Servikal osteokondroz tedavisinde halk ilaçları: folyo, köknar yağı, otlar, tuz

Servikal omurganın osteokondrozunun halk ilaçları ile tedavisi, sürtünme, merhem, kaynatma, tentür kullanımı dahil olmak üzere ek bir tedavidir. Sorunlu bölgeyi folyo ile sarmak, tuzla ısıtmak, şifalı otlar kullanmak, bal ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.

servikal osteokondroz tedavisi için kuru otlar

Boyundaki osteokondrozu doğal ilaçlarla tedavi etmek mümkün mü?

Servikal omurga, içinde annulus fibrosus ve nükleus pulposuslu intervertebral disklerin bulunduğu 7 omur ile temsil edilir. Aşamaya bağlı olarak, patoloji farklı tezahürlerle karakterizedir. Hastalığa disklerin ve semptomların tahribatı eşlik eder: baş dönmesi, ekstremitelerin uyuşması, kulak çınlaması varlığı. İlk aşamada, etkili halk ilaçları, beden eğitimi ve sırttaki yükü azaltarak servikal osteokondroz gelişimini önleyin. Disklerin çıkıntı yapması ve omurlar arasındaki boşlukların azalması ile belirlenen durum ihmal edildiğinde evde tedavi geçici bir sonuç verir.

Servikal osteokondroz için en iyi halk ilaçlarına genel bakış

Boyunda lokalize osteokondroz tedavisi kapsamlı olmalıdır. Terapi masaj, özel egzersizler, aplikatör uygulamasını içerir. Halkın doğal ilaçları ağrıyı azaltabilir, iltihabı hafifletebilir ve ısınma etkisine sahip olabilir.

Tedavi süresince fiziksel aktivite gereklidir: temiz havada yürüyüşler, jimnastik.

Servikal osteokondroz ile yüzme, Pilates ve yoga önerilir. Beslenmeye özellikle dikkat edilmelidir. Diyet, taze ve haşlanmış sebzeler, meyveler, yağsız et, kuru meyveler, fındık içermelidir. Kızartma, şekerleme ile hazırlanan yemekleri hariç tutun.

köknar yağı

Halk ilaçları sinir uçlarını etkiler, ağrılı hisleri ortadan kaldırır, kan damarlarını genişletir. Servikal bölgenin osteokondrozu için köknar yağı banyolar, kompresler ve masaj yapmak için kullanılır.

Talimat:

 1. Bir kompres hazırlamak için tuzu bir tavada ısıtın, bir torbaya koyun ve 5-6 damla köknar yağı damlatın. Sorunlu bölgeye önce kumaşı, ardından hazırlanan halk ilacını yerleştirmelisiniz.
 2. Servikal osteokondrozun etkili tedavisi için banyoya 5-7 damla köknar yağı eklenir. Su prosedürleri 20 dakika sürmelidir.
 3. Masaj amacıyla, halk tarafından kanıtlanmış bir ilaç bebek kremi ile karıştırılır ve sorunlu bölgeye uygulanır. Manipülasyon yumuşak, yoğurma hareketleriyle yapılmalıdır.

Osteokondroz için folyo tedavisi

Boyunda lokalize bir hastalığın tedavisi için pişirme için folyoya ihtiyacınız olacak. Bilim adamları, malzemenin yararının biorezonansta yattığını iddia ediyor - vücudun hücreleri ve zarları üzerinde olumlu bir etki. Çinli doktorlara göre, zayıf enerji noktaları restore ediliyor.

Yüksek tansiyon, hamilelik ve cilt yaralanmaları ile servikal osteokondrozun folyo ile tedavisi yasaktır.

Levha 7 kat halinde katlanır ve gazlı bezle sabitlenerek sorunlu bölgeye yerleştirilir. Etkili bir halk ilacı ile tedavinin ilk seansının süresi 2 dakikadır, süre kademeli olarak 1 saate çıkarılır.

