Artroz ve artrit arasındaki fark nedir?

artrit ve artroz ile kalça ekleminde ağrı

İnsan vücudundaki tüm eklemlerin, tam olarak çalışmalarını engelleyen iki düşmanı vardır. Bunlar artroz ve artrittir, ancak isim olarak benzerlikleri olmasına rağmen eklemlerin kıkırdak dokusunu etkileyen iki farklı patolojik süreçtir. Aşağıda artrozun artritten ne kadar farklı olduğunu ele alacağız.

Bildiğiniz gibi kıkırdak eklemlerin çalışmasını sağlar. Kıkırdak, kan damarları ve sinir uçlarından yoksun olduğu için güçlüdür. Bu sayede kılcal damarların veya sinir liflerinin bulunduğu dokulardaki stres azaltılır.

Kişi hareket halindeyken, kıkırdak dokusu eklem boşluğundaki kemik başlarının ağrısız, engellenmeden dönmesini sağlar ve böylece eklemin sürtünmeden zarar görmesini önler. Atlama, yürüme sırasında kıkırdak, şok emilimi işlevini yerine getirerek yükü yumuşatır.

Osteoartrit ve artrit, bir kişinin sınırlı hareket nedeniyle normal bir yaşam sürmesini engelleyen eklem sertliğine yol açar. İki hastalığın benzer olduğu bir dizi semptom vardır, ancak temelde farklı olan birçok başka semptom vardır.

Artritin neden olduğu fizyolojik süreçler

Hastalığın ilk belirtisi eklemde ağrıdır. Artrit ile kıkırdak dokusunun iltihaplanma süreci başlar.

Eklemde artrit şunları etkiler:

 • eklem kapsülü;
 • dokuları ve eklem boşluğunu yağlayan ve besleyen sinoviyal sıvı;
 • sinovyal zarın kenarları boyunca bulunur.

Artrit teşhisi konan hastalar çoğunlukla ağrıdan, eklem sertliğinden şikayet ederler. İltihaplı bölge kırmızılaşmaya başlar ve sıcaklık artrit veya poliartrit bölgesinde bile yükselir. Bazı durumlarda ağrı sendromu, diğer kol veya bacaktaki eşleştirilmiş eklemde de hissedilir.

diz ekleminin artritini artrozdan nasıl ayırt edebilirim

Artrit ve poliartrit varlığında hastayı endişelendiren bir semptom, eklemin dış dokularının şişmesidir.

Ancak fonksiyonlar azaltılmasına rağmen yapıda deformasyon oluşmamaktadır. Artrit, travma, enfeksiyon veya metabolik bozuklukların neden olduğu enflamatuar bir kıkırdak dokusu sürecinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu hastalık tamamen tedavi edilebilir, ancak yalnızca hastanın tedavi sırasında doktorun tavsiyelerine uyması ve artrit için doğrulanmamış halk ilaçları kullanmaması şartıyla. Bu sürecin devam etmesine izin verilirse, hastalık eklem bozulmasına yol açacaktır.

Artrozun neden olduğu fizyolojik süreçler

Artroz veya spondiloartroz varlığı, eklem boşluğunda meydana gelen patolojik süreçlere yol açar. Kıkırdak dokusunda damar bulunmadığı için birçok element içeren sinovyal sıvı ile beslenir.

Bir kişi yaşlandığında, vücudundaki metabolik süreçler yavaşlamaya başlar, bunun sonucunda kıkırdağın beslenmesi bozulur ve bu da bozulmasına neden olur.

Çeşitli artrozlu kıkırdak incelir ve şok emici işlevlerle baş edemez. Bu nedenle hastalar eklem tutulduğu anda ağrı sendromu hissetmeye başlarlar.

Bu durumda, iltihaplanma süreci olmadığından, artroz için anti-enflamatuar ilaçlar almanın bir anlamı yoktur. Bu hastalık yaşlılarda ortaya çıkar. Oluşumu, bir kişinin yaşam tarzından etkilenir. Doğru beslenenler, sağlıklı bir yaşam tarzı süren insanlar, kural olarak artroz görünmez.

Ayrıca, artritin artrozdan nasıl farklılaştığının bir başka faktörü de, ilkinden farklı olarak, ikinci hastalıkta ödem, dokularda kızarıklık olmamasıdır.

artrit ve artrozlu diz ağrısı

Ayrıca artroz, belirli bir eklemi etkilemesi bakımından farklılık gösterir. Bir koldaki eklemi etkiliyorsa, diğerinde olmayacaktır. Genellikle kalça veya diz gibi büyük eklemlerde ortaya çıkar.

