Diz ekleminin artrozu hakkında her şey: nedir, semptomlar, nedenler, tedavi, korunma

Artroz, gonartroz, osteoartrit aynı hastalığı tanımlayan eşanlamlı terimlerdir: diz ekleminin kıkırdak dokusunda deforme edici değişiklikler.

İnsan diz eklemi üç kemikten oluşur: femur, tibia ve patella. Bu kemikler birbirleriyle temas noktasında yüzeylerin kendi aralarında düzgün kaymasını sağlayan kıkırdak doku ile kaplanır.

Zamanla bu kıkırdaklar incelir, esnekliğini ve elastikiyetini kaybeder. Kıkırdak, sinovyal sıvı ile beslenir; eklemin şok emici özellikleri, bu sıvının miktarına ve kalitesine bağlıdır.

İlk belirtiler ve belirtiler

 • Çoğu zaman 45-50 yaş arası insanlarda görülür. Bu hastalık hem erkekler hem de kadınlar için tipiktir, ancak "zayıf cinsiyet" bu rahatsızlıktan çok daha sık muzdariptir.
 • Hastalığın başlangıcında, hasta diz eklemi bölgesinde tahammül edilebilir bir ağrı hisseder ve zamanla şiddetli ağrı ortaya çıkar.
 • Ağrının yoğunluğu değişir: hareketle, fiziksel aktivite ile güçlenir, istirahatte - ağrı azalır.

Zamanla yaklaşan bir hastalığın bu semptomlarına dikkat etmezseniz, hastalık ilerlemeye başlar ve ciddi vakalarda sakatlığa yol açar.

Bir doktora başvurulduğunda, artroz teşhisi X ışınları kullanılarak netleştirilir. Resimler eklem boşluğunun eklemin içinden veya dışından daralmasını göstermektedir. Ancak zamanla patolojik süreç tüm eklemi yakalar. Ve eklem yüzeyinin kenarları boyunca osteofitler görülebilir - kemik büyümesi.

Diz ekleminin artrozunun ana belirtileri:

 • Gün içinde ağrı yoğunlaşır; gece istirahati sırasında ağrı azalır. Ancak venöz yetmezlik varsa geceleri donuk ağrılar devam eder.
 • Eklem bölgesinde kas gerginliği
 • Yürürken diz ekleminde bir çatırtı duyulur
 • Diz artrozu
 • Şiddetli hastalık vakalarında, etkilenen eklemin deformasyonu ve şişmesi gözlenir, hacminde bir artış
 • Palpasyonda eklem ağrılıdır
 • Diz pedini hareket ettirmeye çalışırken ağrı artar
 • Hastalığın geç evresinde kas kısalması oluşur ve hasta bacağını doğru pozisyona getiremez.
 • Tedavi edilmezse eklem hareketliliği azalır veya tamamen kaybolur

Dizin patellofemoral artrozu nedir?

Sıklıkla doktordan "patellofemoral artroz" tanısını duyabilirsiniz - bu nedir? Nitekim, hastalıkların uluslararası sınıflandırmasında bu tür artroz yoktur. Çok az insan diz ekleminin artrozunun patellofemoral sendromun gelişmesiyle başladığını bilir.

Bu sendrom, vücudun bir kısmı düzenli olarak aşırı kullanıma veya tekrarlanan yaralanmalara maruz kaldığında ortaya çıkar. Yani patellofemoral artroz, patellofemoral sendromla aynıdır.

Hastalığın ana nedenleri:

 • alt ekstremitelerin doğuştan ve kazanılmış deformiteleri;
 • patellanın gelişimindeki çeşitli anomaliler;
 • diz ekleminin düzenli aşırı yüklenmesi (örneğin, sporcularda).

