların uyuşması.

Uzmanlar, beyinde zayıf dolaşım, migren, distoni ve daha ciddi hastalıklara neden olabileceği için bu tür hastalıkların en tehlikeli hastalıklardan biri olduğuna dikkat çekiyorlar.

Göğüs osteokondrozu

göğüs bölgesinde ağrı göğüs osteokondrozu belirtisi jpg

Torasik omurgadaki rahatsızlıklar, omurlar inaktif olduğu için daha az görülür. Vücudun bu bölgesinde ortaya çıkan ağrılar, ağır fiziksel emekle uğraşan veya hareketsiz bir mesleği olan birçok kişi tarafından yaşanmaktadır. Osteokondrozun nedeni, rahatsız edici bir metabolik süreç, intervertebral disklerde artan bir yük olabilir.

Belirtiler:

 • Göğüs bölgesinde ağrı veya gerginlik.
 • Kolları kaldırırken kürek kemikleri arasında ağrı.
 • Cilt hassasiyeti bozuklukları.

Akut bir bozuklukta iki semptom ortaya çıkabilir: dorsago ve dorsalji. Dorsago'ya akut göğüs ağrısı, nefes darlığı eşlik ediyor. Dorsalji ile bölümün omur bölgesindeki ağrı çok güçlü değildir, ancak yavaş yavaş artar. Hastalık genellikle diğer göğüs patolojileriyle karıştırılır: kalp krizi, zatürree, anjina pektoris vb. Teşhis, inceleme ve araştırmaya dayanarak sadece bir uzman tarafından yapılır.

Osteokondrozun aşamaları

 1. İlk aşamada belirgin semptomlar yoktur. Periyodik olarak, omurgada yorgunluk veya aşırı fiziksel eforla ilişkili rahatsızlık vardır. Hastalık, rutin bir muayene, X-ışını veya CT taraması sırasında tespit edilebilir.
 2. İkinci aşamaya ağrı sendromu eşlik eder, çünkü kıkırdak dokusunun tahrip olma süreci başlar ve diskler arasındaki boşluk azalır. Bu aşamada ağrı, doktor tarafından yazılan ilaçlarla giderilir.
 3. Üçüncü aşamada, omurganın deformiteleri başlar: lifli halka kırılır, bir intervertebral fıtık belirir. Düzgün bir şekilde reçete edilen bir tedavinin yardımıyla, omurganın durumunu iyileştirmek hala mümkündür.
 4. Dördüncü aşama, bir kişinin hareket etmesini zorlaştıran omurgadaki geri dönüşü olmayan değişikliklerdir. Kemik dokusu, omurları birbirine bağlayarak omurlar arasında büyür. Çoğu zaman, bu osteokondroz formu sakatlığa yol açar.

Teşhis yöntemleri

osteokondrozun gelişme derecesi

Doktor, hastalığın derecesini belirlemek, duyarlılığı ve refleksleri kontrol etmek için fizik muayene yapar. Ek olarak kan ve idrar testleri yapılır, kalsiyum metabolizmasının göstergeleri incelenir.

Doğru bir teşhis yapmak için teşhis yöntemleri kullanılır:

 • Vasküler ultrason. Vertebral arterlerdeki bozulmuş kan akışının derecesinin belirlenmesi.
 • Omurga röntgeni.
 • UKT. Omurların küçük yer değiştirmelerini tespit etmek için çalışma alanının üç boyutlu bir görüntüsünün oluşturulması.
 • UMRI. Omuriliğin durumunu değerlendirmek ve disklerin iç yapısını görselleştirmek için yumuşak dokuların durumunun incelenmesi.

Tedavi

osteokondroz tedavisi için ilaçlar

Osteokondroz, kapsamlı bir şekilde tedavi edilir. Tedavinin temel amacı, ağrılı hisleri bastırmak, kas gerginliğini ve ağrı nedeniyle ortaya çıkan hareketlerin sertliğini ortadan kaldırmaktır. Kendi kendine ilaç almamak, bir uzmana danışmak ve tavsiyelere uymak önemlidir.

Omurgayı tedavi etmek için doktor, iltihaplanmayı ve şişmeyi hafifletmeye yardımcı olan steroidal olmayan iltihap önleyici ilaçlar reçete eder. Kas gevşeticiler, kas spazmlarının azaltılmasından sorumludur. Ağrıyı hafifletmek için merhemler kullanılır. Sinir dokusunu korumak için antioksidanlar ve vitaminler verilebilir.

Profilaksi

osteokondrozun önlenmesi olarak spor

Önleme yöntemlerine bağlı kalarak omurganın sağlığını korumak ve osteokondroz semptomlarının veya komplikasyonlarının ortaya çıkmasını önlemek mümkündür:

 • yeterince su içmek, vücut ağırlığını kontrol etmek;
 • kollajen yönünden zengin yiyecekler yemek;
 • vücudu destekleyen ortopedik bir yatak seçimi;
 • düzenli egzersiz.

Alternatif yöntemler denenebilir: akupunktur, qigong veya masaj. Herhangi bir işleme başlamadan önce, kas-iskelet sisteminin sağlığını garanti altına almak için bir doktora danışmalısınız.