Omurganın osteokondrozu belirtileri - evde tedavi

35 yaşın üzerindeki (ve hatta bazıları daha erken yaştaki) birçok insan kalıcı sırt ve boyun ağrısı yaşar. Ayrıca, ağrı ortaya çıkar ve kaybolur ve saatlerce oturduktan sonra yoğunlaşır. Neredeyse her zaman, bu acı verici hislerin nedeni osteokondrozdur.

Osteokondroz, omurganın ve omurlararası disklerin eklemlerinde (veya daha doğrusu eklem kıkırdağında) negatif (distrofik) değişikliklerdir. Osteokondroz sadece omurgada meydana gelmez, aynı zamanda vücudun bu kısmında bu problem en şiddetlidir.

omurganın osteokondrozu, intervertebral disklerde distrofik bir değişikliktir

Belirtiler - asıl olan nedir?

Osteokondrozun ana semptomu, kural olarak, ortaya çıkan ve kaybolan ağrıdır. Ayrıca, statik yük ile ağrı hissi artar, örneğin, başın eğik bir durumda uzun bir pozisyonu ile, boyundaki ağrı artar. Uzun süreli oturma ile bel ağrısı ortaya çıkar. Aynı zamanda, jimnastik biraz ağrı kesici sağlayabilir.

İltihaplanma ile benzer ağrıların oluşabileceğini anlamak gerekir, ancak bu durumda hızla geçer. Yaralanma durumunda iyileşme 3 ay içinde gerçekleşir. Omurgada (boyun, göğüs, bel, sakral bölge) bir yıl veya daha uzun süredir düzenli ağrınız varsa, vakaların %99'unda fıtık var demektir.

Osteokondroz ilerleyici bir hastalıktır, bu nedenle zamanında tedavi edilmezse ağrı şiddetlenir. Ancak en büyük riskler, omurganın tedavisinde hareketsizliğin sonuçlarıyla ilişkilidir.

Acil tedaviyi başlatmak için aşağıdaki duyumlara dikkat edin:

  1. uyuşukluk hissi;
  2. tüylerin diken diken olması, karıncalanma hissi;
  3. nevraljinin görünümü;
  4. bozulmuş hareketlilik.

Bu belirtilerin çoğu, nörovasküler demetin sıkışması ile ilişkilidir. Bu durumda, sıkıştırma tek bir yerde lokalize edilebilir ve ağrı ve çarpık duyumlar uzaktan algılanabilir.

kızın omurganın osteokondrozu belirtileri var

Sebepler - neden kaçınılmaz?

Osteokondroz, basit bir ifadeyle, omurganın aşınması ve yıpranmasıdır. Omurgadaki bozukluklar öncelikle dikey pozisyonundan ve sadece gerildiğinde veya özel cihazların terapötik etkisi altında tonik olan ve gevşeyen paravertebral kasların uzun süreli gerginliğinden kaynaklanır. Bir bilgisayarda veya arabada 2 saatten fazla oturmak yeterlidir - bu zaten alt sırt ve boyundaki intervertebral kasların hipertonisitesine yol açar. Ve birkaç yıl yerleşik bir yaşam tarzından sonra, boyunda ve alt sırtta fıtıklar görülür. Bu yüzden 30 yıl sonra omurganıza yardım etmeye başlamanız önemlidir! Kitlesel hareketsiz çalışmanın yayılmasından önce, mersin balığı hastalığı 40 yıl sonra insanları endişelendiriyordu. Ama şimdi bu hastalık gençleşiyor ve 25 yaşından itibaren kendini göstermeye başlıyor.

Yani, omurganın osteokondrozunun ortaya çıkmasının ana nedeni kas spazmıdır. Ve tedavide, her şeyden önce, kaslarla onarıcı çalışma olmalıdır.

Nasıl tedavi edilir? Etkili ve ucuz

Evde omurganın osteokondrozunun tedavisi 3 aşamaya ayrılabilir:

  1. Akut ağrıyı gideririz.
  2. Kas spazmını ortadan kaldırıyor, omurgadaki iyileşme süreçlerini ve kan dolaşımını aktive ediyoruz.
  3. Genel güçlendirme egzersizleri yapıyoruz - bu, kasları tonlamanıza ve terapinin etkisini pekiştirmenize olanak tanır.

Akut ağrıyı gidermenin en kolay yolu ilaç kullanmaktır. Bu en etkili olanıdır, ancak bunun soruna bir çözüm değil, semptomun ortadan kaldırılması olduğunu hatırlamakta fayda var.

2. ve 3. aşamalarda, osteokondrozun nedenlerini ortadan kaldırmak ve gelişimini önlemek için evde Avrupa'da popülerlik kazanan yenilikçi bir teknoloji kullanılabilir. Otogravite tedavisine dayanır. Terapi, cihazların terapötik üst kısımlarında kendi ağırlığınızla güvenli hareket ilkesine dayanmaktadır. Bilim adamları ve doktorlardan oluşan bir ekip tarafından geliştirilen Cordus ve Sacrus cihazları, terapötik çıkıntıları intervertebral kaslara veya derin bağlara batabilen ve gerginliğini azaltabilen anatomik bir tasarıma sahiptir. Bugüne kadar başka hiçbir teknoloji bunu bu kadar doğru ve güvenli bir şekilde yapamaz.

Prosedürün gerçekleştirilmesi. Terapiyi gerçekleştirmek için cihazı almanız, bir spor minderi veya halı üzerine uzanmanız ve cihazı omurganın istenilen bölgesinin altına yerleştirmeniz gerekir. Bir segmentin çalışmasının süresi ortalama olarak yaklaşık 3 dakikadır. Bu süre zarfında gergin kas veya bağ, aparatın etkisi altında gevşer. Osteokondrozun ana nedeni üzerindeki etkisi nedeniyle - kas spazmı - bu yöntem en güvenli ve en etkilidir.

kız, omurganın osteokondrozunun tedavisi için prosedürler gerçekleştirir.

Aynı anda devam eden 3 süreç vardır:

  1. Proprioseptörler aktive edilir - beyne kasın durumu hakkında sinyal veren sensörler. Mekanik olarak veya mikro akımlarla 3 dakika boyunca maruz kaldıklarında, impulslar kas tonusunu düzenleyen sinir merkezine iletilir. Genellikle 2 dakika içinde sinir merkezi yorulur ve sinir merkezinden gelen tonik uyarılar durur, kas gevşer.
  2. Gevşemenin arka planına karşı kas gerilmesi meydana gelir. Bu, intervertebral disk veya sinirin sıkışmasının ortadan kaldırılmasını sağlar ve ayrıca omurların ve eklemlerin hareketliliğini geri kazandırır.
  3. Disk sıkıştırmasını ortadan kaldırarak ve hareketliliği geri yükleyerek, bir fıtık varlığında sorunsuz bir şekilde sıkılabilir ve yer değiştiren omurlar yavaş yavaş orijinal konumlarını geri yükler.

Ağrı bir bölgede lokalize olsa bile, omurganın üç parçasında da tedavi yapılmalıdır. Örneğin, alt sırttaki ağrı, sakrum veya boyundaki spazmlardan kaynaklanabilir ve bunun tersi de olabilir.

Omurgayı boşalttıktan sonra, geliştirilen yönteme göre aparat kullanılarak, omurgayı stabilize etmek ve kaslı korseyi güçlendirmek için egzersizler yapılır, bu da elde edilen sonuçların konsolidasyonunu sağlar.