Lomber omurganın osteokondrozunun özellikleri ve semptomları

doktor, sırtın alt kısmını osteokondroz için inceler

Lomber omurga, tüm vücut ağırlığından etkilendiği için strese en duyarlı olanıdır. Üstelik çok hareketli.

Omurga korsesi yeterince gelişmemişse, omurlararası diskler üzerindeki baskı birkaç kez artar. Yani, sırtın hareketliliğinden ve esnekliğinden sorumludurlar.

Bu nedenle, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bel osteokondrozu, kas-iskelet sisteminin oldukça yaygın bir hastalığıdır.

Yavaş yavaş gelişir ve bir kişi ilk belirtilerine dikkat etmeyebilir. Ancak ciddi tedavi gerektirir.

Hastalık nasıl gelişir ve nedenleri

lomber osteokondroz için uzman konsültasyonu

Alt sırtta sakrum ve torasik omur birbirine bağlıdır. Lomber osteokondrozu tetikleyen birçok faktör vardır. Asıl mesele yanlış ve arkadaki aşırı yük olarak kabul edilir.

Hastalık sürecinde glikoproteinler parçalanır, eklemlerin bağ dokusunu etkiler ve elastik hale getirir. Omurganın kemik ve kıkırdak yapılarını etkiler.

Omurlararası diskler, bel hastalığı ile kuruyan jel benzeri bir madde içerir. Tükenirler, sonra düzleşirler. Bundan dolayı omurga amortisman işlevini kaybeder, segmentleri birbirine yaklaşır, sinir kökleri ve kan damarları kenetlenir.

Aynı zamanda, lifli halka çatlıyor ve bazı durumlarda yırtılabilir, bu da fıtık oluşumuna yol açar. Bütün bunlar şişlik, bel ağrısına neden olur.

Kaslı çerçeve, omurgayı olumsuz etkilerden korur ve doğru duruştan sorumludur. Onunla ilgili sorunlar ayrıca lomber omurgada osteokondroz gelişmesine de yol açabilir.

Hastalığın başlamasının başka nedenleri de var:

 1. Doğuştan değişiklikler, gevşek disk yapısı.
 2. Stresli durum.
 3. Kemik ve kıkırdak dokularında bulaşıcı hastalıklar.
 4. Uygunsuz ayakkabılar.
 5. Sırt yaralanması.
 6. Eklem iltihabı.

Burada yaşam tarzı, meslek, yaş da önemlidir. Omurga üzerindeki maksimum yük oturma pozisyonunda gerçekleşir. Bu nedenle, zamanlarının çoğunu oturma pozisyonunda geçiren kişiler risk altındadır.

Bunlar ofis çalışanları, sürücüler olabilir. Düşük fiziksel aktivite aynı zamanda bel omurgasını etkilemenin en iyi yolu değildir. Sonuç olarak, kas-iskelet sistemi zayıflar.

Omurga üzerindeki etki ve özellikle bel, ağırlık kaldırma ile önemli bir rol oynar. Bu, yükleyici, inşaat işçisi, garson veya profesyonel sporcu gibi mesleklerden, yani sırtlarında sürekli stres yaşayan kişilerden kaynaklanmaktadır.

Osteokondroz, kadınlarda hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir. Omurganın eğriliği varsa, bel omurgası üzerindeki artan baskı ve eşit olmayan ağırlık dağılımı da hastalığa neden olur.

Aynı şekilde osteokondroz ve düz tabanlık oluşumunu da etkiler. Ayağın kemeri işlevini kaybeder ve yürürken tüm yük omurgaya gider. Fazla kilo da olumsuz bir rol oynar. Hastalık osteomiyelit, tüberküloz sonrası bir komplikasyon olabilir.

Lomber osteokondrozdaki istenmeyen faktörler ayrıca uygunsuz uyku düzenleri, beslenme, vücuttaki bozulmuş metabolik süreçler veya iç organ hastalıklarıdır:

 • gastrointestinal sistem ve karaciğer;
 • küçük pelvis;
 • Merkezi sinir sistemi.

Farklı yaştaki insanlar hastalığa duyarlıdır.

