Diz gonartrozu nasıl gelişir ve tedavi için neler gereklidir?

diz artrozu

Uygun tedavi olmaksızın diz ekleminin gonartrozu gibi bir hastalık, bir kişinin sakatlığına yol açabilir. Bu, eklemin ve bir bütün olarak bacağın motor fonksiyonunun ihlali nedeniyledir. Bunun olmasını önlemek için, hastalığın belirtileri ortaya çıktığında mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmalısınız.

bu hastalık nedir

Gonartroz, diz ekleminin artrozudur. Bu, bir veya iki dizde lokalize olan eklem patolojisinin alt tiplerinden biridir. Bu patoloji dejeneratif-distrofik bir süreçtir. Bu, eklemde, kemik dokusunun patolojik sürecine kademeli olarak dahil olan kıkırdak dokusunun tahrip olduğu anlamına gelir.

Neden ve nasıl gelişir?

Diz gonartrozu nedir? Bu, kıkırdak dokusundaki patolojik değişiklikler nedeniyle oluşan dizin tüm fonksiyonlarının ihlalidir. Bu hastalık orta yaşlı insanlarda görülür - yani 40-45 yıl sonra (birincil). Bununla birlikte, daha genç hastalarda hastalık vakaları da vardır - bu genellikle travma sonrası (ikincil) gonartrozdur.

Diz eklemlerinin bilateral gonartrozu yaşlılarda en sık görülen patolojidir. Bunun nedeni, bu eklemlerin büyük bir günlük yüke maruz kalmasıdır. Bunun sonucunda kıkırdak yavaş yavaş yıpranmaya başlar ve fizyolojik özelliklerini kaybeder.

artrozlu diz ekleminin yıkımı

Bu hastalık polietiyolojik anlamına gelir. Ne anlama geliyor? Bu tür hastalıklar, aynı anda birkaç faktörün etkisi altında gelişir. Diz ekleminin bir hastalığı olan gonartroza doğrudan ne sebep olabilir?

Tablo. Patoloji gelişiminin nedenleri ve mekanizmaları:

Sebeb olmak Ne oluyor
Mekanik faktör en büyük öneme sahiptir. Günlük mikro travmalar veya bir tür büyük yaralanma nedeniyle meydana gelen dejeneratif değişiklikler başlar. Sonuç olarak, kıkırdak kıkırdağın farklı yerlerinde tahrip olur.
Mikro sirkülasyon ihlali. Kıkırdak doku beslenmesinin bozulması elastikiyet kaybına ve büzülmeye neden olur.
Kıkırdak dokusunda metabolik bozukluklar. Kıkırdak - glukozamin ve kondroitin ana bileşenlerinin miktarında bir azalma var.
Eklem sıvısının yapısındaki değişiklikler. Yağlama işlevi kaybolur, kıkırdak kemiğe sürtünür ve çöker.

Bütün bunlar birlikte eklem patolojisinin gelişmesine yol açar.

Ana belirtiler

Diz ekleminin gonartrozunun ana belirtileri nelerdir?

Artritten ana ayırt edici özellik, semptomların kademeli, yavaş gelişmesidir:

 • Artrozun ilk belirtisi ağrıdır. İlk başta, ağrı hasta tarafından sadece uzun bir yükten sonra hissedilir - uzun bir yürüyüş. Sakin bir durumda, ağrı hızla kaybolur. Hastalığın ilerlemesi, daha erken ve daha erken bir ağrı hissine yol açar. Son aşamalarda hasta ayakta bile duramaz.
 • Diğer bir karakteristik semptom ise ağrıya başlamaktır. Ne olduğunu? Bu, hareketin en başında ortaya çıkan ağrıdır. İlk aşamada, bu tür ağrılar sabahları yataktan kalktıktan sonra ortaya çıkar. Daha sonra her hareketin başında görünürler.
 • Tersi semptom gece ağrısıdır. Uyku sırasında kemiklerin içindeki basınç nedeniyle gelişir. Bu tür duyumlar yürüyüş sırasında geçer.
 • İkinci aşamada genellikle reaktif sinovit gelişir. Bu, kıkırdağın tahrip olması nedeniyle oluşan eklem torbasının iltihaplanmasıdır. Gonartroz ve sinovit ile diz eklemi nasıl görünür? Diz şişer, cilt dokunulamayacak kadar sıcaktır. Bazen patellanın şişmesi vardır.
 • Bir sonraki tipik semptom krepitustur. Bu terime, eklemde hareketler yapılırken uzaktan duyulan bir çatırtı denir. İlk başta neredeyse duyulmuyor, ancak sonraki aşamalarda oldukça yüksek oluyor. Tüm hareket boyunca duyulur.
 • Son aşamada diz ekleminde bir deformite oluşur. Bu, eklemin kemik yapılarının patolojik sürece dahil edilmesinden kaynaklanmaktadır. Dizleri deforme eden kemiklerde büyüme görülür - bu zaten artrozu deforme ediyor. Sonuç olarak, kemiklerin eksenel yer değiştirmesi gelişir, bacak kısalır ve diz yana döner (fotoğraf).
osteoartrit nedeniyle diz şişmesi

Gonartrozun bir komplikasyonu, kontraktürlerin gelişmesidir. Bu, kemiklerin kaynaşması veya kas sıkışması nedeniyle eklemde hareketin tamamen durmasıdır. Sonuç olarak, küçük hareket hacmi nedeniyle kas distrofisi oluşur.

teşhis yöntemleri

Gonartroz tanısı birkaç gerçek temelinde yapılır:

 • hastalık anamnezi - semptomların nasıl geliştiği, hastanın şikayetlerinin dinamikleri;
 • karakteristik semptomlar;
 • röntgen çalışması.

