Servikal omurganın osteokondrozu ile baş ağrısı

Servikal omurganın osteokondrozu olan baş ağrıları-servikal osteokondrozlu baş ağrılarıhastalığın gelişimini gösterebilecek ilk belirtilerden biri. İlk başta paroksismal görünürler, sonra kalıcıdırlar, refahta keskin bir bozulma, hareketlerin sertliği ve bayılma eşlik eder. Uygun tedavi olmadan hastalığın ilerleyebileceğini ve tehlikeli sonuçlara neden olabileceğini anlamak önemlidir.

Osteokondroz - tanım ve gelişim mekanizması

Osteokondroz- omurganın kronik ilerleyici hastalığı. Muayene sırasında kademeli olarak kıkırdak yıkımı ve kemik segmentlerinde deformasyon vardır. Servikal omurga altı omurdan oluşur - bağlarla birbirine bağlanan kemik segmenti. Hareket, başın dönmesi ve eğilmesi sırasında şok emilimi için, bitişik omurlar arasında intervertebral kıkırdaklar bulunur. Vertebral arterler ve sinirler beyne yönlendirilen özel deliklerden geçer ve hasardan korunması servikal omurganın işlevlerinden biridir.

Osteokondroz ile, intervertebral disklerin kıkırdak dokusu esnekliğini kaybeder. Ana nedeni, intervertebral disklerin kıkırdak dokularına yetersiz kan ve besin kaynağıdır. Bu süreç, yaşa bağlı değişiklikler, kıkırdağa yetersiz kan temini ve ayrıca eklemlerin yaralanmaları ve enflamatuar hastalıklarının sonuçlarıyla ilişkilendirilebilir. Omurlararası diskler incelir ve yeterince elastik olmaz, bu nedenle hareket halinde ememezler. Bu, boyun hareketliliğinde azalmaya, ağrılı hislere, bu bölgeden geçen sinirlerin ve kan damarlarının sıkışmasına neden olur. Servikal omurga en hareketli olduğu ve kas korsesi zayıf olduğu için süreç ilerler.

Servikal omurganın osteokondrozunda baş ağrısının nedenleri

Servikal osteokondroz- hem yaşlılar hem de gençler arasında yaygın bir hastalık. Boynun tamamen veya belirli bir yönde sınırlı hareketliliği, işitme veya görme bozukluğu ve ayrıca akut baş ağrısı eşlik eder. Bu semptomlar zaten hastalığın ilk aşamasında ortaya çıkar ve yalnızca zamanla ilerler.

Servikal osteokondrozda baş ağrısı, bir dizi patolojik değişiklikle ilişkilidir:

 • servikal omurganın bitişik omurları arasındaki lümende bir azalma;
 • beyne giden sinirlerin ve kan damarlarının sıkışması;
 • beyin hücrelerine yetersiz kan temini;
 • kemik dokusunun deformasyonu, büyüme oluşumu, omurların füzyonu - vücudun hareket sırasında kemik aşınmasına karşı adaptasyon mekanizması.

Osteokondrozlu baş ağrıları sadece servikal omurgaya zarar verildiğinde ortaya çıkabilir. Bu bölgede beyne kan taşıyan ve innervasyonuna katılan arterler ve sinirler geçmektedir. Torasik ve lomber bölgelerin yenilgisi ile baş ağrısı oluşmaz. Bununla birlikte, hastalık en hareketli olduğu ve destekleyici kas korsesi zayıf geliştiği için en sık bu bölgede teşhis edilir. Kötü duruş, uzun süreli oturma, fiziksel aktivite eksikliği veya tersine, yeterli ısınma olmadan çok yoğun yükler, her yaşta osteokondrozun hızlı gelişimine katkıda bulunur.

Osteokondrozun neden olduğu ağrının doğası

Osteokondrozlu baş ağrıları, boyunda herhangi bir hasar olmasa bile hastalığın tanımlanabildiği bir semptomdur. Ancak tek başına muayene ile kesin tanı koymak mümkün değildir. Oluşumlarının nedenine bağlı olarak osteokondrozlu baş ağrıları için birkaç seçenek vardır:

 • vertebral arteri sıkarken - ağrı bir migrene benzer, genellikle başın sadece yarısına kadar uzanır;
 • omurilik sinirlerinin köklerini sıkıştırırken - zonklayan, akut, başın dönüşleri ve eğilmeleri sırasında artar;
 • kronik baş ağrıları - beynin belirli bölgelerinde iskemi, oksijen ve besin eksikliği ile ilişkili.

