Servikal osteokondroz nasıl tedavi edilir

Osteokondroz, intervertebral disklerin kıkırdağında ve yakındaki dokularda patolojik süreçler olarak adlandırılır. Hastalık omurganın herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak servikal omurga osteokondroza daha duyarlıdır. Bu, vücudun anatomik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Boyundaki omurlar göğüs ve bel bölgelerine göre daha küçüktür ve birbirine çok yakındır. Ek olarak, boyun, artan hareketlilik ile karakterizedir ve başı tutarken düzenli strese maruz kalır.

Omurganın osteokondriti

Hastalık neden ortaya çıkıyor

Hastalığın gelişimi öncelikle yaşa bağlı değişikliklerle ilişkilidir. Diğer nedenler not edildi:

 • fiziksel aktivite eksikliği;
 • omurga hastalıkları;
 • aşırı aşırı yük;
 • uygunsuz duruş;
 • olumsuz kalıtım;
 • artan vücut ağırlığı;
 • kıkırdağın hasar gördüğü otoimmün bozukluklar.

Kemik ve kıkırdak dokusunun durumu beslenmeden ciddi şekilde etkilenir. Patolojinin gelişimi, kalsiyum, fosfor, çinko, magnezyum, A ve E vitaminleri, D vitamini eksikliği içeren bir diyetle kolaylaştırılır. Yüksek risk grubu, ofis çalışanları, profesyonel sporcular, ağır fiziksel emekle uğraşan kişileri içerir.

Servikal osteokondroz nasıl belirlenir

Hastalığın semptomları, klinik duruma ve gelişim aşamasına bağlıdır. En yaygın işaretler:

 • sadece boynu ve başı değil, aynı zamanda vücudun diğer kısımlarını da etkileyen ağrılar;
 • halsizlik, ellerin duyarlılığının azalması, yüzün uyuşması;
 • başınızı çevirmeniz gerektiğinde boynunuzda bir çatırtı;
 • Sıkışan kan damarlarının neden olduğu gözlerde baş dönmesi, halsizlik, koyulaşma;
 • görme ve işitmede bozulma.

Servikal vertebranın osteokondrozundaki ağrı hemen hemen tüm hastaları rahatsız eder. Patoloji ile boyun bölgesindeki damarlar, sinir uçları demetleri sıkışır. Kural olarak, ağrı en çok baş, oksiput, omuz bölgesinde hissedilir ve kürek kemiğine ve göğse yayılır.

Hastalığın arka planına karşı kalp ritmi bozulabilir. Boyun bölgesinde beyne kan tedarikinden sorumlu olan birkaç arter vardır. Kan damarları sıkıştırıldığında hasta, hareketlerin koordinasyonunda bozulma, aritmi ve iskemik kalp hastalığı gibi sorunlarla karşı karşıya kalır. Ağır vakalarda, kan dolaşımının engellenmesi felçlere ve diğer yaşamı tehdit eden durumlara yol açar.

Hastalığın evreleri

Hastalığın ilerlemesi dört aşamaya ayrılır:

 • İlk aşamada kemik ve kıkırdak dokusu daha yeni parçalanmaya başlıyor. Patoloji, hastaların stresle ilişkilendirdiği hafif ağrı ve yorgunluk olarak kendini gösterir.
 • İkinci aşamada diskte bir azalma, çatlakların ortaya çıkması var. Ağrı artar, yüzde uyuşma olabilir ve uzuvlarda hassasiyet azalır.
 • Üçüncü aşamada intervertebral fıtıklar oluşmaya başlar. Süreç, kasları ve kan damarlarını etkiler. Hasta sadece ağrı değil, aynı zamanda baş dönmesi yaşar.
 • Son aşamada kemik dokusunun büyümesi gerçekleşir, sinir uçları sıkışır. Hastalık, belirgin semptomlarla kendini gösterir: ağrı, baş dönmesi, uyuşma. Birçok hastanın motor aktivitesi bozulmuştur.