Hastalıkların farklı ve benzer özellikleri

Benzer belirtiler:

 • sabah, kişi eklemde uyuşma ve sertlik hisseder;
 • tam uzuv hareketinin kaybı;
 • etkilenen eklemi hareket ettirirken ağrı.

Bunlar iki hastalığın doğasında bulunan semptomlardır, ancak ağrının farklı bir karakteri vardır, ortaya çıkma yeri, duyuların süresi farklıdır. Kural olarak, doktor tanı koyarken bu endikasyonlara güvenir.

Artroz ve artrit arasındaki farklar

 • Etkilenen eklem bölgesinde artrit ile cildin sıcaklığında bir artış gözlenir, bu sürece iltihaplanma neden olur. Ancak artrozda, dejeneratif sürecin devam etmesine rağmen, bu belirti yoktur.
 • Artrit, üst dokuların şişmesine neden olur, ikinci hastalıkta bu semptom yoktur.
 • Poliartrit varlığı, iltihaplanmaya bağlı artrit deri altı nodüllere yol açabilir. Bu tür semptomlar artrozda içsel değildir.
 • Artroz, eklemde bir deformasyon sürecine neden olur ve tedavi edilmezse (artroz için merhemler veya diğer yöntemler kullanılarak) çalışmaz hale gelir. Poliartrit veya artrit varlığı deformiteye yol açmaz.
 • Artritteki iltihaplanma nedeniyle, etkilenen bölgedeki cilt daha kırmızıdır. İkinci hastalık cilt rengini değiştirmez.

Benzer işaretler ve farklılıkları

Çalışıldığında teşhis edilebilecek birkaç nüans vardır. Aşağıda, bireysel ve benzer semptomları olan semptomlar tarif edilecektir.

Acı hissi

Yukarıda bahsedildiği gibi her iki hastalıkta da ağrı sendromu oluşur. Bununla birlikte, artrit, ağrıya yol açan iltihaplanma varlığı ile karakterize edilmelidir. Ağrının doğası akuttur ve geceleri veya uyandıktan hemen sonra bile ortaya çıkabilir.

Pek çok insan, poliartriti tedavi etmek için yeni bir mucize krem veya internette reklamı yapılan bir çare kullandıklarında durumu daha da kötüleştirir. İyi bir doktor size artrit için bağımsız olarak tedavi reçete edemeyeceğinizi söyleyecektir.

Artroz ile ilgili olarak, kıkırdak dokusunun bozulması nedeniyle ağrı oluşur ve bunun sonucunda yükü hafifletemez. Amortisman olmadığında, kemik aparatı yaralanır.

Kişi uzun yürüyüşlerden sonra veya eklem üzerine yük bindiren egzersizler yaparken ağrılı bir ağrı hisseder. Hastalık ilk ortaya çıktığında, hasta hafif bir rahatsızlık hissedebilir, ancak hastalık ilerledikçe durum daha da kötüleşir. Bu durumda, artroz için sadece hap veya başka bir ilaç almanız gerekmez, tedavi karmaşık olmalı ve bir doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Deformasyon süreci

Her iki hastalık da eklemin yapısını değiştirebilir. Artrit, görsel incelemede görülebilen harici fizyolojik değişikliklerle tanınabilir: yerel sıcaklıkta artış, kızarıklık, şişme ve düğüm oluşumu.

Genellikle artrite eşlik eder: halsizlik, artan terleme, sedef hastalığı. Yalnızca belirli artrit türleri eklemin yapısında bir değişikliğe yol açabilir - bunlar osteoartrit ve travmatik artrittir.

Artroz, kendisini dışarıdan göstermediği için daha sinsi bir hastalık olarak kabul edilir. Ancak eklem boşluğunda aktif doku deformasyonu meydana gelir. Kıkırdak incelir ve sonuç olarak kemik dokusu olağandışı strese maruz kalır.

İltihap

Artrit ile, etkilenen eklem bölgesinde şişlik görülür. Bunun nedeni, kapsülün ortasında bulunan iltihaplı sinovyal filmdir. Hastanın analizlerini incelerken, artan bir lökosit seviyesi bulunur. Kural olarak, enfeksiyon veya yaralanma varlığı, enflamatuar bir sürecin ortaya çıkmasına neden olur.

Artroz, iltihap olmadığı için lökositlerde artışa yol açmaz. Dejenerasyon süreci yavaş yavaş başlar ve çoğu zaman kişi herhangi bir belirti bile fark etmez.