Diz ekleminin patellofemoral artrozu aşağıdaki klinik belirtilere sahiptir: fiziksel eforla önemli ölçüde artan diz ekleminin ön tarafındaki ağrı (koşma, atlama, merdiven çıkma ve inme, çeşitli ağız kavgası). Ağrı, hasta bacakları bükülü olarak oturduğunda da artabilir. Hasta dizinde hem içinde hem de önünde bir gerginlik ve sertlik hissi yaşayabilir.

Patellofemoral sendrom klinik olarak teşhis edilir, kural olarak ek çalışmalara gerek yoktur.

Bu hastalık kural olarak özel tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, ağrıyı azaltmak ve istenmeyen sonuçlar (patellanın dengesizliği, diz ekleminin deformasyonu, iltihaplı eksüda birikimi) geliştirmek için aşağıdaki prosedürler gereklidir:

 • fiziksel aktivitede azalma. Bu, hastanın pasif bir yaşam tarzı sürdürmesi gerektiği anlamına gelmez, sadece aktivite düzeyi ağrılı olmamalıdır;
 • egzersiz veya stres sırasında diz eklemi bölgesine takılan özel bir bandaj kullanarak patellayı destekler ve sabitler;
 • belirgin bir ağrı sendromu ile glukokortikosteroidler ve anestetikler, ağrıyı hafifletecek ve gelecekte anti-inflamatuar ilaçların kullanımından kaçınmaya yardımcı olacak hassas enjeksiyonla eklemin ağrılı bölgelerine enjekte edilir.

Patellofemoral artroz zaten komplikasyonlara yol açmışsa veya diz ekleminde diğer dejeneratif-distrofik patolojilere eşlik ediyorsa, diz ekleminin artrozu için tedavi rejimine göre tedavi uygulanır.

Nedenler

 • Diz eklemlerinde artan stres yaşayan sporcuların meslek hastalığı. Sporcular eklemlerde, morluklarda ve bağ kopmalarında yaralanmalar ve mikro travmalar alırlar. Spordan emekli olduktan sonra, kas yapısı zayıflar ve bu da hastalığın ilerlemesine yol açar.
 • Orta yaşlı insanlarda artan yaşam süresi ve artan fiziksel aktivite
 • Çalışma gününü "ayakları üzerinde" geçiren kişilerde diz ekleminde artan fiziksel aktivite
 • Genetik eğilim
 • Eklem ve kemiklerin doğuştan hastalıkları
 • Kolajen eksikliği
 • Diz yaralanması
 • Diz eklemlerine daha fazla baskı uygulayan aşırı kilo
 • Edinilmiş eklem hastalıkları
 • Diz ameliyatı

Olumlu tedavi sonuçları elde etmek için, hastalığın birkaç aşamasını ortaya çıkaran klinik ve radyolojik bir inceleme yapılması gerekir:

 • Diz ekleminin artrozu 1 derece. . . Eklem boşluğunda hafif bir daralma var, yüzeyin kenarları hafifçe keskinleşiyor, harekette hafif bir kısıtlama var. Artroskopik muayene sırasında doktor, kıkırdağın yumuşamasını araştırır.
 • 2. derece diz ekleminin artrozudiz ekleminin hareketinde önemli bir sınırlama, güçlü bir gevreklik ile karakterize edilir. Görüntüler osteofitleri ve eklem boşluğunun 2-3 kat daralmasını açıkça gösteriyor. Derz yüzeyinde küçük çatlaklar görülür.
 • Diz artrozu 3. derece- bu, eklemde bir deformasyon meydana geldiğinde, eklem yüzeyinde deformasyon ve sıkışma, osteofitler ve kistler gözlendiğinde, harekette zaten tam bir kısıtlamadır. Tüm kalınlığı boyunca kıkırdak dokusunda değişiklikler olmuştur.
 • Diz artrozu 4. derece- artroskopi, kıkırdak dokusunun tamamen yokluğunu gösterir.