Teşhis

Servikal osteokondrozdan şüpheleniyorsanız, hastanın bir nöroloğa danışması ve bir tanı alması gerekir. Görevi, kemik ve kıkırdak dokusunun durumunu değerlendirmektir. Daha önce, omurga hastalıklarını teşhis etmek için röntgenler kullanılıyordu. Şimdi daha gelişmiş araştırma yöntemleri tercih ediliyor:

 • CT tarama;
 • MRI;
 • servikal omurganın damarlarının dubleks taraması.

Çoğu zaman, doktor kapsamlı bir teşhis koyar. Fıtıkların varlığını ve yerini, kan akış hızını, normal kan dolaşımına engellerin varlığını belirlemenizi sağlar.

Tedavi

Servikal omurganın osteokondrozu teşhisi konan bir hastanın yaşam tarzını yeniden gözden geçirmesi, düzenli fiziksel aktivitesini sağlaması ve doğru beslenmesi gerekir. Durumu iyileştirmek için, omurgadaki stresi azaltmak için ortopedik bir yatak ve rahat bir yastık üzerinde uyumak önerilir.

İlaçlar

Servikal osteokondroz ile hastaya iltihabı hafifleten, kan akışını iyileştiren ve ağrıyı azaltan ilaçlar gösterilir. Doktor vazodilatasyon için ilaçlar, kas gevşeticiler, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, serebral dolaşımı iyileştirmek için ilaçlar, kondroprotektörler - kıkırdak dokusunu restore etmek için araçlar reçete eder. Kemik dokusunun çürümesini yavaşlatmak için vücudun B vitaminlerine, kalsiyum, fosfor, magnezyum, niasine ihtiyacı vardır.

Fizyoterapi

Servikal osteokondroz için masaj

Fizyoterapi, servikal omurganın osteokondrozunu tedavi etmenin ana yöntemidir. Uzmanlar, görevi kemik ve kıkırdak dokularındaki metabolik süreçleri iyileştirmek, ağrıyı azaltmak, spazmı hafifletmek ve kan dolaşımını iyileştirmek olan birçok prosedür kullanır. İşte temel teknikler:

 • Shockwave tedavisi. . . Düşük frekanslı akustik dalgalar servikal omurganın kıkırdak dokusunu etkiler. Dokuların restorasyonuna katkıda bulunurlar, osteofit oluşumunu yavaşlatırlar - sinir uçlarını ve kan damarlarını sıkıştıran kemiklerdeki büyümeler. Düşük frekanslı dalgaların kaynağı özel bir cihazdır, bu nedenle SWT kursu sadece bir tıp kurumunda alınabilir.
 • Masaj. . . Bu, servikal osteokondroz için en yaygın konservatif tedavi yöntemidir. Masaj, kan dolaşımını iyileştirmeye, kas spazmlarını gidermeye yardımcı olur. Terapötik masaj tekniği, hastalığın evresine ve klinik tabloya bağlı olarak seçilir. Bu çok önemli bir durumdur, çünkü masaj profesyonelce yapılırsa hastaya zarar verebilir, refahta bozulmaya neden olabilir. Damar hastalıkları, yüksek tansiyon için masajdan vazgeçmeye değer. Bir alevlenme sırasında masaj mümkün olduğunca hassas olmalıdır. Okşayarak, sürtünmeye, yani dokuların üst katmanlarına etki etmeye izin verilir.
 • Terapötik jimnastik (egzersiz terapisi). . . Egzersiz tedavisi, kasları güçlendirmeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. Osteokondrozlu hastalar için özel egzersiz setleri vardır. Jimnastik sadece bir tıp kurumunun ofisinde değil aynı zamanda evde de yapılabilir. Kural olarak, egzersiz tedavisi, hastanın şiddetli ağrı hissetmediği remisyon döneminde en etkilidir. Sağlık egzersizleri yürüyüşler, su prosedürleri ile birleştirilmelidir.
 • Akupunktur. . . Bu, özel iğnelerin biyolojik olarak aktif noktalar üzerindeki etkisine dayanan osteokondroz tedavisi için yardımcı bir yöntemdir. Bu sayede metabolizma aktive olur, ağrı sendromu azalır.
 • Kineziterapi. . . Omurga hastalıklarını tedavi etmek, yaralanma sonrası rehabilitasyon için kullanılan bir donanım tekniğidir. Egzersizler sayesinde omurgadaki yük kaldırılır, hareket kabiliyeti iyileştirilir ve kan dolaşımı tekrar sağlanır. Kineziterapi dersleri bir eğitmen gözetiminde yapılır. Egzersiz yapmak için birçok yöntem ve aparat vardır, bu nedenle her hasta için uygun bir egzersiz seti seçilir.
 • Lazer tedavisi. . . Lazer radyasyonu sayesinde olumlu bir etki elde edilir, hastanın sağlığı iyileşir. Prosedür iltihabı ve ağrıyı azaltır ve metabolik süreçler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
 • Elektroterapi. . . Uzmanlar, galvanik, darbeli, alternatif akım kaynağı olan cihazları kullanır. İşlemin amacı ağrıyı azaltmak, spazmı hafifletmek ve uyarmaktır.
 • Su prosedürleri. . . Su, osteokondroz için en iyi ilaçtır. Bu hastalığı olan hastalara tedavi edici banyolar, yüzme, su altı masajı gösterilir. Patolojinin önlenmesi ve tedavisi için çok yararlı, havuza düzenli bir ziyarettir.

Osteokondroz cerrahisi

Osteokondroz için omurga cerrahisi, konservatif yöntemlerle remisyon elde etmenin mümkün olmadığı, hastalığın ileri evresine sahip hastalar için endikedir. Fıtıklaşmış diskleri ve etkilenen diskleri çıkarmak için ameliyat yapılır. Ayrıca omurilik kanalının çapını genişletmek, omurga kemerini çıkarmak için işlemler yapılır. Amaçları, rahatsızlıktan kurtulmanızı sağlayan sinirlerin ve omuriliğin sıkışmasını ortadan kaldırmaktır.

Tüm manipülasyonlar, X-ışını ve mikrocerrahi kontrolü kullanılarak anestezi altında gerçekleştirilir.
Disk çıkıntısı için lazer diskektomi yöntemi kullanılır. Bu, bir lazer ışını kullanarak diskin nukleus pulpozusunu buharlaştırmanıza ve böylece sıkıştırmayı ortadan kaldırmanıza izin veren minimal invaziv bir tekniktir.

Osteokondroz için beslenme

Yanlış beslenme, osteokondrozu içeren kas-iskelet sistemi dejeneratif-distrofik hastalıkların gelişme riskini artırır. Kemik ve kıkırdaktaki patolojik süreçleri yavaşlatmak için vücuda yeterli miktarda vitamin ve mineral sağlamak gerekir. Diyet şunları içermelidir:

 • süt ürünleri - bir kalsiyum kaynağı;
 • taze sebzeler ve otlar;
 • baklagiller, kuruyemişler, tohumlar - protein, magnezyum, B vitamini kaynağı;
 • tahıllar, kepekli tahılların eklenmesiyle pişmiş ürünler;
 • yağsız et;
 • Balık ve deniz ürünleri;
 • zeytin ve diğer bitkisel yağlar;
 • jöle, jöleli et, jöleli yemekler.

Kesin diyet kısıtlamaları yoktur, ancak büyük miktarlarda tüketilmesi istenmeyen gıdalar vardır. Her şeyden önce, kalsiyum ve vitamin emilimini bozan güçlü çay ve kahvedir. Tuz oranı yüksek yiyecekler de yardımcı olmaz.