Gonartroz ile üç projeksiyonda bir röntgen çekilir.

Artroz, aşağıdaki değişikliklerle karakterize edilir:

 • eklem boşluğunun lümeninde bir azalma, hastalığın ilk belirtisidir, üçüncü aşamada boşluk neredeyse yoktur;
 • ikinci aşamada osteofitler tespit edilebilir;
 • subkondral skleroz da kıkırdağa bitişik kemiğin uçlarının sıkışmasından oluşan spesifik bir işarettir.

Tanıda şüphe varsa bilgisayarlı veya manyetik rezonans görüntüleme yapılır. Doktor sonuçları değerlendirir ve bir veya daha fazla gonartroz derecesi belirler. Bu makaledeki videodaki uzman, teşhis yöntemleri ve sonuçları hakkında size daha fazla bilgi verecektir.

Tedavi türleri

Gonartrozu kapsamlı bir şekilde tedavi etmek gerekir. Farklı yaklaşımların kombinasyonu, kıkırdak dejenerasyonu sürecini önemli ölçüde yavaşlatabilir.

Konservatif tedavi ayaktan tedavi bazında yapılabilir. Cerrahi tedavi gerekiyorsa, hasta tıbbi öyküsünün alındığı bir hastaneye kabul edilir. Ameliyatın seyrini ve sonuçlarını kaydeder.

Diyet

Her şeyden önce, hastaya belirli bir diyet reçete edilir. Yiyeceklerin yardımıyla kıkırdak dokusunun durumunu iyileştirebilirsiniz. Ve bazı ürünlerin reddedilmesi, eklem bölgesindeki kan dolaşımını geri getirecektir.

Gonartrozlu hastaların diyetine dahil edilmesi önerilenler:

 1. Her şeyden önce, bunlar çok fazla protein ve kolajen içeren ürünlerdir. Bunlara deniz balığı, et, jöle dahildir. Günlük olarak tüketilmeleri gerekir.
 2. Lif içeren ürünler. Bunlar meyve ve sebzelerdir. Günlük kullanım için de önerilir.
diz artriti için jöle

Yağlı et ve balık, hamur işleri, tatlılar, alkollü ve gazlı içecekler diyetten çıkarılmalıdır. Bu sadece kan dolaşımını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda fazla kilolardan kurtulmanızı da sağlar.

İlaçlar

Konservatif tedavinin temeli ilaç almaktır. İlaçların etkisi, patolojik süreci ve kendini gösterdiği semptomları ortadan kaldırmayı amaçlar.

Tüm ilaçlar eczaneden satın alınabilir. Onlar için fiyat oldukça yüksek, ancak ilaçların uzun süre alınması gerekiyor.

İlaçlar bir profesyonel tarafından reçete edilir, kendi kendine ilaç kabul edilemez.

Fizyoterapi

Artrozun tüm aşamalarında fizyoterapi prosedürlerinin kullanımı belirtilmiştir. Ağrıyı azaltmayı, eklem bölgesindeki kan dolaşımını düzeltmeyi ve distrofik süreçleri yavaşlatmayı amaçlarlar.

En sık kullanılan yöntemler şunlardır:

 • ultra yüksek frekanslar;
 • manyetoterapi;
 • ozon tedavisi;
 • banyolar - radon, hidrojen sülfür.

Bu tür tedavi bir klinikte veya sanatoryumlarda gerçekleştirilir.

diz artriti için oksijen banyosu

Fizyoterapi

Başlangıçta, hastaya etkilenen diz üzerindeki yükü azaltmak için önlemler verilir. Bu, bir baston ve kompresyon çorapları ve bandajların kullanılmasıyla sağlanır. Şiddetli ağrı sendromu ile dizin birkaç gün hareketsiz kalması gerekir.

Durum düzeldikçe, terapötik egzersizler reçete edilir. Önce bir egzersiz terapisi uzmanının rehberliğinde yapılır, daha sonra evde jimnastik yapabilirsiniz.

Cerrahi tedavi

Gonartroz, cerrahi müdahale gerektiren en yaygın patolojidir.

Eklemin durumuna ve yıkım derecesine bağlı olarak, farklı operasyon türleri kullanılır:

 1. Denervasyon. Böyle bir operasyon oldukça nadiren kullanılır - özellikle şiddetli ağrısı olan yaşlı hastalarda. Müdahalenin özü, ekleme giden sinirin kesilmesidir. Böyle bir müdahalenin etkisi birkaç yıl devam eder.
 2. intraosseöz dekompresyon. En sık gonartroz ile gerçekleştirilir. Özü, hastalıklı eklem üzerindeki yükü azaltmaktır. Kıkırdak bitişiğindeki kemiğin süngerimsi maddesi delinerek yok edilir.
 3. Osteotomi. Ayrıca eklem üzerindeki yükün azaltılması amaçlanır. Etki, kemiği doğrudan eklem başında keserek elde edilir.
 4. endoprotezler. Kıkırdak dokusunun tamamen yok edilmesi için kullanılır. Eklem metal olanla değiştirilir.

Her ameliyat türünden sonra restoratif tedavi gereklidir. Diz ekleminin gonartrozu, zamanında teşhis ve uygun tedavi olmadığında bir kişiyi engelli yapabilir.