İlaç tedavisi

Diz ekleminin artrozunun karmaşık tedavisinde ilaç tedavisi önemli bir yer tutar. Fizyoterapi prosedürleri, terapötik egzersizler ve manuel terapi ile birleştirerek, uzuv fonksiyonunun restorasyonuna kadar çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Diz eklemi artrozu teşhisi konulduğunda, ilaç tedavisi ağrının giderilmesine yardımcı olur, sorunlu bölgedeki kan dolaşımını normalleştirir, metabolizmayı ve kıkırdak beslenmesini iyileştirir, iyileşme süreçlerini harekete geçirir ve eklem hareketliliğini arttırır.

Keskin ağrı hislerinin arka planına karşı diğer terapötik yöntemleri uygulamak imkansız olduğundan, her şeyden önce hastaya ağrı kesiciler ve antienflamatuar ilaçlar reçete edilir. Bununla birlikte, bu tür fonların uzun süre kullanılması tavsiye edilmez, çünkü yan etkilere ek olarak (çoğu zaman bu, sindirim sistemi üzerinde olumsuz bir etkidir), dehidrasyona ve kıkırdak dokusunun daha fazla tahrip olmasına katkıda bulunabilirler.

Kondroprotektörler, kıkırdak beslenmesini eski haline getirmek, kıkırdak plakasını yenilemek ve sinovyal sıvının kalitesini iyileştirmek için kullanılır.. . . Bu grubun ilaçları doğrudan boğaz eklemine enjekte edilir ve hasta için en güvenli olanıdır. Hemen etkilenen bölgeye düşen kondroprotektörler, eklemi tahribattan korur ve işlevlerini geri kazanmaya yardımcı olur. Bu yöntemin dezavantajlarından biri, sonucun uzun süre beklemesidir - hasta ancak birkaç ay sonra bir iyileşme fark edebilir. Ek olarak, hastalık üçüncü aşamadaysa ve eklem neredeyse tamamen tahrip olmuşsa, kondroprotektörlerin alınması tavsiye edilmez.

Ağrıyı azaltmak, şişliği hafifletmek ve eklem hareketliliğini biraz iyileştirmek için çeşitli merhemler ve kremler kullanılır.Bağları ve kasları gevşetmek, kan dolaşımını iyileştirmek ve eklemdeki metabolizmayı hızlandırmak için çeşitli ısıtıcılar iyidir. Ancak enflamasyon varlığında kullanılamazlar, bu durumda steroidal olmayan antiinflamatuar jeller ve merhemler kullanıldığı gösterilmiştir.

Sıkıştırmalar ihmal edilmemelidir - delici yeteneklere sahiptirler, kan dolaşımını iyileştirirler, anestezik ve antiinflamatuar etkileri vardır ve kıkırdakta metabolik süreçleri hızlandırırlar.

Bu nedenle, diz ekleminde bir hastalık veya artrozun varlığından şüphelenen kişiler için doktora gitmeyi geciktirmemelisiniz - ilaç tedavisi, zamanında başlatılmış ve doğru seçilmiş, eklemi kurtarabilir ve kaçınmaya yardımcı olabilir cerrahi müdahale.

Diz eklemi artrozu tedavisi için ilaçlar

Diz artrozunun tedavisi ilaç kullanılmadan asla tamamlanmaz.

İlaç tedavisi öncelikle iltihap ve ağrıyı ortadan kaldırmayı, eklem kıkırdağının lokal kan dolaşımını ve beslenmesini iyileştirmeyi, metabolik süreçleri aktive etmeyi ve eklem hareketliliğini yeniden sağlamayı amaçlamaktadır.

Diz ekleminin artrozu için hangi ilaçlar reçete edilir?