Tıklamalar ve sıkışma

Artroz semptomu, ağrılı eklemdeki gevrekliktir. Bunun nedeni kemik dokularının etkileşimi sırasında ağrıya neden olan yıpranmış kıkırdak dokusudur. Ancak çatırdama her zaman bir hastalığın varlığını göstermez, sağlıklı bir insan da tıklamaları duyabilir. Artroz ile ses sert ve kuru olacaktır.

Artrit ile çatırtı yoktur, çünkü iltihaplanma sonucu eklem şişer ve tam olarak hareket edemez, kıkırdak dokusu işlevlerini yerine getirir.

artrit ve artrozda diz ağrısı

Ortak hareketlilik

Bu hastalıkların her ikisinin de ortak bir semptomatolojisi vardır, çünkü eklemlerin hareketliliğini kısıtlarlar. Ancak sertliğin nedenleri farklıdır.

Artrozlu eklemin motor aktivitesinde bir azalma, kıkırdak dokusunun incelmesinden kaynaklanırken, hastalığın başlangıcında böyle bir semptom yoktur. Artritte sertlik iltihaptan kaynaklanır ve kapsamlıdır. Eklem tamamen felç oldu.

Genel ve özel oluşum nedenleri

Yaygın hastalık nedenleri, bir kişinin koşarken veya zıplarken aldığı yaralanmalardır. Ayrıca, eklemin düzenli ve ağır yüklenmesi buna yol açabilir. Bu nedenle, hastalıklar en çok profesyonel sporcularda bulunur. Diğer bir neden şiddetli veya sık hipotermidir, bu genellikle uzuvların eklemlerinde olur.

Artrit, vücutta bir enfeksiyonun ortaya çıkmasının neden olduğu iltihaplanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar; Bu, artroz için tipik değildir. Enflamasyon tüm vücut süreci olduğundan, artrit yalnızca bir sonuçtur. Hastalığı iyileştirmek için, enflamatuar sürecin başlamasının nedenini bulmak ve ortadan kaldırmak gerekir. Ayrıca fazla kilo, eklemlere baskı uyguladığından artrit görünümüne neden olabilir. Bu durumda, alt ekstremite eklemleri ve kas-iskelet sistemi risk altındadır.

Osteoartrit ayrı bir hastalıktır çünkü bu sürecin vücudun genel durumu ile hiçbir ilgisi yoktur. Görünüşünün nedenleri, yanlış beslenme nedeniyle vücuda giren az miktarda maddede gizlidir. Ayrıca sigara ve alkol bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklar da hastalığı tetikleyebilir. Genellikle görünümü, dolaşım sistemi hastalıkları ve hormonal bozukluklar tarafından desteklenir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yaşlı insanlar artrozdan muzdariptir.

artrit ve artroz için bir doktora git

Kim risk altında

Her yaştaki kişi artrite duyarlıdır. Enfeksiyondan kaynaklanan hastalık bebekleri bile etkiler. İstatistiklere göre, kadınların artritten muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

Artroz gelince, yaşlı insanlar bundan muzdariptir. Kural olarak kıkırdak doku yapısında deformasyon 60 yaşın üzerinde olanlarda başlar. Gerçek şu ki, bir kişi ne kadar yaşlıysa, vücuttaki metabolik süreçler o kadar yavaşsa, bu aynı zamanda kişinin yaşam tarzından da etkilenir. Ve bu arada, artriti olanlar artroza daha yatkındır.

Risk grubu, kötü alışkanlıkları olan, vücutlarını düzenli fiziksel aktiviteye maruz bırakan ve kötü beslenen kişileri içerir.

Artrit ve artroz tedavisinde yaygındır

Bu hastalıkların tedavisi için kısmen aynı önlemler alınır:

 • hasta herhangi bir stresi dışlamalı, koruyucu bir rejim oluşturmalıdır;
 • kıkırdak hacmini geri kazandıran ve onu besleyen ilaçlar alın;
 • vücuttaki metabolik süreçleri ve hastalıklı ekleme kan akışını iyileştirmek için masajla birlikte egzersiz terapisi uygulayın;
 • ağrıyı hafifletmek için ağrı kesicilerin kullanılması;
 • doktor, enjeksiyon şeklinde eklem içi abluka reçete eder;
 • eklemin oksijenlenmesi;
 • hasta karmaşık bir diyete geçer.

Özellikle tedavi, hastalığın altta yatan nedenini tedavi etmek için enfeksiyöz tip artrit için antibiyotiklerin seyrine göre değişir.

Evre ilerledikçe tedavi olarak cerrahi müdahaleye başvururlar. Bu ihtiyaç, kıkırdak dokusu tamamen yok edildiğinde ortaya çıkar. Bu durumda protez eklem takılır.