Servikal osteokondrozlu sırt ağrısı

Tuz

Boyun bölgesinde oluşan servikal osteokondroz için hastalığın tedavisi için tuz kullanılır:

 1. banyolar. 100 litre su için 2 kg kaba tuz alın. Parçacıkları çözmek için halk ilacı, 39 ° C'ye kadar sıcaklıkta ılık su akışı altına yerleştirilir. Sonucu elde etmek için işlemin süresi 15 dakika olmalıdır.
 2. Uygulamalar ve sıkıştırır. Eşit oranlarda bir çözelti yapmak gerekir - 1 litre suya 1 yemek kaşığı tuz alınır. Bandaj, hazırlanan sıvı ile nemlendirilmiş 2-3 kat katlanmalıdır. Etkilenen bölgeye 20 dakika uygulayın. Benzer şekilde, etkili bir halk ilacı kullanılarak servikal omurganın osteokondrozunun tedavisi için bir sürtünme hazırlanır.
 3. Yağlarla birleştirilmiş tuz. Bir karışım yapmak gereklidir: 5 yemek kaşığı. ben. 10 st. ben. zeytin yağı. Etkili bir masaj için bileşim boyuna sürülür. Prosedür 2 dakika ile başlar ve süre kademeli olarak 20 dakikaya çıkar.

Bal

Servikal bölgenin osteokondrozu için bal, merhemler ve kompresler şeklinde kullanılır.

 1. Tedavi için, bileşenlerin eşit oranlarına dikkat edilerek bir bal-tuz kompresi yapılmalıdır. Doğal pamuktan yapılmış bir kumaşı işlemek, etkilenen bölgeye tutturmak için doğal halk ilaçları gereklidir. Üstüne bir sayfa kağıt yerleştirin ve sıcak bir eşarp ile sabitleyin.
 2. Servikal osteokondroz için bal-sebze karışımı. 300 gram kızılcık ve 100 gram sarımsak öğütün, yulaf ezmesini bir cam kaba koyun ve 2 gün demlenmesine izin verin. 0, 8 kg bal ekleyin. Etkili tedavi için ilaç günde 1 kez yemeklerden sonra alınmalıdır.

Otlar

Şifalı otlar, anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir, yerel kan dolaşımını iyileştirir.

Halk için çare Hazırlama yöntemi ve uygulama yöntemi Tedavinin seyri, prosedür sayısı
Yaban turpu yaprağı kompresi Kaynar suda kaynatın, sıvının yarım saat demlenmesine izin verin. Ajanla tedavi için bandajı nemlendirmeniz ve patolojik bölgeyi tedavi etmeniz gerekir. Servikal omurganın osteokondrozu ile haftada 5-20 prosedür yapılmalıdır. Semptomların kaybolmasından sonra haftada 1 seans yapılması gerekmektedir.
agav kompresi 150 gr tıbbi alkol, 100 gr sıvı bal, 50 gr bitki suyunu birleştirin. Hazırlanmış bir halk ilacı ile nemlendirilmiş bir bandaj boyuna uygulanmalı ve tamamen kurumaya bırakılmalıdır. Manipülasyonları bir ay içinde gerçekleştirin.
Yağ-bitkisel ovmak 150 gr sarı kantaron ve 0, 5 litre deniz topalak yağı karışımı hazırlayın. Sıvıyı birkaç yarım saat ısıtın, 3 gün bekletin. Nasıl kullanılır: sorunlu bölgeyi ovun. Boyunda ortaya çıkan osteokondroz tedavisi için 10-15 işlem yapılması önerilir.
bitkisel merhem Bitkileri eşit oranlarda karıştırın - nane, huş tomurcukları, karahindiba kökleri. Karışımın üç yemek kaşığı doğal porsuk yağı ve bitkisel yağ ile birleştirilmelidir. Etkili tedavi için, ağrılı semptomlar ortadan kalkana kadar günde 3-4 kez bir halk ilacı kullanın.
bitkisel merhem Evde bitkisel bitki karışımı hazırlayın: şerbetçiotu, çayır tatlısı, nergis, nane, kırlangıçotu, okaliptüs yaprakları. 3 yemek kaşığı kadar. ben. otlar 75 gr tereyağı ve zeytinyağı ekleyin. Servikal omurganın osteokondrozunun neden olduğu rahatsızlık kaybolana kadar günde 3-4 kez kullanın.
Ayçiçeği köklerinin kaynatılması Bir halk ilacı hazırlamak için 150 gr kök, 3 litre suya ihtiyacınız var. 20 dakika kısık ateşte pişirin. Günde 1 kez yemeklerden sonra sıvı içiniz. Tedavi süresi 1 aydır.
Karahindiba köklerinin kaynatma 15 g hammaddeyi 200 ml su içinde seyreltmek gerekir. Sonucu elde etmek için, bileşenlerin 1 saat boyunca demlenmesi gerekir. Günde 1 kez yemeklerden önce bir halk doğal ilacı almak gerekir. Dozaj: 75 ml. Boyunda lokalize osteokondroz ile 1 ay boyunca kaynatma uygulayın.