 1. Hastalığın başarılı bir şekilde tedavisi için, başlangıçta ağrıyı hafifletmeli ve iltihaplanma sürecini ortadan kaldırmalısınız. Bunun için steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar kullanılır. Bununla birlikte, bu fonlara kapılmamalısınız - uzun süreli kullanımda, hastalığın gerçek klinik resmini maskeleme eğilimindedirler.
 2. Eklemlerin kıkırdak yüzeyini eski haline getirmek, yapısını eski haline getirmek, kıkırdağı beslemek ve eklem içi sıvı üretimini iyileştirmek için kondroprotektörler kullanılır. Bu ilaçların etkisi çok yavaştır, bu nedenle, hasta gerçek bir iyileşme fark etmeden önce, yaklaşık bir yıl sürecek olan kondroprotektörlerle 2-3 tedavi seansı geçirmeniz gerekecektir.
 3. Hastanın genel durumunu iyileştirmek ve ağrıyı hafifletmek için diğer ilaçlar ile birlikte jeller ve merhemler kullanılabilir. Artroz seyrine sinovit eşlik ediyorsa, steroidal olmayan anti-enflamatuar maddelere dayalı merhemler tercih edilir.
 4. Artroz için acil bakım sağlamak için eklem içi enjeksiyonlar kullanılır. En sık enjekte edilen kortikosteroidler veya hyaluronik asit.
 5. Lokal tedavi için ilaçlarla kompresler reçete edilir - dimetil sülfoksit, bischofite ve tıbbi safra. Dimetil sülfoksit, cilt engellerine nüfuz etme kabiliyetine sahiptir, yani etkisi doğrudan iltihaplanma bölgesine yönlendirilir. Bu madde, analjezik, antienflamatuar, emici özelliklere sahiptir ve uygulama alanında metabolizmayı iyileştirir. Bir yağ türevi olan bischofite ayrıca etkilenen eklem üzerinde iltihap önleyici etkiye sahiptir, ısınma etkisi verir. Tıbbi safra, bischofite'li dimetil sülfoksit ile aynı özelliklere sahiptir, ancak kullanımı bazı kontrendikasyonlar ile sınırlıdır. Medikal safra, püstüler cilt hastalıkları, vücut ısısı yükselmesi ve lenf düğümlerinde iltihaplanma olan hastalar tarafından alınmamalıdır.

Diz ekleminin artrozu için herhangi bir ilaca başlamadan önce, bir doktora danışmak, dozajı, uygulama özelliklerini ve tedavi sürecinin süresini tartışmak gerekir.

Artroz için diz eklemine enjeksiyonlar

Eklem içi enjeksiyonlar, diz ekleminin artrozunu tedavi etmenin oldukça etkili yöntemlerinden biridir. Bu oldukça pahalı prosedür, ağrıyı ve iltihabı önemli ölçüde azaltır ve yeni modern ilaçlar sadece hastanın genel durumunu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda etkilenen kıkırdak dokusunu da tedavi eder.

Artroz için diz eklemine enjeksiyonlar

Artroz için diz eklemine yapılan enjeksiyonlar oldukça zor bir işlemdir, bu nedenle hasta hangi ilaçların ne miktarda enjekte edilmesi gerektiğini bilse bile bir doktora danışmalısınız.

Eklem içi enjeksiyonlar için aşağıdaki ilaçlar çoğunlukla reçete edilir:

 1. Kortikosteroid hormonları. Bunlar en yaygın çözümlerdir, çünkü girişlerinden sonraki etki dakikalar içinde elde edilir. Bununla birlikte, iltihabı ve ağrıyı hafifleten kortikosteroidler eklemin kendisini olumsuz etkiler - kıkırdak dokusu dejeneratif kalır, ayrıca bu gruptaki ilaçlar kan damarlarının daralmasına neden olarak eklem dokularını da tahrip eder. Bu nedenle, kortikosteroid hormonların kullanımı, yalnızca artrozun son aşamalarında dayanılmaz ağrı olması durumunda haklı çıkar. Enjeksiyon iki haftada bir defadan fazla tekrarlanamaz.
 2. Kondroprotektörler ve enzimler. Hormonların aksine iltihabı azaltmazlar, bu nedenle eklem şişmesi varlığında uygulama anlamsızdır. Ancak rejeneratif bir etkisi vardır, kıkırdak dokusunu kısmen geri yüklerler. Bu tür ilaçların kullanımı özellikle artrozun ilk aşamalarında etkilidir. Tedavi süresi 5-10 enjeksiyondur.
 3. Hiyalüronik asit. Çok etkili ama aynı zamanda pahalı bir ilaç. Etkinliği, asidin bileşimde eklemin doğal yağlanmasına benzer olması gerçeğinde yatmaktadır. Hyaluronik asit içeren ilaçların diz içine girmesinden sonra, etkilenen eklem yüzeylerinin sürtünmesi azalır ve diz hareketliliği iyileşir. Bu tür enjeksiyonlar artrozun ilk aşamasında çok etkilidir, ikinci aşamada biraz daha az etki gözlenir ve üçüncü diz ekleminin artrozu ile bu tür ilaçlar hastanın durumunu sadece kısaca hafifletir. Tedavi süreci genellikle yılda bir kez üç ila dört enjeksiyon içerir.

Artroz için diz eklemine yapılan enjeksiyonlar, aşağıdaki durumlarda kesinlikle kontrendikedir:

 • enjeksiyonun amaçlanan alanında deri veya deri altı doku enfeksiyonu;
 • sepsis;
 • bulaşıcı artrit;
 • hemofili;
 • viral bir enfeksiyonun varlığı;
 • önceki enjeksiyonlardan sonuç eksikliği;
 • ilaca bireysel hoşgörüsüzlük.

Profilaktik amaçlarla eklem içi enjeksiyon yapmak da kabul edilemez.

Diz ekleminin artrozu için ortopedik diz pedleri

Diz eklemi artrozunun tedavisi sırasında çeşitli yaralanmaları önlemek, hasarlı dokuları desteklemek ve eklemdeki stresi azaltmak için diz pedleri kullanılır.

Ortopedik bir dizlik esasen elastik bir bandajla aynıdır. Bununla birlikte, ikincisine kıyasla, dizlik avantajlarına sahiptir: günde birkaç kez bandajlanmasına gerek yoktur, kaymaz veya sarkmaz, uygun şekilde takılan diz pedi bacağı sıkmaz ve şişkinliğe ve diğer hoş olmayan sonuçlara neden olmaz. uzun süreli sıkma.

Artroz için ortopedik dizlik

Diz ekleminin artrozu için ortopedik diz pedleri aşağıdaki işlevleri yerine getirir:

 • iltihabı ve ağrıyı azaltmak;
 • şişkinliği hafifletmek;
 • sertliği ve gerginliği hafifletmek;
 • kan dolaşımını normalleştirmek;
 • eklemin serbest hareketini kolaylaştırır.

Ortopedik dizlik seçerken aşağıdaki özelliklere dikkat etmelisiniz:

 1. Dizlik tipi - ağrının şiddetine bağlı olarak seçilir. Bu tür dizlikler vardır:
  • kapalı - ağrının lokalizasyonunu belirlemek mümkün olmadığında kullanılır;
  • ayarlanabilir gerginlikle açın - rehabilitasyon sırasında ve küçük ağrılar için kullanılır;
  • spiral sertleştirici nervürlerle açın - merdiven çıkma ve inme sırasında ağrı vb.
  • mafsallı - farklı ağrı türleri için;
  • tendonları desteklemek için - ağrı patella altında lokalize ise kullanılır.
 2. Diz pedinin yapıldığı malzeme büyük önem taşır, çünkü sadece sabitleme derecesi değil, aynı zamanda ısınma etkisinin yoğunluğu da buna bağlıdır. Modern dizlikler pamuk, likra, naylon, neopren, spandeks, deve ve köpek kılından yapılmıştır.
 3. Her hasta için ayrı ayrı hesaplanan diz pedinin boyutu.