Osteokondroz ile baş ağrısına genellikle ek semptomlar eşlik eder. Başlıca olanlar boyunda sertlik, kas spazmı ve rahatsızlıktır. Ayrıca hasta ellerinde uyuşma ve avuç içi derisinde karıncalanma hissi yaşayabilir. Beyne yetersiz kan beslemesi ile işitme ve görme kötüleşir ve hareketlerin koordinasyonunda zorluklar ortaya çıkar. Ayrıca, parlak ışığa ve yüksek seslere, dokunsal uyaranlara karşı artan bir hassasiyet vardır. Bu belirtiler kan dolaşımının yeniden sağlanmasından sonra kaybolur.

Teşhis yöntemleri

Servikal omurganın osteokondrozu olan baş ağrıları, doğru bir tanı koymanın zor olduğu bir semptomdur. Tedaviye başlamak için sorunlu bölgenin yerini, hastalığın evresini ve hastalığın neden olduğu patolojik değişiklikleri belirlemek gerekir. Bunun için aşağıdakileri içeren bir dizi sınav öngörülmüştür:

 • Başın MRG'si, beyin dokusunun durumunu değerlendirmenin mümkün olduğu en bilgilendirici ve doğru teşhis yöntemlerinden biridir;
 • Servikal omurganın MR görüntülemesi, bu bölgede ortaya çıkan tüm bozuklukların doğru bir resmini elde etmenin kolay bir yoludur (eklemler arası kıkırdağın incelmesi ve elastikiyetinin azalması, kemiklerin eklem yüzeylerinin aşırı büyümesi;
 • Boyun ve baş damarlarının Doppler ultrasonografisi, serebral kan akışını izlemek ve beynin iskemiden muzdarip alanlarını belirlemek için bir kontrast madde eklenmesiyle gerçekleştirilir.

Baş ağrılarının servikal osteokondroz ile tedavisi

Servikal osteokondrozda baş ağrısının tedavisi semptomatiktir. Nöbetler evde tedavi edilebilir, ancak tezahür etmeye devam edeceklerdir. Osteokondrozun kronik, ilerleyici bir hastalık olduğunu anlamak önemlidir ve etkilenen omurganın yapısını tamamen eski haline getirmek imkansızdır. Tedavinin amacı, omurların daha fazla tahrip edilmesini yavaşlatmak, normal kan akışını ve innervasyonunu sağlamak ve ağrı ve diğer rahatsız edici semptomlardan kurtulmaktır.

İlaç tedavisi

Çoğu hastaya, osteokondroz için kapsamlı bir tedavi rejimi reçete edilir. Ağrı kesiciler evde alınabilir ancak baş ağrısı tekrarlayacaktır. Sadece semptomları değil, aynı zamanda baş ağrısının nedenlerini de etkileyecek etkili bir ilaç seti bulmak önemlidir. Tedaviye zamanında başlanması, omurgayı aynı seviyede tutacak ve sağlığın daha fazla bozulmasını önleyecektir.

Doktorlar, servikal osteokondrozda baş ağrısını hafifletmek için çeşitli ilaç türleri yazabilirler:

 • hormonal olmayan antienflamatuar ilaçlar - ağrıyı giderir ve eklemlerdeki iltihabı hafifletir (ibuprofen);
 • kas gevşeticiler - kas spazmlarını hafifleten ve böylece vertebral arterdeki kan dolaşımını iyileştiren bir grup ilaç (tolperison hidroklorür);
 • vazodilatörler - yüksek tansiyon için ve ayrıca vasküler spazmı (magnezyum sülfat) ortadan kaldırmak için gereklidir;
 • nootropikler, beyin hücrelerinde kan dolaşımını iyileştirmek için seçilen ek bir ilaç kategorisidir.

Osteokondroz baş ve boynu ağrırsa, ilaçlar hem tabletler veya enjeksiyonlar hem de merhem şeklinde reçete edilebilir. Kan dolaşımını ve kıkırdak beslenmesini iyileştirmek için, ısınma bileşeni ve iltihap önleyici etkiye sahip jeller yararlıdır. Kan dolaşımını ve rejenerasyon süreçlerini uyarırlar, bu nedenle hastalığın alevlenme dönemlerinde omurganın durumunu korurlar.

Ek teknikler

Osteokondrozda baş ağrılarının tedavisi, servikal omurgayı güçlendiren, önemli sinirlerin ve arterlerin sıkışmasını önleyen bir dizi tekniği içerir. Etkilenen bölgeyi etkilemenin fiziksel ve diğer yöntemlerinin yanı sıra kas korse oluşumu için özel egzersizlerdir. İlaç tedavisi ile birlikte reçete edilirler ve birkaç seansta gerçekleştirilirler.

