Servikal osteokondroz için kendi kendine masaj

Servikal osteokondroz, aşağıdakiler gibi birçok hoş olmayan sendromu kışkırtır:

  • servikal bölge, baş, kollarda hassasiyet ihlali;
  • baş ağrıları;
  • baş dönmesi;
  • işitme bozukluğu.

Hastalıkların listesi tam olmaktan uzak. Evde servikal osteokondroz için en etkili tedavi kendi kendine masajdır.

Servikal osteokondroz için etkili kendi kendine masaj nasıl yapılır?

Servikal osteokondrozdan muzdarip hastaların kendi kendine masaj yapması gerekir - onlara gerçekten yardımcı olabilecek şey budur. Doğru bir terapötik masajın etkisinin sadece belirgin değil, aynı zamanda çok uzun bir süre olduğu kanıtlanmıştır: osteokondroz semptomları ilk kurstan birkaç ay sonra kaybolabilir. Ayrıca, düzenli kendi kendine masaj, servikal omurganın durumunu iyileştirmeye yardımcı olacak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatacaktır.

Boynumuz için hangi yöntemler güvenli ve zararsızdır?

Rahim ağzı hastalıkları için etkili bir yöntem, herhangi bir rahat sandalyede alınabilecek rahat bir duruş anlamına gelen kendi kendine masajdır. Hareketler arkadan başlar ve okşama, sallama ve sıkma şeklindedir.

Kendi kendine masajın başlangıcında, omuz bıçakları arasında sırt bölgesi işlenir, daha sonra meme bezlerinin üzerinde bulunan omuz kuşağı ve göğüs bölgesine hareket ederler. Masaj ağrılı olmamalıdır. Hareket ne kadar kuvvetliyse, o kadar az tekrar yapılmalıdır.

Daha sonra, doğrudan servikal bölgeye gidiyoruz: başın arkasından arkaya doğru, omurga boyunca iki elle yapıyoruz, sonra sıkma hareketleriyle boyuna masaj yapıyoruz, bunları kenarla dokunarak değiştiriyoruz. Omurganın her iki yanından fırçalarımızla gerçekleştirdiğimiz ve 3-4 kez sıkma hareketleri yaptığımız avuç içi. Boynun arkasını okşayarak bitirin.

servikal osteokondroz için kendi kendine masaj

Üçüncü aşama sürtünme. Parmakların pedleri başın arkasına yerleştirilir, ardından cilt yukarıdan aşağıya doğru ovulur. Bundan sonra, başın arkasından arkaya doğru dairesel bir hareketle ensenin arkası ovulur. Kendi kendine masajın son aşaması ilkini tekrar eder.