Sıkıştırmanın ısınma etkisini arttırmak için bandaj yün bir kemerle sabitlenir.

Servikal osteokondrozun halk ilaçları ile tedavisi, bitkisel banyoların kullanımını içerir. Yemek pişirmek için 38 ° C sıcaklıkta ılık su ve bitkiler kullanın: huş tomurcukları, iğneler, papatya, nergis. Su prosedürleri rahatlama sağlar, antienflamatuar ve analjezik etkilere sahiptir. Banyo süresi 15 dakikayı geçmemelidir.

Malzemeleri tedavide birleştirmek mümkün mü

Alternatif ilaç tariflerinin kombinasyonu, halk ilaçlarının bileşimine ve biçimine bağlıdır. Alerjik reaksiyonun olası oluşumu nedeniyle aynı anda 2 merhem kullanılması tavsiye edilmez.

Servikal osteokondroz tedavisi su prosedürlerini, masajı, kompreslerin kullanımını ve sürtünmeyi içermelidir.

Halk tarafından kanıtlanmış ilaçların ilaç tedavisi, fizyoterapi ile birleştirilmesi önerilir. Eczaneden satın alınan ilaçlar, hasarlı bölgeyi uyuşturmaya, servikal omurganın osteokondrozunun neden olduğu disklerin daha fazla tahribatını durdurmaya yardımcı olacaktır.

servikal osteokondroz tedavisi için tuz

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Boyunda ortaya çıkan osteokondroz tedavisi için halk ilaçlarının kullanımına kontrendikasyonlar:

 1. Alerjik reaksiyonlar, tarifte belirtilen bileşenlere bireysel hoşgörüsüzlük.
 2. 12 ila 16 yaş arası, hamilelik, emzirme. Tedaviden önce bir doktor konsültasyonu gereklidir.
 3. Sürtünme yara varlığında kullanılmaz.
 4. Kondrozun alevlenmesi sırasında akut ağrı için ısınma kompresleri kullanmayın.

Halk ilaçları yardımıyla tuz oluşumunu azaltabilirsiniz, doğal ilaçlar hasarlı intervertebral diskleri geri yükleyemez.

Servikal omurganın osteokondrozu için halk ilaçları ile tedavinin olası komplikasyonları ve yan etkileri:

 • bozulma, patolojinin daha da ilerlemesi;
 • disklerin fıtıkları ve çıkıntılarının görünümü.

Evde halk yöntemleriyle tedavi kursu ne kadar sürer?

Süreç, hastalığın evresine, hastanın yaşına, eşlik eden hastalıkların varlığına bağlı olarak her hasta için bireyseldir. Ortalama olarak, patolojinin erken evrelerinde etkili halk ilaçları kullanarak servikal omurganın osteokondrozu tedavisi bir ay sürer. Nüksü önlemek için, tedavi süreci bir hafta arayla tekrarlanır.

Hastalığı önlemek için, sağlıklı bir yaşam tarzının genel kabul görmüş kurallarına uyulması önerilir. Ofis çalışmaları sırasında molalar vermeniz ve jimnastik yapmanız, ağırlık taşımayı sınırlamanız ve doğru beslenmeyi izlemeniz gerekir. Uyku için ortopedik yatak ve yastık kullanmalısınız. Yaralanmaları önlemek için kas-iskelet sistemi üzerindeki yükü azaltmak için topuklu rahat ayakkabılar satın almanız gerekir. Boyunda lokalize olan osteokondroz gelişiminin önlenmesi, halk doğal ilaçlarla tedavi ile birlikte yüzen jimnastiktir.