 1. Fizyoterapi egzersizleri - kasları ve bağları güçlendirmek, elastikiyetlerini artırmak için basit egzersizler. Isınma, dönüşler ve kıvrımlar, başın dairesel hareketlerinden oluşur. Ardından, avucunuzu dönüşümlü olarak alnınıza, şakağınıza ve başınızın arkasına koymalısınız. Baş elin yan tarafına doğru eğilir ve avuç içi direnir. Evde sabah ve akşam egzersiz yapabilir, günde en az 20-30 dakika beden eğitimi verebilirsiniz.
 2. Masaj, osteokondroz ile şiddetli baş ağrılarını gidermeye yardımcı olacak ve hastalığın ilerlemesini engelleyecek etkili bir tekniktir. Evde, boynun arka ve yan yüzeylerinin kaslarının yanı sıra trapezius kaslarının yoğrulduğu kendi kendine masaj yapabilirsiniz. 5-10 prosedürden oluşan bir kursta gerçekleştirilen terapötik masaj seanslarına katılmak faydalıdır. Kurs her 4-5 ayda bir tekrarlanır.
 3. Fizyoterapi, bir doktorun servikal omurganın osteokondrozu olan hastalarda refahı iyileştirmek için reçete edebileceği bir dizi tekniktir. Bu, manyetoterapi, elektroforez, parafin uygulamaları ve diğer maruz kalma yöntemleri olabilir. Dış etki altında, kan hasarlı bölgeye daha hızlı akar, hasarlı intervertebral disklerin beslenmesi ve oksijenlenmeleri iyileştirilir. Ek olarak, hücresel düzeyde iyileşme süreçleri aktive edilir, çünkü hastalık daha fazla gelişmez.

Düzenli egzersizler, masaj ve fizik tedavi seanslarına katılmak, osteokondrozlu şiddetli baş ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ana koşul, prosedürlerin tamamını tamamlamaktır. Birkaç günden bir haftaya kadar aralıklarla yapılır ve maksimum etkiyi elde etmek için 10 seansa kadar sürebilir. Tedavi sırasında, hareket kolaylığı, baş ağrısı ve diğer semptomların olmaması, konsantrasyon ve performansta iyileşme kaydedildi. Bununla birlikte, osteokondrozun kronik bir hastalık olduğunu hatırlamak önemlidir, bu nedenle prosedürler her 4-6 ayda bir tekrarlanır.

Osteokondrozun cerrahi tedavisi

Operasyon sadece konservatif tedavinin etkisiz olduğu durumlarda reçete edilir. Bu, ileri vakalarda, hastanın bitişik omurların bir füzyonu varsa veya osteofit oluşumu - kemiklerin eklem yüzeylerinde kemik büyümesi varsa ortaya çıkar. Bu değişiklikler, sürekli baş ağrılarına, ense sertliğine, beynin bazı bölgelerinde kronik iskemiye yol açar. İşlem birkaç şekilde gerçekleştirilebilir:

 • omur yüzeylerinde harekete katılmalarına izin vermeyen patolojik büyümelerin giderilmesi;
 • sinirlerin ve kan damarlarının sıkışmasını azaltmak için bitişik omurların bağlanması;
 • hasarlı segmentin bir implantla değiştirilmesi.

Cerrahi müdahale kararı kişiye özel verilir. Bunun uzun bir iyileşme süreci gerektirecek karmaşık bir operasyon olduğu anlaşılmalıdır. Erken evrelerde hasta sağlığı için herhangi bir tehdit olmadığı için yapılmaz.

Önleme yöntemleri

Servikal osteokondrozda baş ağrısının semptomları ve tedavisi, bu hastalığın gelişim mekanizması ile ilişkilidir. Yaralanmalar nedenlerinden biridir, ancak patolojik süreç kendini sağlıklı bir insanda da gösterebilir. Doktorlar, servikal omurganın sağlığını korumaya ve tehlikeli hastalıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olacak, erken yaşlardan itibaren doğru alışkanlıkları aşılamayı önermektedir:

 • hem yürürken hem de monitörde çalışırken doğru duruş, omurgada eşit bir yük için ana koşuldur;
 • ılımlı fiziksel aktivite - sağlıklı bir insan bile boyun kaslarının ve bağlarının elastikiyetini güçlendirmek ve artırmak için günlük basit egzersizlerden yararlanabilir;
 • uygun şekilde seçilmiş bir yatak ve yastık, uyku sırasında beyin hücrelerinin sinirlerinin sıkışmasını ve iskemiyi önlemeye yardımcı olacaktır;
 • günlük yaşamda güç yüklerinden kaçınmak - rahatsız edici çantalarda ve çantalarda ağırlık taşımaya çalışmayın;
 • hareketsiz çalışma ile uğraşanlar için - küçük bir ısınma için düzenli aralar;
 • soğuk mevsimde - bir fular takmak.