Doktor, gelecekteki satın almanın parametrelerini belirlemeye yardımcı olacaktır - sadece hasta için en uygun olan diz pedi boyutunu ve türünü seçmeyecek, aynı zamanda hangi malzemenin en etkili olacağını da önerecektir.

Artroz için ortopedik diz pedleri bir eczaneden veya özel bir tıbbi ekipman mağazasından satın alınabilir, fiyatı oldukça kabul edilebilir. Uzmanlaşmamış satış noktalarında veya şüpheli firmalardan bu tür satın alımlara dikkat etmelisiniz, çünkü kolayca bir sahte satın alabilirsiniz, bu zarar vermezse kesinlikle yardımcı olmaz.

Doğru beslenme

Beslenme uzmanları, uzun yıllardır çeşitli insanların beslenme özelliklerini inceliyorlar. Ulusal mutfakları karşılaştıran bilim adamları, insanların mutfak tercihlerinin belirli hastalıkların oluşumu üzerindeki etkisini anlamaya çalışıyorlar. Bu tür araştırmalar, diz ekleminin artrozu gibi yaygın bir hastalıkla ilgili olarak birçok kez yapılmıştır.

Birçok teori öne sürüldü, birçok farklı varsayım yapıldı. Örneğin, bir zamanlar domates kullanımının hastalığın gelişmesine katkıda bulunduğu düşünülmüş, ardından artrozun ortaya çıkmasında sofra tuzunun "suçlu olduğu" öne sürülmüştür.

Yirminci yüzyılda, hastalığın gelişmesiyle ilgili durum keskin bir şekilde kötüleşti.

Doğru beslenme, eklem sağlığının anahtarıdır.

Hastalığın gelişmesini önlemek için, beslenmenin diz ekleminin artrozunda anahtar bir rol oynadığını anlamak gerekir. Diyetten fast food segmentine ait et ürünlerinin tüketimi en aza indirilmelidir. Bu ürünler:

 • et üretim atıklarından yapılan yarı mamul ürünler: sosis, sosis, her türlü sosis vb.
 • mağazalarda satılan füme etler (çoğu zaman bu tür ürünler kantinin içinde değil, kimya kullanılarak hazırlanır).
 • yemeye hazır et - jambon, domuz pastırması (bu durumda üreticiler lezzet arttırıcılar ve boyalar kullanmaktan çekinmezler).
 • Fast food.

Tabii ki, her insan yukarıdaki gıda ürünlerinden vazgeçemez. Yıllar geçtikçe, sabahları tütsülenmiş sosisli sandviçler veya haşlanmış sosislerle kendilerini şımartmak alışkanlığı geliştirdi. Bu durumda marketten bir parça et almanızı, baharatlarla fırında pişirmenizi, kesmenizi ve ardından sandviçler için altlık olarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu tür "fast food" vücuda zarar vermez.

Bu yüzden, yarı mamul ürünleri, tütsülenmiş etleri ve fast foodları reddetmenin en iyisi olduğunu öğrendik. Ama şırıngalı ise et ne olacak?

Elbette ideal seçenek, güvenilir tedarikçilerden et satın almaktır, ancak kentsel koşullarda bu tavsiye uygulanamaz.

Bu bağlamda, mümkün olduğunca çok sayıda zararlı kimyasal bileşiğin yok edilmesi için bu tür pişirme yöntemlerinin kullanılması gereklidir. Bazen sadece bu faktörün kullanılması, artrozla mücadelede mükemmel bir etki elde etmeyi mümkün kılmıştır.

Diz ekleminin artrozu için yiyecek nasıl düzgün pişirilir

Diz ekleminin artrozu için beslenmenin yağlarla doyurulmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Bu nedenle, yiyecek hazırlarken, etin görünen yağını kesmek ve kümes hayvanlarının derisini çıkarmak gerekir. En büyük miktarda zararlı maddenin yoğunlaştığı yağdır.

Kaynatmak, buharda pişirmek, folyoda pişirmek ve buharda pişirmek, yiyecek hazırlamanın en sağlıklı yollarıdır.