Lomber osteokondroz semptomları

osteokondrozlu sırt ağrısı

İlk belirtilerden biri genellikle bel omurgasında ağrı ve rahatsızlıktır. Aynı zamanda başparmağı bükmek, çevirmek, bükmek zor olabilir. Bazen arkada bir soğukluk hissi veya tersine yanma hissi vardır.

Kural olarak, semptomlar fiziksel efor, hipotermi veya uzun süre rahatsız bir pozisyonda kaldıktan sonra ortaya çıkar. Kısa bir dinlenmenin ardından genellikle kaybolurlar. Akut aşamada, bir lumbago karakterine sahip olabilirler ve hareket, öksürme, hapşırma ile ağırlaşırlar.

Sırttaki kas spazmı, bir kişinin pozisyon almasına izin vermez, bu da ağrının artmasına neden olur, bu refleks olarak gerçekleşir. Bu belirtilere ek olarak şu işaretler de vardır:

 • Yorgunluk ve halsizlik.
 • Terlemede artış.
 • Uyku bozuklukları.
 • Varisli damarlar.
 • Bacaklarda karıncalanma hissi ve ağrılar.
 • Tendon reflekslerinin ihlali.

Spazmlar nedeniyle bacaklar donabilir, gaga benzeri bir büyüme ve disklerin yüksekliğinde bir azalma olabilir.

Omuriliğin sakral köklerinden oluşan siyatik sinir, belde osteokondrozdan da muzdarip olabilir. Bu, bacağa yayılan ağrı veya şişlikle kendini gösterir.

Arterler veya damarlar sıkışırsa, bu hassasiyet kaybı ile karakterizedir, ancak ağrılar hafiftir. Alt sırtta lokalizedirler, kalçalarda, kalçalarda yanıt verirler. Ağrı sendromu, ortaya çıkma zamanında da farklılık gösterir. Ağrılı hisler genellikle sabahları ortaya çıkar, zamanla kalıcı hale gelebilir ve harekete bağlı olmayabilir.

Lomber omurganın osteokondrozunun komplikasyonları

lomber osteokondroz ile doktor randevusu

Disklerin dengesizliği ve omurgayı sabitlememeleri lomber omurganın yer değiştirmesine neden olur. Bu aynı zamanda iç organların çalışmasını da etkiler. Osteokondroz, genitoüriner sistemdeki problemler, böbrek bölgesinde bir rahatsızlık hissi ile komplike hale gelir.

Kadınlarda adet düzensizlikleri bununla, erkeklerde genital bölgedeki sorunlar ile mümkündür. Hastalığın bir başka belirtisi de etkilenen bölgelerde pul pul ve kuru cilttir.

Osteokondroz tedavisi ile uğraşmazsanız, spinal felce ve diğer hoş olmayan sonuçlara yol açabilir. Disklerin çıkıntısı, omurların sınırlarının dışına çıktıklarında ve gerildiklerinde mümkündür. Kıkırdak atrofisi de kendini gösterir. Bu dönemde kemik dokusunun büyümesi nedeniyle ağrı azalabilir.

Spondiloartroz bazen bir osteokondroz formu olarak izole edilir, ancak daha sıklıkla bunun bir komplikasyonu olarak kabul edilir. Bununla birlikte omurgada kemik çivisi benzeri büyümeler oluşur. Lokalizedirler, bel bölgesinde ağrı vardır ve vücudun diğer bölgelerine yayılmazlar.

Diğer bir sonuç ayak parezidir. Sırtın alt kısmında, diz altındaki bölgeye yayılan ve ayak bileği ekleminin işlev bozukluğuna neden olan hoş olmayan hisler ortaya çıkar. Bunların tümü engelliliğe katkıda bulunabilir.

Lomber omurganın osteokondrozunun teşhisi

osteokondrozlu belin bilgisayarlı tomografisi

Bir doktorun lomber osteokondroz semptomları için reçete yazabileceği birkaç çalışma türü vardır:

 1. Her omurun durumunu ayrı ayrı gösteren düz röntgen (spondilografi), omurlararası diskler ve kemik kanalları.
 2. Miyelografi daha karmaşık bir tanı türüdür. Bunu gerçekleştirmek için omurilik kanalına renklendirici bir sıvı enjekte edilir. Omurga fıtıklarının bulunmasına yardımcı olur.
 3. Benzer bir prosedür diskografidir, ancak bununla birlikte omuriliğe sıvı enjekte edilir.
 4. Pnömomiyelografi. Burada sıvı yerine hava kullanılır.

Bilgisayarlı tomografi sinir köklerinin sıkışmasını, disk konturunun yırtılmasını tespit edebilir. Daha ciddi durumlar için bir MRI reçete edilebilir.

Hastalık tedavi yöntemleri

lomber osteokondrozun fizyoterapisi

Önemli olan, zamanında bir doktora danışmak ve tedaviyi ciddiye almaktır. İyileşme için çaba sarf etmeniz ve önlemeye dahil olmak için nüksetmeyi önlemeniz gerekir. Lomber tedavi kapsamlı bir yaklaşımdır. Burada amaç sadece hastalığın gelişimini durdurmak ve semptomları hafifletmek değil, aynı zamanda omurgayı doğru konuma getirmektir.

Uzman genellikle ağrı kesici ve iltihap önleyici ilaçlar kullanarak ilaç reçete eder: NSAID'ler, analjezikler. Kas gevşetici maddeler de kullanılmaktadır. Artmış kas tonusundan kaynaklanan spazmları ve rahatsızlığı gidermeyi amaçlarlar.

Vazodilatör ilaçlar tıkanıklığı önler ve kan dolaşımını iyileştirir. Vitaminler ve mineraller kemiklere, bağlara ve tendonlara güç verir ve sıvının vücuttan atılmasına yardımcı olur. Genellikle yaşlılara reçete edilirler.

Kondroprotektörler ayrıca kıkırdak dokularındaki yıkıcı süreçleri durduran ve rejenerasyona yardımcı olan tedavi için de kullanılır. İlaçlar ağızdan, enjeksiyonla veya makattan verilir.

Paravertebral bloklar, ilaç etkilenen bölgeye enjekte edildiğinde ağrıyı hızla gidermek için kullanılır. Ancak doktorlar bunları çok sık kullanmamaya çalışıyor. Vücut yavaş yavaş alışır ve etkinin etkinliği azalır. Ek olarak, abluka ile ilacın enjekte edildiği yerde kaslar körelebilir.

Tedavi kompleksi ayrıca egzersiz terapisini de içerir. Omurganın hareket kabiliyetini artırır ve kaslarını güçlendirir. Terapötik egzersizler bir uzman tarafından seçilmelidir, genellikle akut bir durumun giderilmesinden sonra reçete edilir. Alevlenmeye neden olmamak için yük kademeli olarak artırılır. Ayrıca hasta uzun süre korse giydiğinde jimnastik kullanılır.

Tedavinin önemli bir kısmı masajdır. Rahatlama, ağrı ve spazmları gidermeyi amaçlamaktadır. İşlem, kas sertliğini azaltır ve bel bölgesi çevresindeki dokularda lenf dolaşımı üzerinde iyi bir etkiye sahiptir.

Fizyoterapötik tedavi yöntemleri de kullanılır. İstenilen etkiyi elde etmek için düzenli olarak yapılmalıdır. Ultraviyole ışınlarına maruz kalmak spazmları giderir, ağrı kan dolaşımını etkiler. Lazer tedavisi, helyum - neon yayıcıların etkisiyle omurga köklerinin durumunu iyileştirir. Omurga germe de aşağıdaki yöntemlerin yanı sıra kullanılır:

 • amplipulse;
 • fonoforez;
 • diadinamik akımlar.

Bununla birlikte, fizyoterapinin de kontrendikasyonları vardır - bunlar onkolojik hastalıklar, merkezi sinir sistemi hastalıklarıdır. Tüm bu önlemlerin asıl görevi lomber omurgayı doğru anatomik konuma döndürmektir. Kural olarak, kurs ortalama 2 - 3 ay sürer, ancak hepsi duruma göre değişir.