Diz ekleminin artrozu ile jöleli ve jöleli et yenmemelidir. "Bahçedeki büyükanne dedi" dizisinden bu yemeklerin eklemler için iyi olduğu yönünde bir görüş var, ama öyle değil. Artrozlu bir kişi yalnızca yüksek kolesterol seviyelerinden daha kötüye gidecektir.

Et suyu ve çorbalar mümkün olduğunca az tüketilmelidir. İlk suyu boşaltsanız bile, ikincisinde hala çok sayıda sağlıksız yağ olacaktır. Kendinizi Batı ülkelerinde çok popüler olan sebze çorbalarına alıştırmak daha iyidir. Mantar çorbaları da faydalıdır.

Çorba etini kuru et suyu ve küplerle değiştirme girişimi iyi bir şeye yol açmayacaktır: bu ürünler inanılmaz miktarda kimyasal bileşen içerir.

Ne yazık ki, pazarlarımızda satılan balıklara da özenle boyalar ve koruyucular enjekte edilir ve bu nedenle diz ekleminin artrozu için zararlıdır. Bu nedenle mümkün olduğunca canlı balık satın almalısınız. Herkesin bunun için yeterli parası olmadığı açıktır. Yukarıdaki yöntemler donmuş balıkların doğru şekilde pişirilmesine yardımcı olacaktır.

Diz ekleminin artrozunun önlenmesi

Hastalık nedeniyle yaşam koşullarının kötüleşmesine izin vermek imkansızdır, bu nedenle artroza yol açan nedenler dışlanmalıdır. Hastalığı önlemek, pahalı ve uzun süreli tedaviyle uğraşmaktan çok daha kolaydır.

 • Kilo vermen gerekiyor.
 • Eklemlerin sürekli fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır: atlama ipi, ağız kavgası, küçük koşular. Ancak her şey ölçülü olmalıdır. Aşırı egzersiz aynı zamanda hastalığa da yol açar. Yeterli dinlenme ile alternatif eklem yükleri.
 • Diz yaralanmaları nedeniyle artroz gelişir. Kayak yaparken, paten yaparken, bisiklete binerken veya paten yaparken yastıklı dizlikler giyilmelidir. Satışta hem dizlik sabitleme hem de koyun yününden ısınma için yeterli bir seçim var.
 • Ağırlık gücünüzün üstündeyse başka bir kişinin yardımını görmezden gelmeyin.
 • Daha çok sebze ve meyve ye. Vejeteryanların pratikte artrozdan muzdarip olmadıkları belirtilmektedir. Mayonezi zeytin veya hardal yağı ile değiştirin. Özellikle yararlı olanlar erik, kuru kayısı, kayısı, elma, ahududu, ballı kızılcıktır.
 • Güçlü çay ve kahve, büyük miktarlarda kalsiyumu yıkar.
 • Ev yapımı süzme peynir ve peynir kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Bastonla yürümek sizi diz eklemlerine aşırı yüklenmekten kurtaracaktır.
 • Küçük topuklu ayakkabılar rahat olmalıdır.
 • Yüzme ve su aerobiği tüm vücuttaki stresi ve diz eklemlerindeki yorgunluğu giderir.
 • Vitaminlerden E vitamini özellikle faydalıdır, bu da kıkırdak dokusunun tahrip olmasını engeller.
 • C vitamini, kıkırdak dokusunun sentezinde rol oynar.
 • D vitamini eksikliğinden hastalık daha hızlı ilerler.
 • Kalsiyum kemiklerinizi güçlü tutmaya yardımcı olur. Susam ve kereviz tohumlarında yüksek kalsiyum içeriği.

Sağlıklı bir yaşam tarzının bu basit kurallarına uyarak ciddi bir hastalıktan kaçınabilirsiniz. Ve hastalığın bir tezahürü durumunda, patolojik süreçlerin gelişimini yavaşlatacaklar.