Alt sırtın osteokondrozu için operasyonlar

lomber osteokondroz için ameliyat için hazırlık

Genellikle ameliyat, fıtık gibi komplikasyonlar için kullanılır. Diskektomi yapılır, yani hasarlı disk çıkarılır. Mikrocerrahi ve endoskopi hasta için daha az travmatiktir ve komplikasyon riskleri minimumdur.

Böyle bir müdahale sırasında özel küçük çaplı tüp genişleticiler kullanılır. Bundan dolayı kaslar ve bağlar zarar görmez. İşlem ortalama olarak yaklaşık bir saat sürer.

Rehabilitasyon süresi, disktomiden daha kısa sürer. Ancak burada, beyin cerrahının tüm reçetelerine harfiyen uyması gereken hastanın yardımı önemlidir.

Ek tedavi ve önleme tedbirleri

osteokondroz için lomber fiksasyon korsesi

Yaşam tarzı ve alışkanlıkların düzeltilmesi, lomber omurganın osteokondrozunun tedavisinde ilk adımdır. Tedavide dinlenme ve nazik rejim önemlidir. Yatağı ortopedik bir yatak ve yastıkla donatmak daha iyidir, boynun altına özel bir rulo koymak iyidir. Uzun süre tek pozisyonda olmaktan kaçının, hipotermi. Aniden ayağa kalkmak istenmeyen bir durumdur.

Bazen özel bir sabitleme korsesi önerilir. Sırtınızı doğru pozisyonda tutar, ancak tüm uzmanlar uzun süreli giyilmesini onaylamaz. Bu, omurgada kas atrofisine yol açabilir. Çoğu zaman hastalığın alevlenmesi sırasında kullanılır. Korse modelleri evrensel değildir ve her durumda sadece bir doktor bir aksesuar seçmelidir.

Tedavinin yanı sıra, bir doktorun önerebileceği bir dizi önlemi almak önemlidir. Bu kilonun normalleşmesi, doğru beslenme burada faydalıdır. Ağır ve yağlı yiyecekleri diyetten çıkarmak veya tüketimini azaltmak daha iyidir.

Lomber omurganın osteokondrozunun bu tür ürünleri reddetmesi tavsiye edilir:

 • Karbonatlı içecekler.
 • Tuz ve şeker.
 • Kahve ve baharatlar.
 • Alkol.

Diyete dahil etmek iyidir: deniz balığı, bitkisel yağlar, süt ürünleri, sebzeler, meyveler ve otlar. Jelatin içeren jöleli et, jöle faydalı olacaktır. Yiyecekleri buharda pişirmek en iyisidir.

Yürümek, yüzmek de omurgaya iyi gelir, duruşunuzu izlemek faydalı olacaktır. Bunlar, osteokondrozun nüksetmesini önlemek için tedavi süresinin bitiminden sonra gerekli önlemlerdir.

Halk ilaçları ve alternatif yöntemler

lomber osteokondroz tedavisi için bir halk ilacı olarak sürtünme

Ağrı ve iltihabı gidermek için bitki malzemelerinden merhemler, kompresler yapılır. Genellikle kırmızı biber tentürünü öğütmek için kullanılır. Hardal tozu, kafur alkolü ve yumurta beyazından sıvı merhem yapılabilir. Geceleri uygulanır.

Bal ve aloe veya lahana yaprakları ile kompres yaparlar, bunun için kullanın ve dulavratotu yaprakları kaynatma İğneli banyolar faydalıdır.

Alternatif tedavi seçenekleri de vardır:

 • hirudoterapi (sülük kullanımı);
 • manuel ve vakum tedavisi;
 • akupunktur.

Tüm bu fonlar en iyi, ilgili hekime danıştıktan sonra kullanılır.

Kendi kendine ilaç tedavisi veya lomber omurganın osteokondroz semptomlarını görmezden gelmek, omurganın daha ciddi hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle, bir rahatsızlığa başlamamalısınız, çünkü tedaviye ne kadar erken başlarsanız, sorunu çözmek o kadar hızlı ve kolay olacaktır.